تبلیغات
F فارست E رومانته چوب و هنر E
امتیاز: 5.0 0 نظر | ثبت نظر

15 تیر 1398

اصول طراحی باشگاه ورزشی، ترفندهای استاندارد و مدرن بودن!

صنعت تناسب اندام به طور مداوم با روند جدید طراحی محیط هر ساله تغییر می کند. در حالی که ایجاد یک محیط ورزشی مناسب برای سالن بدنسازی، باید محیطی هر آنچه آرام بخش و طبیعی و متناسب با سیرکولاسیون سازگار با فعالیت های بدنی و مبتنی بر استاندارد های روز دنیا طراحی گردد. گروه معماری آرامش با بکارگیری مهندسین مجرب و با سابقه در طراحى و اجراى پروژه هاى گوناگون اقدام به طراحی و اجرای سالن ورزشی (چند منظوره باشگاه بدنسازی آقایان و بانوان با امکانات مدرن و متنوع) با متراژ (۱۲۰۰) واقع در سعادت آباد نموده است که نمونه ای بارز در طراحی بر مبنای چهارچوب رفاهی کاربردی می باشد.

اصول طراحی باشگاه ورزشی

رفاه روانشناختی به عوامل فیزیکی مانند رنگ، نور و فضای آرامشبخش بستگی دارد. بنابراین محیط ورزشگاه باید با دقت مورد توجه قرار گیرد تا کاربر احساس راحتی کند و از فضای موجود در آن لذت ببرد. طراحان داخلی حرفه ای این قابلیت را دارند تا فضای داخلی باشگاه ورزشی را به یک مرکز سلامت کامل و تناسب اندام تبدیل کنند. توجه به ارزش زیبایی شناسی باشگاه و استفاده از امکانات و تجهیزات و متریال مدرن و پیشرفته در جهت توسعه ویژگی های آن از ارکان مهم طراحی این مجموعه توسط گروه معماری آرامش می باشد. که در ادامه به نمونه هایی از آن می پردازیم .

[[nid:314050]]

طراحی دیوارهای داخلی باشگاه

طراحی دیوارهای باشگاه یک ویژگی محبوب و لازم در طراحی مدرن سالن ورزشی است. یک تصویر ورزشی مهیج یا شعارهای ورزشی و انگیزشی با تاثیر بالا در دیوارهای سالن ورزشی می تواند خود انرژی بخش و هیجان آور باشد. این درست است که فضای یک باشگاه ورزشی در وهله اول جنبه عملکردی دارد؛ اما جذابیت و زیبایی فضا در ایجاد یک فضای ایده آل ورزشی، تاثیر بسیار زیادی می گذارد. استفاده از طرح های خلاقانه و جذاب در دیواره ها، کف و سقف می تواند برای طراحی یک باشگاه ورزشی مناسب باشد.

نورپردازی و روشنایی باشگاه ورزشی

نورپردازی باشگاه نقش مهمی در ساختن بدنی سالم و جوانسازی دارد. نور پردازی مدرن با استفاده از رنگ های جذاب جهت اتصال سالن ها به یک دیگر و ترکیب آنها با یک تم ورزشی مانند پیمایش در یک دنیای متفاوت با نوری متفاوت و انرژی بخش در طراحی این باشگاه ورزشی است. استفاده از نور طبیعی جهت حفظ آرامش، انرژی و زیبایی ورزشگاه، استفاده از نورهای رنگی جهت پرورش فضا و بعد زیبا شناختی و تلفیق آن با نور طبیعی میزان انرژی فضا را مضاعف می کند .

کفپوش باشگاه ورزشی

کف سالن بدنسازی باید قوی و دارای سطحی با دوام برای ورزش باشد که باید تجهیزات و ماشین آلات سنگین را پشتیبانی کند. کفپوش های ورزشی استفاده شده در بخش های مختلف سالن با توجه به میزان عملکرد و متناسب با هر بخش در نظر گرفته شده است.


رختکن استاندارد در باشگاه ورزشی

فضاي رختكن بايد داراي مكان و تجهيزات كافي براي تعويض لباس و كفش و جادادن آنها درون كمدهاي انفرادي باشد. رختكن با دو فضاي جنبي سرویس های بهداشتی و حمام های  اختصاصي در ارتباط مستقيم است. فضای رختکن باید باعث آرامش ورزشکار چه قبل از تمرین چه بعد از تمرین باشد. تهویه و نورپردازی واستفاده از رنگهای جذاب در طراحی آن به اندازه خود سالن ورزشی اهمیت دارد. همچنین کمد ها باید دسترسی های آسانی داشته و با کلید های هوشمند کنترل گردند. در آخر نیز نیمکت هایی در آن تعبیه شود تا برای گذاشتن ساک ورزشی یا نشستن برای بستن بند کفش ها از آن استفاده شود. 

استفاده از فضاهای جذاب داخلی در باشگاه

استفاده از بخش های گوناگون با کاربری مختلف از جذابیت های اصلی طراحی داخلی در باشگاه ورزشی است. یک باشگاه ورزشی می تواند با استفاده از رنگ های اسپرت و جذاب، کفپوش های متنوع، کاشی و سرامیک های مدرن سرویس ها و مشاعات، پنجره های شیشه ای بلند با استفاده از گیاهان طبیعی و غیره تقویت شود. استفاده از امکانات و ویژگی هایی مانند سالن ماساژ و سونا، آرایشگاه، بوفه و فروشگاه ورزشی، فضاهای بازی، استفاده از آینه های بلند، گیاهان طبیعی، آبنما، استفاده از متریال چوب و آجرهای مدرن، نورپردازی مدرن و هوشمند، ویدیو پروژکتور، سیستم موسیقی، راحتی و آرامش ورزشکاران را به همراه دارد. گروه معماری آرامش با مدیریت و طراحی مهندس اشکان اذانی این اصول مهم را اجرا نموده است.

مرکز سلامت و تناسب اندام باید از طریق ایده های طراحی داخلی بیانگر ویژگی آن باشد اصول طراحی باشگاه بدنسازی بر اساس یک نام تجاری مشهور دارای ویژگی های منحصربه فردی است که نام مکان را در ذهن علافمندان به پرورش اندام حک میکند و افراد را نه تنها مشتاق، بلکه جذب باشگاه نموده و محیطی مناسب جهت تقویت جسم و روح شود که گروه معماری آرامش با در نظر گرفتن تمامی اصول توانسته است محیطی با شرایط استاندارد و مدرن طراحی و اجرا نماید.

خانه های لوکس تهران، پروژه دیگری از این گروه معماری است که می توانید آن را مطالعه نمایید.

مطالب پیشنهادی :

تبلیغات
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
ونوس دکور ونوس دکور
42 نمونه کار

تلفن: 02188790488
مبلمان جهانتاب مبلمان جهانتاب
66 نمونه کار

تلفن: 02188201468
مبلمان سوزن دوزی فاخر مبلمان سوزن دوزی فاخر
12 نمونه کار

تلفن: 09128892412
 كابينت آشپزخانه آكاژو  كابينت آشپزخانه آكاژو
14 نمونه کار

تلفن: 09124362924
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173