Chidaneh.com placeholder image

کدام شیرآلات برای دکوراسیون آشپزخانه مناسب است؟

به قلم: تحریریه چیدانه

تجهیزات آشپزخانه: شیر آب آشپزخانه وسیله ای است که هنگام کار در آشپزخانه بیش از همه با آن سر و کار داریم. عملکرد اصلی شیر آب آشپزخانه توزیع آب گرم و سرد برای شست و شوی ظروف، خوراکی ها و دست ها است، اما فراتر از آن نقشی اساسی در تعریف سبک طراحی آشپزخانه ی شما دارد. بنابراین انتخاب شیرآلات مناسب که هم از نظر جنس و هم از نظر طرح به دکوراسیون داخلی منزل شما بخورد، نیازمند توجه زیادی است. با وجود طرح های جدید و قدیمی، شیوه های نصب و پرداخت ها، هنگام انتخاب شیرآلات به راحتی امکان سردرگم شدن است. داشتن اطلاعات پایه در مورد شیرآلات، انتخاب را آسان تر خواهد کرد. چیدانه در این مطلب این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد. با ما همراه باشید…

نوژا دیزاین

کی پلاس

شیرآلات متصل به سینک آشپزخانه

طرح های زیادی از شیرآلات و سینک آشپزخانه موجود است، اما آنها ممکن است همیشه با هم جور نباشند. اگر می خواهید روی سینکی که دارید کار کنید، ببینید چند سوراخ نصب دارد. شیرآلات جدید در نوع های یک، دو، سه یا چهار سوراخه تولید می شوند. همکاران ما در بخش شیرآلات اهالی فن در کنار شما هستند تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.
اگر می خواهید شیر آب موجودتان را با شیر آبی که سوراخ های کمتری دارد جایگزین کنید، به دنبال شیرآلات جدید با یک صفحه ی سپر (یک صفحه ی کف در پایه) باشید تا سوراخ های غیرلازم سینک را بپوشاند.

 • مزایا: اگر می خواهید آشپزخانه تان را خیلی سریع نو کنید و دوباره از سینک موجودتان استفاده کنید، این نوع شیرآلات گزینه ی بسیار مناسبی است.
 • معایب: سینک شما گزینه های انتخاب نوع شیرآلات تان را محدود می کند.

​تصویری که می بینید متعلق به شرکت تهران دوش از زیرمجموعه های اهالی فن چیدانه است.

شیرآلات متصل به کانتر آشپزخانه

در این نمونه، شیرآلات به جای سینک مستقیما بر روی صفحه ی کانتر نصب می شوند. اگر سینک شما زیر کانتر نصب شده، شما این انتخاب را دارید که شیر آب تان را مستقیما بر روی کانتر نصب کنید. هنگام چنین نصبی در پشت شیر فضایی بیش از یک انگشت برای تمیز کردن قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: شیر آلات منحصر به فرد در بازار ایران

 • مزایا: شیرآلات متصل به کانتر ظاهری یک پارچه به وجود می آورند که به خصوص مناسب آشپزخانه های معاصر است (البته در انواع و سبک های مختلف تولید می شوند).
 • معایب: این نوع شیرآلات قسمتی از فضای روی کانتر را اشغال می کنند. هم چنین ممکن است آب، آلودگی و جرم بین شیرآب و دیوار انباشته شود.

تصویر بالا متعلق به پروژه ی مسکونی ایلخانه یکی از پروژه های گروه طراحی شیفت است، برای دیدن تصاویر و پروژه های بیشتر از این گروه به صفحه ی آنها در اهالی فن سری بزنید.

شیرالات متصل به دیوار آشپزخانه

هنگام نصب شیر آب بر روی دیوار مراقب باشید که نسبت به سینک شما در جای مناسبی قرار بگیرد. شعاع پاشیدن آب، مکان سینک را معین می کند. در سینک های دوقلو این موضوع مسئله سازتر است. برای انتخاب شیر آب مناسب می توانید از شیرآلات ما در ویترین محصولات چیدانه دیدن کنید.

 • مزایا: به راحتی می توان صفحه ی کانتر را تمیز کرد. در تصویر نمونه ای از محصولات شرکت موست را می بینید که قابل نصب بر روی دیوار است.
 • معایب: شما در آب و هوای سردتر نیازمند مراقبت بیشتر خواهید بود، (اگر قانون محلی اجازه ی نصب بر روی دیوار خارجی بدهد) باید دیوار را در برابر سرما عایق کنید. همچنین لوله کش باید فاصله گذاری و مکان یابی را کاملا درست انجام دهد. اگر در محل نصب ستون باشد، باید جای دیگری برای نصب انتخاب کرد.

انواع دستگیره برای شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات تک دستگیره ای. شیرآلات تک دستگیره ای به جهت های مختلف می چرخند. با حرکت بالا پایین امکان تنظیم جریان آب و با حرکت از راست به چپ با بلعکس امکان تنظیم دما وجود دارد.

 • مزایا: در کنار اینکه تنها به یک سوراخ بر روی کانتر شما نیاز است، این نوع شیر آب برای زمانی که شما فقط یک دست تان آزاد است بسیار مناسب است. آنها اغلب طراحی های طرفدار سبک قوس بلند را نمایان می کنند که به آسانی قابلمه ها و ظرف های بزرگ را در سینک جا می دهند.
 • معایب: دقت تنظیم دمای این نوع شیرآلات از شیرآلات دو دستگیره ای کمتر است.

شیر آبی که در تصویر می بینید نمونه ای از محصولات شرکت سهیل کالای پارس است.

شیرآلات دو دستگیره ای. این نوع شیرآلات معمولا حداقل به سه سوراخ برای نصب نیاز دارند. به دلیل تنوع زیاد دستگیره ها، این نوع شیرآلات را بیشتر می توان سفارشی طراحی کرد.

مطلب پیشنهادی: پیشنهادهایی برای یک آشپزخانه‌ هیجان انگیز

 • مزایا: شیرآلات دو دستگیره ای دستگیره ها را به آب گرم و سرد اختصاص داده اند که باعث تنظیم دقیق تر دما و جریان آب می شود. همچنین اگر یکی از دستگیره ها دچار مشکل شود، شما هم چنان می توانید تا زمانی که دستگیره ی خراب درست شود از شیر آب استفاده کنید. از همه مهم تر اینکه شما می توانید این نوع شیرآلات را بدون نیاز به لوله کش خودتان تعویض کنید.
 • معایب: هنگامی که دست ها کثیف یا مشغول هستند، تنظیم دو دستگیره ی جدا سخت تر خواهد بود. همچنین این نوع شیرآلات معمولا سنتی انگاشته می شوند و از این نظر ممکن است شما را محدود کنند.

مطلب پیشنهادی: آشپزخانه ای تمیز و مرتب با انتخاب دکوراسیون مناسب

شیرآلات بدون دستگیره. این نوع شیر آب فوق العاده با یک سنسور فعال می شود. به دستگیره ی کنار شیر توجه کنید که امکان تنظیم دما و جریان آب را به شما می دهد.

 • مزایا: این نوع شیرآلات با یک سنسور فعال می شوند که تماس نوری را تشخیص می دهد (بعضی از آنها با حرکت فعال می شوند) و شیر را باز می کند. اینها برای کودکان و افرادی که مبتلا به ورم مفاصل هستند مناسب اند. این شیرآلات با قطع خودکار باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند. به علاوه، شما دیگر نگران لبریز شدن سینک نخواهید بود.
 • معایب: هیچ راهی برای تنظیم دما یا جریان آب از طریق حالت لمسی وجود ندارد. این کار باید دستی صورت گیرد و بعضی از افراد آن را ناخوشایند می دانند. همچنین باتری این شیرآلات باید به طور مداوم تعویض شود تا سنسور کار کند.

نوعی شیر آب چشمی هوشمند در تصویر نشان داده شده که متعلق به شرکت شیر آلات ایده آل از اهالی فن چیدانه است.

مصالح و پرداخت های شیرآلات

کروم، نیکل، نیکل براق، برنج جلا داده شده، برنز روغن کاری شده، فولاد سفید، سیاه و ضد زنگ برخی از پرداخت ها و رنگ های استاندارد برای شیرآلات هستند. یادتان باشد پرداخت های مختلف از تولیدکنندگان مختلف ممکن است مانند هم نباشند. اگر قصد دارید شیرآلات بخرید بهتر است هر وسیله ای مانند اسپری دست یا محل صابون را نیز از همان مجموعه بخرید تا همه چیز با هم متناسب باشد.

شیر آب نشان داده شده در تصویر از جنس فولاد سیاه و متعلق به شرکت موست است، با مراجعه به صفخه ی آنها می توانید محصولات بیشتری ببینید.

نوع و سبک طراحی شیرآلات

آیا آشپزخانه ای دارید که براق و معاصر است یا یادآور یک آشپزخانه ی سنتی است؟ سبک ها و انواع شیرآلات از جزییات تاریخی تا ساده، خطوط صاف، منحنی ها یا گوشه های 90 درجه طبقه بندی می شوند. شیرآلات می توانند آشپزخانه ی شما را در قالب سبکی که می خواهید نشان دهند. گزینه های انتخاب بی شمارند، اما بهتر است بعد از انتخاب نوع سبک آشپزخانه تان نوع شیرآلات خود را انتخاب کنید، این کار انتخاب های شما را محدود و آسان تر می کند. با طراح دکوراسیون منزل خود مشورت کنید تا برای انتخاب به شما کمک کند.

هزینه و کیفیت شیرآلات

شیرآلات با شیر سرامیکی و فولاد ضدزنگ یا برنج جامد بادوام تر و گران تر از نمونه های پلاستیکی هستند. یکی از شاخص های خوب برای کیفیت، وزن است. در انتخاب شیرآلات برنجی شک نکنید. این نوع شیرآلات از بقیه سنگین تر اند. بدنه های برنجی از همه بادوام تر اند و نیازمند کمترین مراقبت هستند، مخصوصا در برابر آب سخت که باعث پوسیدگی بعضی از فلزها می شود. در عوض این شیرآلات از همه گران تر اند.

مطلب پیشنهادی: نکته هایی در طراحی آشپزخانه که نباید از آنها غافل شد!

با وجودی که کف قیمت شیرآلات ممکن است فریب دهنده باشد، شیرآلات ارزان تر اغلب از بخش های پلاستیکی ساخته شده اند که بادوام نیستند. وقتی شما برای صرفه جویی در هزینه ها شیرآلات ارزان انتخاب می کنید، ممکن است خیلی زود این کار شما نتیجه ی عکس دهد و صرفه جویی شما بی اثر شود.

پس اگر می خواهید آشپزخانه ای کامل در دکوراسیون منزل تان داشته باشید، از شیرآلات آن غافل نشوید. بخش شیرآلات که یکی از مجموعه های حرفه ای اهالی فن چیدانه هستند در این راه در کنار شما خواهند بود.

مطالب بیشتر:
کابینت و تغییرات چشمگیر در دکوراسیون آشپزخانه
۵ سوال برای داشتن یک آشپزخانه شیک و امروزی!
یک جای دنج برای چسباندن چاقو در آشپزخانه
۱۹ قدم برای داشتن بهترین آشپزخانه
اقیانوس در آشپزخانه شما

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
bet.mt در تاریخ 30 اردیبهشت 1397
از تمام قطعات کار در یک آشپزخانه،میشه گفت شیر آب یکی از قطعاتی است که اغلب مجبوریم استفاده کنیم.بنابراین باید با نحوه تعویض آن آشنا باشید.
سارا ایرانی در تاریخ 15 شهریور 1397
من یه مجموعه کامل از شیرالات هوشمند و لوکس رو توی سایت اینترنتی راندماکس پیدا کردم. اینم آدرسش هست randemax.com

ثبت دیدگاه