تبلیغات
F فارست E رومانته چوب و هنر E
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

2 دی 1398

بهترین پنجره دو جداره، مگه چه فرقی با هم دارن؟

آیا از پنجره‌های شما سرمای زیادی وارد خانه می‌شود؟ آیا هزینه‌ی زیادی صرف گرمایش خانه می‌کنید؟ یا اینکه سروصدای زیاد خیابان آرامش خانه شما را به هم زده است؟ نگران نباشید همه‌ی این مسائل راه حل دارند، در ابتدا باید انواع پنجره دو جداره را بشناسید و با انتخاب بهترین پنجره دوجداره خانه‌ای گرم و آرام و امن داشته باشید. پس با این مطلب از چیدانه همراه باشید.

در این مطلب می‌خوانید:

 • پنجره دوجداره
 • مزایا و معایب پنجره دوجداره
 • انواع پنجره دوجداره
 • بهترین پنجره دوجداره
 • قیمت پنجره دوجداره

پنجره دو جداره

پنجره دو جداره (Double Glazed window) که به نام پنجره عایق هم شناخته شده است؛ از دو یا چند صفحه‌ی شیشه‌ای که ضخامتی حدود ۳ تا ۱۰ میلی‌متر دارند، تشکیل شده است. این صفحات شیشه‌ای با فاصله‌ی ۱۲ تا ۱۶ میلی‌متر از همدیگر قرار گرفته‌اند و با گاز مخصوصی پر می‌شود که به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند. ضخامت شیشه‌ها در پنجره‌های دو جداره بر اساس کاربردی که دارند متفاوت است. این نوع پنجره در انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری و.. کاربرد دارند.

مزایای پنجره دوجداره نسبت به پنجره‌های معمولی چیست؟

اغلب پنجره های دوجداره را به عنوان عایق برای ساختمان می‌شناسند در صورتی که مزایای بیشتری دارد که شما را برای انتخاب این نوع پنجره راضی می‌کند. مزایای استفاده از پنجره دوجداره عبارتند از:

 • عایق حرارتی مناسب برای ساختمان
 • عایق صوتی
 • افزایش امنیت
 • کاهش هزینه‌های انرژی
 • افزایش ارزش املاک
 • کاهش آسیب‌های ناشی از اشعه فرابنفش
 • آسیب کمتر به محیط‌زیست
 • نگه‌داری آسان
 • زیبایی

این مطلب را بخوانید: با پنجره دوجداره از شر گرد و خاک منزل خلاص شوید!

معایب پنجره دوجداره

با تمام مزایایی که برای پنجره دوجداره بیان شد، ممکن است برخی از مسايل پیش آمده در استفاده از پنجره دوجداره، برای شما به عنوان معایب به شمار بیاید، پس بهتر است آنها را بدانید:

 • به صورت جزئی قابل تعمیر نیستند: اگر مشکلی برای یک قسمت از پنجره دوجداره ایجاد شود، باید کل پنجره جدا شده و تعمیر و یا تعویض شود.
 • غیر قابل استفاده برای ساختمان‌های قدیمی: این نوع پنجره با ظاهر و فرم ساختمان‌های قدیمی متناسب نیست و همچنین از نظر چارچوب پنجره هم باید نصب آن ممکن باشد.
 • قیمت اولیه بالا: به دلیل استفاده بیشتر متریال در پنجره‌های دوجداره قیمت اولیه آن نسبت به پنجره های قدیمی بیشتر خواهد بود. ولی به خاطر داشته باشید که پنجره دوجداره با داشتن مزایای زیاد می‌تواند به عنوان سرمایه‌ای ارزشمند برای شما باشند.

انواع پنجره دوجداره

پنجره‌های دو جداره بر اساس شیشه‌ای که در آنها به کار رفته است و جنس قاب استفاده شده در پنجره و مدل باز و بسته شدن پنجره به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود که شما می‌توانید بر اساس نیازتان آن‌ها را انتخاب کنید.

 

۱.پنجره دوجداره بر اساس نوع شیشه (Type of glass)

در پنجره‌های دوجداره از انواع مختلفی از شیشه‌ها استفاده می‌شود که بر اساس نوع نیاز می‌توان شیشه‌ی مناسب برای پنجره را انتخاب کرد.

شیشه‌های عایق حرارت (Low E_energy glass): این نوع شیشه‌ها برای پنجره‌های دوجداره در مناطق سردسیری که انرژی بالایی برای گرم کردن خانه مصرف می‌شود، به کار می‌روند و باعث کاهش هزینه‌های مصرف انرژي می‌شوند.

شیشه‌های عایق صدا (Acoustic glass): در لایه‌های تشکیل دهنده‌ی این نوع شیشه، از لایه‌ای آکوستیک استفاده شده است که باعث می‌شود صدای کمتری از بیرون به داخل و برعکس منتقل شود.

شیشه‌های تمیز شونده (Self_Cleaning glass): شیشه‌هایی که در آنها لایه‌ی شفاف مقاوم به آلودگی و گرد و خاک استفاده شده است که نگهداری از پنجره را بسیار راحت می‌کند.

شیشه‌های نشکن یا ایمن (Safety or security glass): در این نوع پنجره از شیشه‌های نشکن و لمینت استفاده می‌شود، این نوع شیشه‌ها در صورت وارد شدن ضربه و شکستن به صورت یکپارچه باقی می‌مانند و خرد نمی‌شوند در نتیجه خطرات خرد شدن شیشه را کم می‌کنند. همچنین این نوع شیشه‌ برای ایمن کردن خانه از ورود دزد و یا خرابکار مناسب است.

شیشه‌های ضد آتش (Fire protection glass):در برخی از پنجره‌ها از شیشه‌هایی با تکنولوژی مقاومت در برابر آتش و دود، استفاده می‌شود که در برابر حرارت و ضربه مقاومت بالایی دارند.

 

شیشه‌های دکوراتیو (Decorative glass): شیشه‌هایی که از نظر رنگ، بافت، شفافیت در انواع مختلفی ساخته شده‌اند و باعث زیبایی پنجره و دکوراسیون در خانه می‌شوند. با داشتن قابلیت های مختلف عملکرد بهتری خواهند داشت.

شیشه کنترل کننده نورخورشید (Solar control glass): برخی از پنجره‌های دوجداره دارای شیشه‌هایی هستند که تابش شدید و نور خیره کننده خورشید را کنترل می‌کنند و تابش نور خورشید را به صورت مطبوع می‌تاباند. این نوع شیشه‌ها برای فضاهایی که دارای پنجره‌های خیلی بزرگ هستند مناسبند.

این مطلب را بخوانید: پنجره های هوشمند که خیلی می فهمند!

۲. پنجره دوجداره بر اساس جنس قاب پنجره (Frame material)

پنجره‌های دوجداره با قاب پی وی سی (PVC): این نوع پنجره که uPVC هم نامیده می‌شوند، به دلیل قیمت مناسب، عایق‌بندی خوب ، نگهداری راحت و تنوع رنگی جزو پنجره‌های دوجداره پرطرفدار هستند. تنها نقطه ضعف این نوع پنجره، آسیب‌دیدگی در برابر نور خورشید به مرور زمان است.

پنجره دوجداره چوبی: انواع دیگری از پنجره‌های دوجداره هستند که جلوه‌ای سنتی به خانه می دهند و بسیار بادوام هستند. در بین پنجره‌های دوجداره دیگر جذابترند ولی قیمت بالایی دارند و همچنین نیاز به نگهداری زیادی دارند.

پنجره‌های دوجداره آلومینیومی: این نوع پنجره دوجداره محبوبیت کمتری نسبت به دو نوع قبلی دارند چرا که قیمت بالایی داشته و عایق بندی آنها ضعیف است. البته ویژگی‌هایی مانند: ایمنی بالا، محکم بودن، دوام زیاد و نیاز به نگهداری کم از مزایای آن است.

این مطلب را بخوانید: انواع پنجره در ساختمان، از قاب‌های چوبی تا upvc

۳.انواع پنجره دوجداره بر اساس نوع باز و بسته شدن (shape and styles)

پنجره‌های دوجداره بر اساس مدل باز و بسته شدن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

پنجره دوجداره ثابت (fixed): پنجره‌های دوجداره‌ای که به صورت ثابت بوده و باز و بسته نمی‌شوند و بهترین نوع پنجره برای عایق صدا و آلودگی هستند.

پنجره تک‌حالته (Casement Window): این نوع پنجره متداول‌ترین نوع پنجره‌ای است که ما می‌شناسیم. پنجره تک حالته روی یک محور افقی باز می‌شود.

پنجره دوحالته (Tilt and turn window): پنجره‌هایی هستند ه به دوحالت باز و بسته می‌شوند. این مدل پنجره دوجداره به صورت افقی و عمودی و با یک دستگیره باز می‌شود.

پنجره دوجداره سایه‌بانی (Awning window): این نوع پنجره همانطور که از نامش مشخص است هنگام باز بودن، به صورت سایه‌بان می‌باشد، در قسمت بالایی خود لولاهایی دارد و دستگیره‌ی آن در قسمت پایینی است و از آنجا باز و بسته می‌شود. این نوع پنجره را می‌توان طوری تنظیم کرد که  به سمت داخل و یا خارج باز شود. بیشتر در حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.

پنجره آکاردئونی (Bifolding window): پنجره‌ی دوجداره زیبایی که به صورت آکاردئونی باز و بسته می‌شود و برای پنجره‌های با عرض زیاد مناسب است.

پنجره فرانسوی (French window): پنجره دوجداره فرانسوی دولنگه در کنار هم دارد که از دوطرف باز می‌شود و هیچ ستون اضافی بین دو لنگه آن قرار ندارد. البته این مسئله باعث کاهش کیفیت و عایق بودن آن نمی‌شود.

پنجره کشویی (Sliding window): پنجره کشویی به صورت کشویی روی ریلی در چارچوب پنجره باز و بسته می‌شود. این نوع پنجره فضایی برای باز و بسته شدن اشغال نمی‌کند.

این مطلب را بخوانید: پنجره آکاردئونی، به کم جا بودنش فکر کردین؟!

۴. پنجره های دو جداره بر اساس جنس نوار بین دو شیشه (Spacer Bars)

در فاصله‌ی بین دو شیشه در پنجره دوجداره نواری قرار دارد که این نوار می‌تواند از جنس آلومینیوم باشد و یا از متریالی با رسانایی کم ساخته شود. اغلب از نوار آلومینیومی به دلیل: سبک بودن، محکم  و ارزان بودن استفاده می‌شود. نوارهای با رسانایی کم برای عایق کردن فضا در برابر سرما کاربرد دارد.

این مطلب را بخوانید: انواع پنجره دوجداره، کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

بهترین پنجره دو جداره کدام است؟

بهترین پنجره دوجداره برای شما بستگی به شرایط ساختمان، محیط اطراف ساختمان، مدل و فرم پنجره‌ها، کاربرد فضای دارای پنجره و عوامل مختلف دیگر دارد. چرا که بهترین پنجره دوجداره برای آشپزخانه‌ای که پنجره‌ی کوچکی دارد با پنجره دوجداره‌ای که برای اتاق مطالعه با دو پنجره بزرگ متفاوت است. در نتیجه در ابتدا شرایط فضا و فرم و اندازه‌ی پنجره‌ها را در نظر بگیرید و با توجه به هدف و نیاز خود و کاربری که آن قسمت از فضای خانه دارد، بهترین نوع پنجره دوجداره را برای آن انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که پنجره‌های عایق به صورت سه جداره هم وجود دارند که در آنها از سه لایه‌ شیشه که با فاصله از هم قرار دارند تشکیل شده‌اند، این نوع پنجره‌ها عایق صوتی و حرارتی بالاتری دارند و برای فضاهای خاصی به کار می‌روند.

این مطلب را بخوانید: پنجره دوجداره upvc، چرا در بین انواع پنجره بهترین است؟

قیمت پنجره‌های دوجداره:

عوامل مختلفی مانند: جنس قاب پنجره، نوع شیشه، اندازه پنجره، تعداد بازشوها، هزینه‌‌ی حمل و نقل، شیوه تولید پنجره، نوع یراق‌های استفاده شده در پنجره و... بر روی قیمت پنجره دوجداره موثر هستند. به طور مثال: پنجره‌های ثابت که یراق و بازشویی ندارند هزینه‌ی کمتری نسبت به بقیه انواع پنجره دوجداره دارند. پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی با پروفیل رنگی هزینه‌ی بیشتری نسبت به پنجره‌های سفید دارند. بهتر است قبل از تصمیم‌گیری نهایی، اطلاعات کلی راجع به انواع پنجره دو جداره بدست بیاورید تا بتوانید تشخیص بدهید بهترین نوع پنجره دو جداره برای شما کدام است.

 

اگر شما هم به فکر تعویض پنجره‌های خانه افتاده‌اید و یا میخواهید برای خانه خود پنجره نصب کنید، چیدانه به شما توصیه می‌کند که با اهالی فن در رابطه با پنجره‌های دوجداره در ارتباط باشید و مشورت بگیرید.

مطالب پیشنهادی در همین موضوع:

تبلیغات

نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

نشان کردن
 • 1885 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 2 دی 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
مبلمان سوزن دوزی فاخر مبلمان سوزن دوزی فاخر
11 نمونه کار

تلفن: 09128892412
مصنوعات چوبی دکوچید مصنوعات چوبی دکوچید
15 نمونه کار

تلفن: 02173019000
گروه معماری لامزیا گروه معماری لامزیا
4 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۸۸۱۷۴۳۶۶
گالری خونه باغ گالری خونه باغ
18 نمونه کار

تلفن: ۰۹۳۵۹۳۵۷۹۷۹
گروه معماری بهار بهستانی گروه معماری بهار بهستانی
کمتر از 2 نمونه کار

تلفن: 02188314859
لوکس سنتر لوکس سنتر
12 نمونه کار

تلفن: 09120344608
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173