Chidaneh.com placeholder image

ساخت گلدان بتنی برای گیاهان خانگی در دکوراسیون منزل

به قلم: لاله داورپناه

با استفاده از مواد و مصالح در دسترس مانند سیمان و ظروف پلاستیکی خانگی، شما می توانید یک گلدان مدرن برای کاشت گیاهان خانگی و آپارتمانی خود بسازید. در طول تعطیلات آخر هفته دست به کار شوید و در نتیجه تاثیر بزرگی بر روی دکوراسیون منزل خود بگذارید. با این کار گلدانی ارزان و مقرون به صرفه در خانه داشته باشید. با چیدانه همراه باشید و مراحل ساخت گلدان بتنی را ببینید.
 

مواد و وسایل لازم برای ساخت گلدان بتنی

  • سیمان
  • ظروف پلاستیکی ابزار کار کشاورزان و یا دیگر ظروف پلاستیکی
  • اسپری پخت و پز (روغنی)
  • سطل برای ساخت مخلوط بتن
  • بیلچه و ماله باغبانی
  • آجر و یا هر جسم سنگین که متناسب با اندازه داخل ظرف کوچک باشد
  • کاغذ سنباده متوسط
  • دانه و بذر گل و یا گل هایی با ریشه
  • خاک گلدان

سیمان را می توانید در بسیاری از فروشگاه های مواد و مصالح ساختمانی به راحتی تهیه کنید. سیمان مواد پودری صاف شده ای است که معمولا با پودر سنگ و یا شن و ماسه مخلوط می شود و انواع بتن و ملات را می سازد.

بالسا

مطلب پیشنهادی: با ساخت لوستر های بتنی زیبا دکوراسیون منزل خود را متفاوت کنید!

ظروف پلاستیکی در اندازه ها و اشکال مختلف می توانند قالب اصلی گلدان های شما را تشکیل دهند. برای این کار شما باید در انتخاب ظرف بزرگتر برای پایه دقت زیادی بکنید و بدانید که ظاهر و شکل آن ظاهر کلی و بیرونی گلدان شما را می سازد. ظرف کوچکتر شکل داخلی آن و محفظه کاشت گیاه را فرم می دهد.
آنها را از بین ظروف پلاستیکی مواد غذایی انتخاب کنید. حتی ممکن است که ظرف خالی موادی دیگری باشند که برای احتیاجات روزمره تان قبلا خریده اید. به هر حال نکته مهم فرم و ظاهر کلی آنهاست که باید مطابق با سلیقه شما باشد.

نکته: اگر چه این ظروف را می توان پس از انجام قالب ریزی و پایان کار دوباره تمیز کرد و مورد استفاده مجدد قرار داد، اما بهتر است از آنها برای نگهداری از مواد غذایی استفاده نکنید. زیرا ممکن است در آنها مواد مضری برای بدن شما وجود داشته باشد.

در اولین مرحله کار باید درون ظرف های پایه و بیرون ظرف های داخلی گلدان را به کمک اسپری پخت و پز چرب کنید. این کار را حتی می توانید به وسیله مقداری روغن و یک قلم موی آشپزی انجام دهید. با چرب شدن دیواره ظرف پس از خشک شدن ملات و آماده شدن گلدان هایتان، می توانید آن ها را به راحتی از ظرف جدا کنید.

مطلب پیشنهادی: ساخت گلدان های زیبا با لوله pvc

حالا نوبت آن رسیده که به نسبت 1 به 2 آب و سیمان را درون سطلی که آماده کرده اید، مخلوط کنید و با بیلچه باغبانی شروع به هم زدن آن بکنبد. این کار را تا جایی ادامه دهید که مخلوط شما به حالتی یکنواخت و صاف برسد.

نکته: اگر دوست دارید که گلدان های شما به رنگی غیر از رنگ طبیعی سیمان در بیاید، می توانید برای ساخت این ملات از سیمان های رنگی استفاده کنید. پس قبل از خرید سیمان تصمیم خود را در این مورد بگیرید.

مطلب پیشنهادی: با گلدان های فنجانی از بهار پذیرایی کنید !

مخلوط سیمان را درون ظرف پایه بزرگتر بریزید. این کار باید به سرعت انجام شود، چرا که روند سفت شدن سیمان خیلی سریع آغاز خواهد شد. در مجموع در پنج تا 10 دقیقه باید کار را تمام کنید. ظرف دوم را که از قبل دیواره خارجی آن را چرب کرده اید و قطعا از ظرف اول کوچکتر است، به آرامی درون مخلوط مورد نظر فشار دهید. این کار را تا زمانی که مخلوط تا لبه بالای ظرف اصلی بالا بیاید ادامه دهید، اما مراقب باید بیش از حد فشار ندهید چون ممکن است کف گلدان شما به خوبی شکل نگیرد به لایه نازکی تبدیل شود.

مطلب پیشنهادی: تزیین خلاقانه گلدان های شیشه ای

نکته: فراموش نکنید که آجر و یا جسم سنگینی که انتخاب کردید را درون ظرف های کوچک قرار دهید. چون در طول فرآیند خشک شدن، مخلوط سیمان آن را به سمت خارج فشار خواهد داد. در این صورت گلدان شما عمق مورد نظر را به خود نخواهد داشت.

یک شبانه روز زمان احتیاج دارید تا اجازه دهید مخلوط بتنی شما شکل بگیرد. پس از گذشت این زمان می توانید ظروف را از گلدان تان جدا کنید و نتیجه کار را ببینید. با این حال بهتر است دو سه روز دیگر زمان بگذارید تا گلدان بتنی شما به صورت کامل خشک شود.

مطلب پیشنهادی: جای گلدان گل را خودتان بسازید

ممکن است در روند کار سطح خارجی گلدان ناهموار شده باشد. برای تصحیح این مشکلات از سنباده کمک بگیرید و سطح پایانی کار را شکل داده و صاف کنید. پس از آن به کمک مته سوراخ کوچکی را در زیر گلدان برای راه آب ایجاد کنید تا گلدان بتی شما آماده کاشت گیاهان خانگی شود.

حالا گلدان های بتنی آماده هستند تا بتوانید به کمک گیاهان زیبا جلوه ای تازه به دکوراسیون منزل خود ببخشد. از آن ها در حیاط، بالکن و یا حتی فضای داخلی خانه خود استفاده کنید.

گلهای زیبایی را که انتخاب کرده اید در گلدان های جدید بکارید و به اندازه مورد نیاز خاک گلدان را درون آنها بریزید. حالا می توانید از حضور دست سازهای خود در خانه، و طراوت و تازگی گیاهان لذت ببرید و عنصریمدرن را به فضای خانه خود بیاورید.

“اگر به دنبال انواع مدل گلدان هستید از ثبت درخواست رایگان چیدانه کم بگیرید"

مطالب بیشتر: 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
asdfd در تاریخ 03 خرداد 1397
مطلب بسیار جالبی بود و استفاده کردم لطفا به وبسایت ما سر بزنید http://diacogallery.com http://buildboard.ir

ثبت دیدگاه