طراحی دکوراسیون اتاق خواب، از کجا شروع کنیم؟

 

با اینکه اتاق خواب می تواند یک اتاق چند منظوره باشد، ولی در نهایت یک اتاق خوب برای خواب است. دکوراسیونی که در اتاق خواب ایجاد می کنید، نشان دهنده ی علایق، شخصیت و احساسات شما می باشد. این اتاق باید شخصی ترین قسمت خانه باشد که موجب آرامش و راحتی است.

 

blog post

سرویس خواب

چطور باید شروع کرد؟

افرادی که از بیخوابی، کابوس، خواب های آشفته و یا اختلال خواب رنج می برند به همه ی راهکارهایی که باعث خواب راحت و خوب شود احتیاج دارند. هرچند ممکن است دارو، تغییر سبک زندگی و یا تجهیزات پزشکی مختلفی نیاز باشد ولی دکوراسیون اتاق خواب هم می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. برای شروع به دنبال تغییر مبلمان، رنگ و طرح های کاغذ دیواری و لوازم اتاق باشید.

 

چگونه دکوراسیون اتاق خواب را برای خواب بهتر درست کنیم؟

 

blog post

سرویس خواب دونفره جدید

زمانی که میخواهید فضای آرام و راحتی را برای خواب در نظر بگیرید، رنگ اتاق خواب بسیار مهم است. بر اساس روانشناسی رنگ ها، هر رنگی در دکوراسیون اتاق خواب احساس خاصی را ایجاد می کند و بر این اساس می توان رنگ مناسب را انتخاب کرد.

این مطلب را بخوانید: طراحی اتاق خواب مستر، متناسب با نیازهایتان

کدام رنگ در دکوراسیون اتاق خواب حس بهتری را برای استراحت ایجاد می کند؟

در مصر باستان، از رنگ ها برای شفا و درمان استفاده می شد. استفاده از رنگ با این هدف به نام کروموتراپی شناخته شده است و بسیاری از مردم از این روش برای ایجاد احساس بهتر استقبال می کنند.

این مطلب را بخوانید: 7 راه حل آسان برای تغییر رنگ اتاق خواب

blog post

تشک های طبی دانلوپیلو

رنگ آبی در دکوراسیون اتاق خواب: سایه های آبی رنگ بیشتر اثر آرامش بخشی دارند در حالی که رنگ قرمز مهیج است. رنگ آبی علاوه بر مناسب بودن برای استراحت، بیماری را تسکین و درد را کاهش می دهد. از آنجایی که بودن در اتاق آبی رنگ ممکن است حتی فشار خون و سرعت تنفس و ضربان قلب را کاهش دهد، یک انتخاب مناسب برای اتاق خواب است. نور آبی دارای قویترین ارتباط با احساسات آرامش بخش است.

 

blog post

پروژه بازسازی غرب تهران

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب: به نظر می رسد که رنگ سبز نیز دارای خواص استرس زا می باشد، شاید به دلیل اینکه زیبایی چمن و برگ را منعکس می کند همچنین رنگ سبز احساس امنیت ایجاد می کند. اگر رنگ آبی مورد علاقه شما نیست، رنگ سبز را  برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید تا خواب عمیق تری داشته باشید. رنگ سبز واقعی یک رنگ قوی است، بنابراین ممکن است بخواهید از این رنگ در جزئیات دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید؛ مانند پتو، بالش ها و یا کوسن صندلی ها.

 

اتاق خواب

رنگ سرد در مقابل رنگ های گرم:

رنگ های سرد در مقابل رنگ های گرم، انتخاب بهتری برای اتاق خواب هستند. همه ی طیف های رنگ گرم پر انرژی هستند، به همین دلیل بیشتر اتاق های انتظار در مطب های پزشکان، رنگ قرمز، نارنجی یا زرد ندارند چرا که مردم از انتظار بیزارند و پزشکان ترجیح می دهند از رنگ های آرامش بخش برای اتاق انتظار خود استفاده کنند. برای داشتن خوابی عمیق بهتر است در دکوراسیون اتاق خواب از رنگ آبی یا سبز یا رنگ های سرد استفاده کنید.

 

رنگ های ملایم را انتخاب کنید:

رنگ های شاد و درخشان هیجان انگیزند ولی گاهی بهتر است برای اتاق خواب استفاده نشود. به خصوص اگر شما بد خواب هستید از رنگ های آرام  و ملایم مانند آبی کم رنگ، سبز و نیلی استفاده کنید. از رنگ های روشن در جزئیات و قیمت هایی از وسایل به کار ببرید. به طور کلی بهتر است به جای رنگ های اصلی و پررنگ در دکوراسیون اتاق خواب از رنگ های ملایم و آرامش بخش و تنالیته های رنگی که مورد علاقه شماست استفاده کنید تا حس خوبی داشته باشید.

 

blog post

سرویس خواب

نکته های مهم:

به جز رنگ اتاق خواب، عوامل دیگری هم در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب و برای داشتن خوابی راحت، اهمیت دارد، در دکوراسیون اتاق خواب این عوامل را در نظر بگیرید:

دکوراسیون زیباتر برای اتاق خواب:

سقف اتاق را نادیده نگیرید: بهتر است رنگ سقف ملایم تر از رنگ دیوارها باشد، چرا که باعث پایین تر آمدن سقف از نظر بصری می شود و حس صمیمیت و راحتی ایجاد میکند.

اتاق خواب را ساده نگه دارید: در اتاق خواب فقط وسایل ضروری و چند وسیله برای تزئین و زیبایی قرار دهید.

این مطلب را بخوانید :فنگ شویی اتاق خواب، روح اتاقتان را زنده کنید!

مبلمان با اندازه ی مناسب انتخاب کنید: وسایلی که برای دکوراسیون اتاق خواب درنظر می گیرید باید متناسب با اندازه اتاق خواب باشد وسایل بزرگ برای اتاق خواب کوچک مناسب نیستند.

blog post

سرویس خواب

فضای کافی برای وسایل در نظر بگیرید: برای آرامش بیشتر بهتر است بیشتر وسایل دور از چشم باشند و داخل کشو و کمد قرار بگیرند تا فضای اتاق خواب خیلی شلوغ نباشد.

این مطلب را بخوانید: 8 وسیله که اتاق خواب شما کم دارد!

یک فضای خصوصی کوچک در اتاق خواب داشته باشید: این فضای خصوصی در دکوراسیون اتاق خواب شما می تواند گوشه ای از اتاق برای مطالعه و استفاده از نور طبیعی روز باشد. میتوانید از یک صندلی راحت و یا یک چهارپایه به این منظور استفاده کنید.

از پارجه های کتان استفاده کنید: دکوراسیون اتاق خواب خود را با استفاده از پارچه های مجلل زیباتر کنید. پارچه ی کتان احساس راحتی به اتاق خواب شما اضافه میکند.

دکوراسیون اتاق خواب

پنجره ها را بپوشانید: پنجره ها یکی از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق خواب هستند. جهت حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از نور صبحگاهی بهتر است پنجره ها را با پرده های ضخیم و زیبا بپوشانید.

چندین گزینه روشنایی برای دکوراسیون اتاق خواب داشته باشید: بهتر است به جز نور محیطی که کل اتاق را روشن میکند، از روشنایی های کوچک برای مطالعه و یا فعالیت های کوچکتر استفاده کنید. در این صورت نیازی که روشنایی کل اتاق ندارید.

اتاق خواب را محلی برای گریز قرار دهید: اتاق خواب باید محلی برای آرامش و استراحت باشد، در نتیجه حتی الامکان وسایل مختلف ورزشی و یا موبایل و کامپیوتر و تلویزیون را در اتاق خواب قرار ندهید.

این مطلب را بخوانید: 7 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

راحت تر بخوابید:

blog post

تشک های طبی دانلوپیلو

یک تشک خوب، کلیدی برای استراحت خوب شبانه: اگر تشک شما بیش از حد سنگین، سفت و یا نرم باشد تمام شب شما را در تلاش برای راحت خوابیدن درگیر می کند. در نتیجه در انتخاب تشک مناسب دقت کنید.

این مطلب را بخوانید: راهنمای خرید تشک مناسب برای یک خواب آسوده

 

یکی از مهمترین شرایط برای خواب راحت تاریکی است: ریتم طبیعی شبانه روزی ذهن و بدن ما به چرخه ی نور و تاریکی بستگی دارد. روش زندگی مدرن امروزی تاثیر زیادی در ریتم خواب دارد، در نتیجه حتی الامکان دستگاه های مختلف مانند: تلویزیون، ساعت های دیجیتال، موبایل و کامپیوتر را در اتاق خواب قرار ندهید.

 

blog post

سرویس خواب

دمای هوای اتاق خواب بر خواب موثر است: با استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی، دمای مناسبی برای اتاق خواب تنظیم کنید تا خواب راحت تری در فصل های مختلف داشته باشید.

صداهای آرامش بخش برای خواب آرام مناسب است: می توانید با ایجاد برخی از صداهای آرامش بخش خواب راحت تری داشته باشید؛ مانند صدای نهر آب که با استفاده از یک آبنمای طبیعی کوچک ایجاد می شود و یا صدای پرنده که میتوانید به صورت پخش شده استفاده کنید.

بی نظمی در اتاق خواب باعث اضطراب و به هم ریختن خواب می شود: با توجه به قوانین فنگ شویی هرچقدر وسایل شما کمتر و منظم تر باشد آرامش بیشتری خواهید داشت. وسایل زیاد و اتاق خواب شلوغ موجب اضطراب و ناآرامی می شود.

 

مطالب پیشنهادی:

فنگ شویی در اتاق خواب، راهی برای رهایی از استرس ها (3)

دکوراسیون اتاق خواب دونفره شیک، چگونه سلیقه تان را یکی کنید؟

انواع سرویس خواب را از کجا بخریم؟

20 مدل سرویس خواب جدید را اینجا ببینید.

دکوراسیون اتاق خواب دلباز با سرویس خواب سفید

 

برای مشورت درمورد دکوراسیون اتاق خواب ، بااهالی فن چیدانه در ارتباط باشید

 

 

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
رنگ در دکوراسیون اتاق خواب، اصلا چیکار باید بکنم؟

رنگ در دکوراسیون اتاق خواب، اصلا چیکار باید بکنم؟

دکوراسیون اتاق خواب دو نفره، گذری بر 20 اتاق خواب ایرانی!

دکوراسیون اتاق خواب دو نفره، گذری بر 20 اتاق خواب ایرانی!

دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک، 7 ایده از زوج های ایرانی!

دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک، 7 ایده از زوج های ایرانی!

کسب و کارها پیشنهادی
طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک certificate
طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک

طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک

گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی  certificate
گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی

گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی

مبلیران اصل certificate
مبلیران اصل

مبلیران اصل

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent