Chidaneh.com placeholder image

هنر خانم های با سلیقه در تهیه و تزیین سفره افطار!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: ماه رمضان، بار دگر از راه رسید. در ماه رمضان خیلی از خانه ها حال و هوای دیگری دارد، سفره های زیبای سحر و افطار، بوی نان تازه و چای تازه دم، همه و همه به خانه رنگ و بویی دیگر می بخشد. در مطالب  ایده های زیبا برای تزئین غذا و دسرهای خوشمزه!(۱) و ایده های زیبا برای تزئین غذا و دسرهای خوشمزه!(۲) ایده هایی برای تزئین غذا و سفره هایتان با شما در میان گذاشتیم. اما از این بین سفره افطار رنگ و بویی دگر دارد، جمع شدن همه اعضای خانواده کنار سفره افطار آن را خواستنی تر می کند، پس چه بهتر است که چیدمان سفره های افطارتان هم به همین اندازه زیبا باشد، با چیدانه همراه باشید تا در کنار هم یاد بگیریم چگونه یک میز افطاری زیبا، ساده و سالم داشته باشیم.

سماور آنتیک برای سفره افطار

سرویس خواب بالسا

مهم ترین چیزی که هیچ گاه از سفره های ایرانی جدا نمی شود، چای تازه دم است، پس بهتر است برای این موضوع یک فکر اساسی بکنید و از زیباترین سماورتان در کنار سفره استفاده کنید. اگر مایل هستید تا سماوری زیبا مانند سماور داخل عکس داشته باشید می توانید سری به محصولات گالری گل بزنید و این سماور بسیاز زیبا و ظروف کریستال و آنتیک را می توانید در محصولات زیبای گالری گل پیدا کنید.

فنجان و قوری سنتی چای خوری

همین حالا سرویس های چایی خوری زیبایتان را نیز از کمد بیرون بیاورید و در کنار سماور هایتان بگذارید تا زیبایی سفره افطارتان تکمیل شود.

مطلب پیشنهادی: تزئین میز غذا با وسایل قدیمی

چیزی که به یک سفره افطاری صفا و صمیمیت بیشتری می بخشد، سادگی آن است. سفره های افطاری مادربزرگ را یادتان هست که هم چیز را داخل یک مجمع بزرگ می چیند و پیش رویتان می گذاشت؟ شما هم می توانید از این ایده استفاده کنید و سفره های افطارتان را داخل سینی های بزرگ بچینید حتی می توانید با بردن این سفره های زیبا به روی تراس های زیبا و خوش آب و هوا خوشی خوردن افطار را بیشتر کنید. 

برای چیدن سفره های افطار از ظروفی استفاده کنید که رنگ های سفید و روشن دارند، الهام از طبیعت در به کارگیری رنگ سفید به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید. ظرف های گل سرخی قدیمی برای این کار بسیار جذاب و زیبا هستند. این ظرف ها به سفره شما نقش مایه سفره های سنتی و قدیمی را می دهد.

مطلب پیشنهادی : تزئین میز با موزائیک های سنگی!

سفره های افطاری هم می توانند تم رمانتیک داشته باشند، چه اشکالی دارد؟ برای تزئین سفره های افطاری هم می توانید از شمع ها استفاده کنید. رنگ قرمز این شمع ها می تواند خوردن افطار را برای شما بیشتر کند.

مطلب پیشنهادی : ۱۰میز شام تحسین برانگیز در دکوراسیون منزل

استفاده از سفره های قرمز رنگ

سعی کنید از پارچه هایی برای تزئین میز استفاده کنید که شما را موقع خوردن کسل نکند، پارچه هایی از صنایع دستی ایران با نقوش سنتی و رنگ های قرمز بهترین گزینه است. استفاده از این پارچه ها حتی می تواند صفا و صمیمیت سفره را نیز بیشتر کند.

مطلب پیشنهادی : انتخاب رنگ و پارچه مبلمان در دکوراسیون منزل

بر سر سفره افطار غذاهای متنوعی پیدا می شودکه شما می توانید با تزئین آن ها به سفره افطارتان جلای خاصی ببخشید، در ادامه چند غذا و دسر مناسب و سالم برای افطار را با تزئینات جذاب به شما معرفی می کنیم.

رولت سبزی جات می تواند جایگزین خوبی برای ویتامین های از دست رفته بدن تان باشد و رنگ سبز را به سفره شما بیاورد. آن را حتما انتخاب کنید.

هوموس هم یکی دیگر از غذاهای مقوی است که می تواند در هنگام افطار مورد استفاده قرار بگیرد. و با یک تزئین کرم ، قهوه ای زیبا گرما بخش سفره و انرژی بخش تن شما باشد.

خاگینه تخم مرغ و خرما را به زیبایی در ظرفی فلزی مانند عکس بالا تزئین کنید. چند مغز بادام و گردو به همراه نان و پنیر در سفره افطارتان در نظر بگیرید و با برش های میوه های فصل سفره افطار را با غذاهای سالم و مقوی به زیبایی کامل کنید. 

شعله زرد هم که عضو جدایی ناپذیر سفره افطار است و تزئینات زیبای آن با کمک بادام و پسته در کنار رنگ شله زرد می تواند به سفره شما زیبایی خاصی بدهد.

زولبیا و بامیه هم که نماد سفره های افطار است و بدون آن سفره افطار صفا ندارد. شاید نتوانید تزئین خاصی برای آن در نظر بگیرید اما می توانید آن را به سادگی در یک ظرف زیبا بچینید.

کاچی هم یکی دیگر از غذاهای ایرانی است که وجودش به سفره افطار جلوه خاصی می بخشد. می توانید آن را در ظرف گل سرخی بریزید و مانند کاچی بالا با بادام ، پسته و چند شکوفه کوچک و گلبرگ خشک شده گل خوش عطر محمدی تزئین کنید.

اما پیشنهاد آخر چیدانه به شما این است که سعی کنید حجم غذایی که در وقت افطار می خورید کم باشد تا به بدن تان فشار نیاید. می توانید مانند بالا یک کاسه کوچک را به عنوان غالب برج در نظر بگیرید و مقدار کمی برنج را غالب بزنید و به زیبایی تزئین کنید تا لذت خوردن غذا دو چندان شود.

شما می توانید سوالات خود در مورد دکوراسیون منزل یا محل کار خود را در مشاوره دکوراسیون چیدانه مطرح کنید تا اهالی فن، کارشناسان و علاقه مندان به دکوراسیون داخلی شما را راهنمایی کنند.

مطالب پیشنهادی : باید ها و نباید های چیدن میز غذا خوری در مهمانی ها !

سفره آرایی و تزئین میز با وسایل قدیمی

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها

ایده های زیبا برای تزئین غذا و دسرهای خوشمزه!(۲)

نویسنده : شمیم آقازاده | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه