Chidaneh.com placeholder image

7 طراحی نمای ساختمان های برجسته ایران

به قلم: تحریریه چیدانه

نمای خارجی : مسلما اولین چیزی که در جذابیت یک ساختمان تاثیر گذار است نمای خارجی آن است و اولین نکته ای که در طراحی نمای خارجی باید به اون توجه بشه انتخاب مواد و مصالح درست و هماهنگ با یکدیگر است. مواد و مصالح هماهنگ و به جا حتی یک نمای ساده را نیز جذاب و زیبا جلوه می دهد. با چیدانه همراه باشید تا با هم نگاهی برخی از پروژه های برجسته ایرانی بیاندازیم و طراحی نمای بیرونی آن ها را بررسی کنیم.

امیر ویلا کاری ازعلیرضا تغابنی

قالیشویی ادیب

1. طراحی نمای بیرونی امیر ویلا، کاری از علیرضا تغابنی

در طراحی نمای بیرونی این ویلای زیبا با ارزیابی شرایط موجود،خواص خاک و شرایط اقلیمی،و با توجه به نوع کاربری و مصالح بومی در منطقه از کاه برنج برای تقویت مصالح استفاده شده است. استفاده از چنین مواد و مصالحی برای نمای بیرونی یک ویلا که در خارج از شهر و در یک باغ خوش آب و هوا قرار دارد باعث می شود تا شما حس و حال بهتری داشته باشید. این متریال باعث شده است تا ساختمان جدا از محیط طبیعی اطراف خود نباشد و به نوعی مواد و مصالح استفاده شده در نما پیوند دهنده ساختمان و محوطه بیرونی آن است.

مطلب پیشنهادی : ویلای امیر، تابستانی سرد در امیرمهد کرج

نمای بیرونی ویلای فردوس سهراب رفعت

2. طراحی نمای بیرونی ویلای فردوس، کاری از سهراب رفعت

استفاده از یک متریال شاخص در طراحی نما بیرونی ساختمان می تواند به جذاب تر شدن نما کمک کند. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کند در طراحی نمای بیرونی این ویلا از چوب به عنوان متریال شاخص و بتن سفید به عنوان تکمیل کننده جذابیت متریال چوب استفاده شده است. در انتخاب مواد و مصالح مصرفی در نمای ساختمان حتما باید اقلیمی که ساختمان در آن قرار گرفته است را مد نظر قرار دهید. برای این ویلا که در دل جنگل های زیبای مازندران ساخته شده است بی شک چوب بهترین انتخاب بوده است.

مطلب پیشنهادی : ویلای فردوس، طراحی مناسب برای سواحل مازندران

طراحی نمای بیرونی اقامتگاه اسکی شمشک، ری را استودیو

3. طراحی نمای بیرونی اقامتگاه اسکی شمشک، کاری از ری را استودیو

البته فقط مواد و مصالح انتخابی نیستند که در زیبایی و جذابیت بصری نمای بیرونی ساختمان تاثیر گذار هستند. گاهی اوقات باید با استفاده از یک متریال ساده طراحی خلاقانه نما را بیشتر نشان داد و آن را شاخص تر کرد. این نکته را به وضوح می توان در طراحی نمای بیرونی اقامتگاه اسکی شمشک مشاهده کرد. نکته مهم و قابل توجه در طراحی نمای  بییرونی این ساختمان استفاده از رنگ سفید بوده است که هماهنگی  زیادی را بین طبیعت پیرامون و خود ساختمان ایجاد کرده است.

مطلب پیشنهادی : کوه‌های شمشک را در اقامتگاه اسکی بارین در آغوش بگیرید!

4. طراح نمای بیرونی پروژه لواسان، کاری از شرکت نوا وود

مواد و مصالح مصرفی در نمای بیرونی ساختمان می تواند به بیان خواسته های شما کمک کند به عنوان مثال در نمای بیرونی ساختمان لواسان که در عکس بالا مشاهده می کنید، الوارهای چوبی استفاده شده درنمای ساختمان جدا از جنبه زیبایی شناختی که دارند، به عنوان المان هایی برای تاکید بیشتر بر عمودی بودن و ایستایی  ساختمان هستند. مواد و مصالح اجزایی قدرتمند در طراحی نمای بیرونی ساختمان هستند. شما می توانید برای نمای ساختمان های تان از مواد و مصالح متنوع در کنار هم استفاده کنید اما این استفاده باید بسیارهوشمندانه باشد.

طراحی نمای بیرونی ویلای لواسان،کلیاس کویر

5. طراحی نمای بیرونی ویلای لواسان، کاری از کلیاس کویر

درطراحی نمای های بیرونی ساختمان ها همنشینی مواد و مصالح از نظر رنگ نیز به اندازه هماهنگی متریال ها از نظر بافت اهمیت دارد. در طراحی نمای بیرونی ساختمان ها باید دقت کنید که متریال ها هم از نظر بافت و هم از نظر رنگ با یکدیگر همخوانی و هماهنگی داشته باشند. برای طراحی نماها می توانید گاهی از هماهنگی رنگ ها و گاهی هم از تضاد میان رنگ ها بهره بگیرید.  

مطلب پیشنهادی : استخر شیشه ای رویایی در ویلای لواسان

طراحی نمای بیرونی خانه چهل گره، حبیبه مجد آبادی و علیرضا مشهدی میرزا

6. طراحی نمای بیرونی خانه چهل گره، کاری از حبیبه مجد آبادی و علیرضا مشهدی میرزا

داشتن اصالت برای هر ساختمانی مهم است این اصالت می تواند به وسیله مواد و مصالح به کالبد ساختمان دمیده شود. خانه چهل گره یکی از پروژه های برجسته ایرانی است که اصالت را می توان به وضوح در نمای آن دید. این ساختمان طراحی مدرن دارداما اصالت ایرانی به وسیله نمای آجری به آن تزریق شده است و آن را تبدیل به یکی از جذاب ترین نماهای اجرا شده کرده است.

مطلب پیشنهادی : خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر

طراحی نمای بیرونی مجموعه سیپان، ری را استودیو

7. طراحی نمای بیرونی مجموعه سیپان، کاری از ری را استودیو

نمای بیرونی ساختمان ها فرصتی است برای بازی های معمارانه. بازی نور و سایه. احتیاجی نیست که در نمای بیرونی ساختمان از متریال های گران قیمت و عجیب و غریب استفاده شود. گاهی بازی با همان متریال ساده هم می تواند نمای بیرونی ساختمان شما را متحول کند. ری را استودیو این کار را به خوبی در نمای بیرونی ساختمان سیپان به نمایش گذاشته است.

مطلب پیشنهادی : دکوراسیون داخلی فروشگاه عینک چشم آذین کاذری از ری را استودیو

اگر شما هم به دنبال افراد حرفه ای برای طراحی نمای بیرونی خانه و دکوراسیون داخلی منززل خود می گردید، می توانید سری بزنید به بخش اهالی فن چیدانه بزنید و درلیست شرکت های معماری داخلی و دکوراسیون به دنبال اطلاعات تماس آنها باشید. اهالی فن چیدانه شما را برای طراحی و اجرای این پروژه همراهی خواهند کرد. 

مطالب پیشنهادی : استودیو ۴*۱۲، طراحی آتلیه معماری در فضایی کوچک

بازسازی رستوران چاشت ایرانشهر تنها با ۶ میلیون تومان!

خودنمایی مکعب ها در طراحی نمای ساختمان نشان در مشهد

طراحی نمای ساختمان سایه ها در کرج با شاخه های خشکیده!

نویسنده : شمیم آقازاده | گرداوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه