Chidaneh.com placeholder image

نکات مهم در خرید جهیزیه، چه ابعادی برای خانه شما مناسب است؟

به قلم: گلنار

در خرید وسایل برای جهیزیه و یا به طور کلی دکوراسیون یک فضا، همه به دنبال سبک، زیبایی و در اخر قیمت و بودجه هستند. البته که این مسائل مهم و درخور توجه هستند اما شاید موضوعی لابه لای همه این ها وجود دارد که نادیده گرفته می شود : اندازه و تناسب. اکثر مردم بدون در نظر گرفتن مقیاس و بزرگی و کوچکی انتخاب های خود را انجام می دهند که این بزرگ ترین اشتباه است. برای داشتن یک دکوراسیون و طراحی ایده آل باید همه چیز در یک فضا تناسبات و هماهنگی لازم را با یکدیگر داشته باشند. با خرید این چهار وسیله با اندازه مناسب به مرور چشمتان به این اندازه ها عادت کرده و به مقیاس ها توجه بیش تری خواهید داشت. پس با من همراه باشید.  

وسایل جهیزیه که کوچک تر از حد لازم هستند

ممکن است وسایل بزرگ قیمت بیش تری هم نسبت به نمونه های کوچکشان داشته باشند، اما این دلیل قانع کننده ای برای این که شما به سراغ کوچک تر بروید نیست. در بین همه وسایل و مبلمان که برای دکوراسیون و جهیزیه خریداری می شود، سه مورد مهم وجود دارد که به اشتباه در اندازه های کوچک تهیه شده و در نتیجه کارایی لازمشان را از دست می دهند. در ادامه این سه مورد را به شما معرفی می کنم.

سرویس خواب بالسا

فرش دستباف پازیریک
فرش دستباف
فرش دستباف پازیریک

طراح فرش سپیده صاحبدل
فرش مدرن
طراح فرش سپیده صاحبدل

فرش دستباف عرسین
فرش دستباف سلطان آباد
فرش دستباف عرسین

خرید فرش مناسب برای دکوراسیون جهزیه

اولین وسیله ای که می خواهم به شما معرفی کنم فرش است. مسلما فرش با ابعاد بزرگ تر گران تر خواهد بود اما همان گونه که توضیح دادم این دلیل بناید باعث بشود که شما به سراغ اندازه های کوچک تر بروید زیرا در دکوراسیونو طراحی تان جواب نگرفته و در آخر مجبور می شوید که خریدتان را تکرار نمایید. تصویر بالا ابعاد مناسب فرش در فضاهای نشیمن، اتاق خواب و غذاخوری ار یه شما نشان می دهد. با این راهنمایی متوجه خواهید شد که فرش مناسب برای نشیمن یا باید کاملا زیر مبلمانتان را پوشش دهد و یا تا پایه های آن ها برسد. این اصل برای این است که هنگام نشستن بر روی مبلمان پاها روی سرامیک و کف پوش سخت قرار نگیرد. در حالت بعدی یعنی اتاق خواب نیز این قانون صدق می کند. اگر قادر به خرید فرش بزرگ نیستید از دو فرش کوچک تر که دو طرف تخت خوابتان را پوشش دهند استفاده نمایید.  همان طور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، فرش مناسب سالن غذاخوری نیز از همین اصول تبعیت می کند. 

مطلب پیشنهادی : انتخاب فرش ، دکوراسیون منزل خوش رنگ و لعاب

حسین گلیار
عکاسی منزل آقا و خانم اسدپور
حسین گلیار

طراح فرش سپیده صاحبدل
تابلو دکوراتیو فانتزی
طراح فرش سپیده صاحبدل

[[nid:370854]]

امیر صادقی
عکاسی از دکوراسیون منزل در قیطریه تهران
امیر صادقی

حسین گلیار
عکاسی منزل آقا و خانم فرجی
حسین گلیار

حسین گلیار
عکاسی منزل خانم موسوی
حسین گلیار

انتخاب اثر هنری مناسب برای جهیزیه

تزیین دیوار با تابلوهای هنری نیز از جمله روش های پر کاربرد در دکوراسیون داخلی است. اما قبل از آن که تابلوی هنری تان را خریداری نمایید باید حتما به تناسبات آن بر روی دیوار دقت نمایید. این تابلوی هنری که می تواند شامل های هنرهای مختلف مانند نقاشی، خطاطی، هنرهای دستی و …. باشد، در حالت کلی باید با ابعادی معادل 3/4 از مساحت دیوار در نظر گرفته شود. البته روش راحت تری نیز وجود دارد که این ابعاد را بر اساس مبلمان تعیین می کند. یعنی مساحت تابلوی شما باید 2/3 طول مبلی باشد که در زیر آن قرار می گیرد. این راهکار نیز وجود دارد که به جای یک تابلو از چند تابلو ولی با رعایت همین اصل استفاده کنید. تابلوهای شیک و مدرن، انتخاب اصولی در ۴۰ خانه ایرانی! در این زمینه شما را بیش تر راهنمایی خواهد کرد. 

مطلب پیشنهادی : ۸ نکته مهم برای نصب تابلو به دیوار در دکوراسیون منزل

ثمین موسوی
نورپردازی اتاق خواب
ثمین موسوی

ثمین موسوی
مبلمان چوبی نشیمن
ثمین موسوی

امیر صادقی
عکاسی از منزل سارا و امیر
امیر صادقی

حسین گلیار
عکاسی منزل آقا و خانم نیکویی
حسین گلیار

خرید روشنایی مناسب برای جیهزیه 

سومین وسیله ای که همیشه کوچک تر از ابعاد مورد نظر خریداری می شود انواع روشنایی مانند آباژور، لوستر و چراغ خواب است. برای انمتخاب اندازه مناسب اول از همه باید با ارتفاع سقف توجه داشته باشید تا هنگان ایستادن و حرکت افراد با قد متوسط، مشکلی برایشان پیش نیاید. سپس از نظر ابعاد کلی آن را با با مبلمان و وسایل دکوراسیون همان فضا بسنجید. مطلب انواع چراغ خواب ابعاد و اندازه های دقیق تر برای شما توضیح می دهد. 

وسایل جهیزیه که بزرگ تر از حد لازم هستند

بر خلاف دسته قبلی، یک مورد هم وجود دارد که به اشتباه همیشه بزرگ تر از اباد لازم در نظر گرفته می شود. به استثنای این موضوع که شما زیبایی آن را در نظر می گیرید باید این را بدانید که ابعاد بزرگ تر همیشه به معنای بهتر بودن نیست! 

مطلب پیشنهادی : بهترین چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

سینا عزیزی
عکاسی از دکوراسیون منزل شخصی
سینا عزیزی

عرفان شریف نژاد: عکاس
دکوراسیون سفید خانه در تهرانپارس تهران
عرفان شریف نژاد: عکاس

خرید مبلمان جهیزیه

بله درست حدس زدید! مبل ها همیشه بزرگ تر از حد معمول انتخاب می شوند که متاسفانه این کار تاثیر بسیار بدی در فضای مورد نظر می گذارد. شما باید مبل ها را به گونه ای انتخاب کنید که فضای خالی کافی برای حرکت کردن در اطرافشان وجود داشته باشد. خرید مبل های بزرگ که با ابعاد فضا همخوانی ندارند باعث می شود که آن فضا کوچک تر، دلگیرتر و حتی تاریک تر به نظر بیاید. نکته دیگری که می توانید در نظر بگیرید این است که مدل های مختلف مبل را نیز امتحان کنید. به طور مثال شاید بهتر باشد باید برای یک نشیمن کوچک، به جای خرید یک ست مبل کلاسیک بزرگ از مبل ال شکل ظریف و کوچک تر استفاده کنید. بعد از این مرحله انتخاب مناسب ترین پارچه برای رومبلی و پرده در نشیمن مهم خواهد بود.

 

 

اگر برای خرید وسایل جهزیه نیاز به کمک دارید می توانید از اهالی فن چیدانه کمک بگیرید و کالای مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

مطالب پیشنهادی:

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه