تبلیغات
E رومانته F چوب و هنر دیاکو E
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

25 دی 1396

پنجره آکاردئونی، به کم‌جا بودنش فکر کردین؟!

ارتباط با هوای بیرون، نفس کشیدن، وزش نسیم، دیدن آسمان آبی، همه و همه به نیاز اصلی در آپارتمان ها و خانه های کوچک امروزی تبدیل گشته است. نیاز به این که منظره ای از بیرون خانه، حتی یک درخت کهنسال در کنار پنجره، را همه ما احساس می کنیم و دوست داریم به نوعی به آن پاسخ دهیم. در اینجاست که پنجره اهمیت زیادی در منزلمان پیدا کرده و شاید بهتر باشد با دقت و آگاهی انتخابش کنیم. پنجره های آکاردئونی، از جمله سیستم های بازشو مدرنی هستند که با کارایی ها و زیبایی های خاصی وارد ساختمان های معماری شده اند. در ادامه می خواهیم آن ها را به شما معرفی کنم و مروری بر کاربردش در دکوراسیون داشته باشیم.

پنجره آکاردئونی

این پنجره ها که در دسته پنجره های upvc قرار می گیرند، کارکرد بسیار جالبی در فضای داخلی دارند. در واقع می توان گفت پنجره دوجداره با یراق آکاردئونی ( Fold & Slide ) هستند که حتی بیش تر از پنجره های کشویی کارآیی دارند. موضوع جالب در مورد آن ها این است که در هنگام نیاز می توانید کل پنجره و قسمت های میانی ( اعم از پروفیل بازشو و یراق آلات و شیشه دوجداره ) را به سمت کناره ها هدایت کنید و این در حالی است که در مقابل دید شما فضای آن طرف پنجره به طور کامل قابل رویت می باشد و هیچ قسمتی از پنجره در دید شما نخواهد بود. معمولا این نوع پنجره برای فضاهایی با عرض بیش تر از سه متر استفاده می شوند.

کاربرد پنجره آکاردئونی

فضای داخلی

در فضاهای داخلی و زمانی که دیوار بین فضای داخلی و خارجی دارید، پنجره آکاردئونی گزینه بسیار ایده آلی است زیرا فضای بیرون را به داخل خانه شما می آورد. همچنین با این کار فضای داخلی خود را گسترده و وسیع تر می کنید. در نتیجه با کم ترین هزینه تغییری اساسی در فضاهای کوچک به وجود خواهید آورد. 

از دیگر کاربری های این پنجره ها در فضای داخلی خانه می توان به این اشاره کرد که گاهی اوقات نیاز داریم به طور موقت یا دائم از صلب بودن دیوار در سالن پذیرایی، آشپزخانه، نشیمن و یا حتی اتاق خواب ها بکاهیم. بنابراین به دلیل قابلیت جمع شدن و اشغال فضای کم ایده خوبی به نظر می رسند. 

بالکن

یکی از جدیدترین کاربردهای پنجره های آکاردئونی در بالکن است. تمام کسانی در خانه خود از حضور بالکن برخوردارند، تمایل دارند در تمام فصول سال بتوانند از منظره و فضای بالکن خود استفاده نمایند. اجرای شیشه های آکاردئونی در هر شکل و ابعاد این موقعیت را فراهم می آورد. به طور کلی می توان گفت این نوع پنجره می تواند در فصل زمستان فضای داخلی را کاملا ایزوله کند و در فصول دیگر در صورت باز کردن بازشو ها فضایی با دید کامل را در محل ایجادکند.

نکات مهم پنجره آکاردئونی

  • طراحی شکل بازشو پنجره ها می بایست با نظر کارفرما و مشاوره کارشناس اندازه گیر نهایی گشته و به شرایط مکانی که قرار است پنجره در آن قرار بگیرد دقت کافی داشت. توجه به آرک ساختمان ( برای سقف منحنی)، جای چوب پرده برای ایجاد کتیبه بالای پنجره ها در سالن، حفظ و رعایت ارتفاع کابینت و شیر ظرفشویی در آشپزخانه و همچنین بیرون یا داخل بودن پنجره ها متناسب با حداکثر کارا بودن پنجره، رنگ پروفایل در نما، رنگ شیشه به کار برده شده از مهم ترین این شرایط هستند.

  • یکی از نکات بسیار مهم که باید در طراحی فریم و آماده سازی جای نصب پنجره دوجداره آکاردئونی در نظر گرفت این است که عرض دهنه نباید بیش از ۵/۵ متر و ارتفاع آن نیز از ۲/۴۰ متر نباید تجاوز کند.
  • نتیجه نوع تقسیم بندی و قطعات استفاده شده در پنجره با توجه به استانداردها متغییر می شود.

  • همچنین استفاده از نوع یراق مصرفی و پروفیل یو پی وی سی پنجره دوجداره و نحوه تولید صحیح و اجرای آن بسیار حائز اهمیت است و در صورت رعایت نشدن هر کدام از آن ها می تواند عدم اجرای کامل و صحیح دا به همراه داشته باشد.
  • طراحی و تقسیم بندی لنگه ها در پنجره دوجداره آکاردئونی با توجه به ارتفاع و عرض می تواند متفاوت باشد و باید متناسب با فضای شما در نظر گرفته شود.

کلام آخر : شناخت و آگاهی از انواع درب و پنجره می تواند بسیاری از مشکلات شما همچون بهینه سازی مصرف انرژی، کمبودجا و یا حتی بازسازی را برطرف نماید. البته هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا هستند، پس این شما هستید که انتخاب می کنید از انواع ساده یا کشویی بهره ببرید.

مطالعه مطالب زیر به شما توصیه می گردد:

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: گلنار صفدریان

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

نشان کردن
  • 1029 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 25 دی 1396

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
ریزو ریزو
12 نمونه کار

تلفن: 09363686714
وود آس وود آس
20 نمونه کار

تلفن: 09194464670
شرکت معماری نوین جاهد شرکت معماری نوین جاهد
5 نمونه کار

تلفن: 09124088809
کم جا چوب پارک شریعتی کم جا چوب پارک شریعتی
9 نمونه کار

تلفن: 02122840694
خانه رویایی ایکیا خانه رویایی ایکیا
11 نمونه کار

تلفن: 02155470294
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173