visibility 6634 today 1399/8/27

آبیاری گیاهان آپارتمانی، چگونه از آنها محافظت کنیم؟

همه ما می دانیم که نگهداری از گیاهان آپارتمانی نیازمند توجه و دقت است. برای آن که بتوانید گل و گیاه آپارتمانی خود را در سلامت و طراوت کامل نگه دارید باید اصول و نکاتی را رعایت کند. نور مناسب، خاک خوب، آب و هوای ایده آل و البته آبیاری درست برخی از معیارهای اصلی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستند. در این میان تقریبا می توان گفت که نقش آبیاری بسیار پررنگ تر عمل می کند. برای آن که آبیاری گیاهان آپارتمانی به درستی صورت بگیرد شما باید اطلاعاتی کافی در این زمینه به دست آورید، به همین دلیل هم در این مطلب از وب سایت چیدانه با شما هستیم تا به طور مشخص به موضوع آبیاری گیاهان آپارتمانی بپردازیم.

درباره آبیاری

درباره آبیاری گیاهان آپارتمانی  

تقریبا همه ما می دانیم که آبیاری گیاهان آپارتمانی تا چه میزانی می تواند اهمیت داشته باشد. قطعا در بسیاری از مواقع مرز باریکی میان خشک شدن، تشنه شدن، خاک خیس و البته اشباع گیاه وجود دارد. بسیاری از گیاهان با کمی افراط و تفریط در آبیاری شان به راحتی از بین می روند و می میرند.

گیاهان آپارتمانی

یکی از اصلی ترین مسائلی که در رابطه با آبیاری گیاهان آپارتمانی وجود دارد بهترین زمان آبیاری است. بسیاری از افراد نمی دانند که دقیقا چه زمانی از روز باید به سراغ گیاهشان بروند و به همین دلیل نیز هر وقت که فرصت کردند به آبیاری آنها می پردازند. در این رابطه باید بگوییم که بهتر است برای آبیاری گیاهان آپارتمانی خود در ساعات اوایل صبح و یا اوایل شب اقدام کنید، چرا که در این صورت، گیاه شما فرصت کافی و خوبی دارد تا قبل از تبخیر شدن آب از آن استفاده کند. آبیاری گیاهان آپارتمانی در خارج از این ساعت ها به دلیل گرمای بیشتر هوا می تواند موجب تبخیر شدن سریع آب شده و گیاه را در معرض خشکی قرار دهد.

گیاهان آپارتمانی

علاوه بر این، راه های دیگری نیز وجود دارد که با کمک آن شما می توانید متوجه شوید که چه زمانی باید گیاهان آپارتمانی خود را آبیاری کنید. برای مثال وقتی خاک گلدان شما تقریبا تا انتها خشک شده بود باید سریعا به گیاه خود آب برسانید، حتی ممکن است تا به حال برای آبیاری دیر هم شده باشد. البته این موضوع به نوع گیاه شما و حساسیت آن به رطوبت خاک نیز بسته دارد. معمولا به طور متوسط گفته می شود زمانی که خاک گلدان شما تا عمق 2 و نیم سانتی متر خشک شده است نیز زمان ایده آلی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی خواهد بود.

مطلب مرتبط: آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

میزان آبیاری

میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی

حالا وقت آن است که موضوع را به صورت جزئی تری بررسی کنیم. میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی در وهله اول به نوع گیاه و نیازهای آن بستگی دارد، بنابراین بهتر است که در ابتدا اطلاعاتی کافی در زمینه نیازهای گیاهان آپارتمانی تان به دست آورید و آنها را بهتر بشناسید.

معمولا در رابطه با بیشتر گیاهان بهتر است که فرآیند آبیاری را به آهستگی، اما کامل و پرحجم انجام دهید. این کار باعث می شود که آب به تمامی بخش های خاک و ریشه نفوذ کرده و نیاز گیاه شما را بر آورده کند. در مقابل، اگر برای آبیاری گیاهان آپارتمانی خود از آبیاری کم حجم و سبک استفاده کنید باعث می شود که قبل  از نفوذ آب به گیاه و جذب خاک، این آب از طریق سوراخ های گلدان خارج شود.

آبیاری گلدان

 لازم به ذکر است که بهتر است قبل از آبیاری پرحجم از باز بودن سوراخ زهکشی گلدان خود اطمینان خاطر حاصل کنید. در نهایت نیز بعد از خروج آب اضافه از گلدان، حتما زیر گلدانی را خالی کنید تا تجمع آب مانع از تنفس ریشه گیاه نشده و آن را از بین نبرد.

مطلب مرتبط: آبیاری قطره ای، قطره قطره جمع گردد وانگهی باغ شود!

روش آبیاری

روش درست آبیاری گیاهان آپارتمانی

آبیاری گیاهان آپارتمانی از طریق روش های مختلفی صورت می گیرد که می تواند در سلامت و طراوت گیاه و یا حتی نابودی آن تاثیرگذار باشد. اگر بخواهیم در رابطه با روش درست آبیاری گیاهان آپارتمانی بپردازیم باید بگوییم که برای آب دهی به گیاه فقط از آب ولرم استفاده کنید و هیچگاه آب سرد را به خورد گیاه خود ندهید. برای سلامت بیشتر آب بهتر است که بعد از ریختن آب در ظرف، چند دقیقه بایستید تا مواد موجود در آب مثل کلر از آن بپرد. برای سلامت بیشتر آبی که برای آبیاری گیاه خود در نظر می گیرید می توانید به سراغ آب جوشانده شده ای بروید و که حالا دمای ولرمی دارد.

آبیاری گیاهان خانگی

قطعا می دانید که میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی رابطه مستقیمی با شرایط آب و هوایی دارد، این بعنی انتظار می رود که آبیاری گیاهان شما در تابستان و زمستان تفاوت زیادی داشته باشد. بهتر است که در فصل تابستان در طول ساعت های گرم روز و زمانی که گیاه شما در معرض مستقیم نور خورشید است از آبیاری آن به طور کامل بپرهیزید. توصیه ما این است که برای آبیاری صحیح گیاه خود از اسپری آب ولرم در روزهای گرم سال، آن هم حداقل روزی یک بار استفاده کنید.

آبیاری گیاه

در فصل پاییز که هوا به مرور رو به سردی می رود معمولا بیشتر گیاهان به خواب می روند. در این زمان گیاهان آپارتمانی کمترین میزان رشد را دارند و سوخت و سازشان کاهش پیدا می کند، به همین دلیل هم میزان تبخیر آنها کمتر خواهد شد، بنابراین شما می توانید در فصول سرد سال میزان آبیاری را کاهش داده و فاصله هر آبیاری با آبیاری بعدی را بیشتر کنید.

باید بدانید که آبیاری زیاد گیاه می تواند باعث کمبود اکسیژن موجود در خاک، رنگ پریدگی گیاه، زرد شدن برگ ها و هم چنین ریزش آنها شود. این در صورتی است که آبیاری کم گیاهان آپارتمانی باعث سوختگی نوک برگ ها و به خطر افتادن سلامت آنها می شود. بهتر است که سطح خاک گلدان خود را به صورت یکنواخت مرطوب کنید و از آبیاری نقطه ای آن بپرهیزید. استفاده از یک اسفنج نمدار برای رو و زیر برگ ها نیز گزینه ایده آلی به شمار می آید.

"برای خرید انواع گل و گیاه از اهالی فن چیدانه کمک بگیرید"

شما می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید:

 

نویسنده:

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خرید گیاهان آپارتمانی، تنوع را در باغ گل فدک ببینید!

خرید گیاهان آپارتمانی، تنوع را در باغ گل فدک ببینید!

1399/12/27 ادامه مطلب
نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان، چطور تو دامن ننه سرما زنده بمونن؟

نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان، چطور تو دامن ننه سرما زنده بمونن؟

1400/10/24 ادامه مطلب
گلهای مقاوم آپارتمانی، 9 گیاه برای فراموشکارها

گلهای مقاوم آپارتمانی، 9 گیاه برای فراموشکارها

کسب و کارها پیشنهادی
آقای فرش certificate
آقای فرش

آقای فرش

دکوراسیون داخلی ایده نو certificate
دکوراسیون داخلی ایده نو

دکوراسیون داخلی ایده نو

طراحان دکور هنرمند certificate
طراحان دکور هنرمند

طراحان دکور هنرمند

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent