Chidaneh.com placeholder image

بازسازی خانه ای در مصر و معماری کویری ایران

به قلم: لاله داورپناه

بازسازی:خانه های ایران قدیم رنگ بوی زندگی دارند. خانه هایی که در چارچوب دیوارهایش حس آزادی داری و در دل حیاطش حوض، طراوت و تازگی آب را برایت هدیه می آورد. نگهداری و حفظ هر کدام از این خانه ها کمک خواهد کرد تا نشانه ای از هویت و فرهنگ ایرانی را که در هر آجر و خشتش نفوذ کرده برای آیندگان به یادگار بگذاریم. این بار می خواهیم شما را با خانه ای در مصر آشنا کنیم که دفتر طراحی معماری سردار به همت احمد سردار افخمی دست به بازسازی آن زده تا قدمی در این راه برداشته باشد. با چیدانه همراه باشید.

نوژا دیزاین

کی پلاس

مشخصات پروژه بازسازی خانه ای در مصر

  • مکان: مصر
  • معمار: احمد سردار افخمی
  • شرکت معماری: دفتر طراحی معماری سردار
  • سال: ۱۳۸۹ هجری شمسی
  • نوع ساختمان: مسکونی
  • نوع پروژه: بازسازی

پروژه بازسازی خانه ای که در مصر در یک آبادی کوچک در دشت صحرا واقع شده است، با هدف مرمت یک خانه خشتی آغاز به کار کرد.

مطلب پیشنهادی: بازسازی رستوران چاشت ایرانشهر تنها با ۶ میلیون تومان!

کاربرد سنتی تیرک و ستون در معماری محلی آن منطقه به این معنا بود که برای بزرگ تر کردن اغلب اتاق ها که بسیار باریک هستند و افزایش فاصله دو تکیه گاه تیر و حفظ معماری سنتی آن، معماری بر پایه طاق های قوسی آجری در نظر گرفته شده است.

مطلب پیشنهادی: پژوهشکده هنر و موسیقی قزوین، بازسازی پست مدرن خانه قدیمی

     

معمار پروژه در باره بازسازی آن می گوید: مرمت این بنا فرصت های فراوانی را در اختیار ما گذاشت تا با فوت و فن‌های گذشتگان در زمینه تهویه هوا و خنک سازی آنان آشنا شویم که با به کارگیری دیوارهای دوتایی (چسبیده به هم)، جریان های همرفت و برجک های تهویه انجام می شد و فضای داخل خانه را در ساعات بسیار گرم روز با رطوبت کافی و گردش هوای مطلوب تامین می کرد.

مطلب پیشنهادی: باغ موزه قصر ، باز شدن درهای زندان به روی مردم

    

روند اجرایی بازسازی این پروژه براساس پیروی از اصول معماری ایرانی و اسلامی صورت گرفت. حوض زیبایی در میان حیاط مرکزی خانه انعکاسی از تصویر دیوارهای خانه را به ارمغان آورده و زیبایی آنها را دو چندان کرده است.

مطلب پیشنهادی: افتتاح موزه گرافیک ایران ، عمارت ارباب هرمز

  

طراح پروژه در انتخاب مبلمان مدرن برای فضاهای داخلی خانه تلاش کرده است تا هماهنگی و همنشینی آنها را با کلیت خانه مد نظر قرار دهد. استفاده از مصالح طبیعی (میز های چوبی) در لوازم داخلی، لوسترهای خاص و لوازم دکوری با نشانه های ایرانی از ویژگی های دکوراسیون داخلی مجموعه است.

دیگر نمونه های بازسازی خانه های قدیمی ایران را در چیدانه ببینید: 
بازسازی خانه کاوه، ساختمانی ۲۰ ساله در تهران
خانه قانعی در اصفهان، بازسازی امروزی به سبک ایرانی
بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان
خانه عامری ها، یک هتل بی نظیر در ایران

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه