سازه پارچه اي، از کجا بخرم و چطور نصب کنم؟

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که سازه پارچه ای دقیقا به چه درد می‌خورد؟ نه تنها اگر بخواهید در حیاط‌تان بنشینید، از تابش مستقیم آفتاب و بارش‌های آسمانی در امان خواهید بود بلکه دیگر ساختمان‌های اطراف هم وسط دورهمی خانوادگی شما را نگاه نمی‌کنند. یک فضای خصوصی دنج، زیر سازه پارچه ای نه تنها برای محدوده فضای نشیمن حیاط مناسب است بلکه اگر پارکینگ‌تان مسقف نیست یا در حیاط استخر و آب‌نما دارید، می‌توانید با آن سایبان‌های پرکاربردی درست کنید و با خیالی آسوده از زیبایی‌های تراس، روف‌گاردن یا حیاط‌تان لذت ببرید. در این مطلب به شما می‌گوییم که سازه چادری و سقف پارچه‌ ای را به کجا سفارش دهید؟


blog post

سايه بان روف گاردن - سازه پارچه اي ماهوت

استفاده از سازه پارچه‌ای در حیاط، تراس و روف گاردن باعث می‌شود دمای محل نشیمن بالا نرود و هم‌چنین گیاهان و فضای سبزی که با سلیقه طراحی کرده‌اید در اثر اشعه مضر خورشید، آسیب نبینند. با استفاده از سازه پارچه ای می‌توانید حتی در روزهای گرم تابستان هم در تراس بنشینید؛ درست مثل این تراس زیبا با چشم‌انداز بی‌نظیرش که شرکت سازه های پارچه ای ماهوت، در طبقات فوقانی هتل اسپینانس پالاس اجرا کرده است.

blog post

سازه پارچه اي رستوران هتل اسپيناس پالاس

سازه پارچه ای چیست؟

از گذشته ادم‌ها علاقه داشته‌اند که قسمتی از فضای آزاد محل زندگی خود را برای زمان استراحت خود در نظر بگیرند. قدیم‌ها با چادرهای برزنتی دو رنگ و راه‌راه، یک سایبان در حیاط درست می‌شد اما امروزه مهندسان معمار خانه‌های مدرن، با سازه‌های چادری، سازه پارچه ای را بسته به سلیقه مشتری ایجاد می‌کنند که هم زیباست و هم با دوام.

blog post

سازه چادری (مدل پارس)

تصور کنید سازه چادری عکس بالا در این محوطه آفتاب‌گیر وجود نداشت یا مثلا در تصویر زیر که رستوران هتل اسپینانس را نشان می‌دهد سقف پارچه‌ای بالای میز و صندلی‌ها نبود؛ آن وقت نه تنها زیبایی فضا از بین می‌رفت بلکه گرما و وزش باد، فضا را برای مراجعان نامطلوب می‌کرد.

blog post

سازه پارچه اي رستوران هتل اسپيناس پالاس

سازه پارچه ای از گذشته تا به امروز

شاید فکر کنید اخیرا است که مردم به استفاده از سازه پارچه ای روی آورده‌اند اما باید بدانید که استفاده از سازه پارچه‌ای به بیش از 2 هزار سال پیش باز می‌گردد. 

blog post

هتل مارینا کیش

سازه پارچه ای، در باستان 

 • روم: در گذشته برای پوشاندن روی آمفی‌تئاترهای روم از پارچه‌های نخی به اسم «وِلاریا» استفاده می‌کرده‌اند که لابه‌لای رشته‌های طناب آویخته می‌شده است.
 • اسپانیا: اسپانیایی‌ها هم سایبان‌های کرباسی به نام «تُلدوس» را در خیابان‌ها می‌‌آویختند.
 • قبایل: چادر سرخ‌پوستان از قدیمی‌ترین سازه‌های چادری است. مغول‌ها هم چادرهایی به نام«یورت» داشته‌اند.
 • ایران: سیاه‌چادر عشایر هم از بارزترین نمونه‌های سنتی سازه چادری است.
 • سیرک: بزرگترین سازه‌های چادری که از قدیم دیده‌اید، در سیرک‌ها کاربرد داشته‌ است.
 • بعد از انقلاب صنعتی: طراحان سازه‌های چادری با استفاده از ماشین‌آلات بافت، چادرهای بسیار محکمی از جنس کنف می‌ساختند و به دلیل تولید صنعتی، قیمت چادر هم کم‌تر تمام می‌شد.
 • قرن 20: الیاف پارچه‌های چادری سبک‌ر و انعطاف‌پذیر شدند؛ انحنا و کشش مطلوب را در سایبان پارچه‌ای و چادر ایجاد می‌‌کردند.

blog post

سازه پارچه اي بالكافه جردن - سقف سايه بان كافي شاپ

blog post

سازه پارچه اي بالكافه جردن - سقف سايه بان كافي شاپ

همان‌طور که گفته شد، وجود سازه پارچه ای، به عنوان يك اشراف بند، دید همسایگان مجاور را کاملا از حیاط شما، مسدود می‌سازد و می‌توانید با خیال آسوده از خنکی حیاط یا تراس منزل‌تان لذت ببرید. درست مثل سقف پارچه ای تراس این رستوران. 
از طرفی وقتی کنار آب‌نما، حوض و استخر سازه‌های پارچه‌ای مناسب را طراحی کنید، ترکیب سایه و آب کنار آن با وزیدن کوچک‌ترین نسیم، خنکی مطبوعی را در فضا ایجاد می‌کند.

blog post

آلاچيق چادري ، سازه پارچه اي پروژه شركت ايزايران

blog post

آلاچيق چادري ، سازه پارچه اي پروژه شركت ايزايران

blog post

آلاچيق چادري ، سازه پارچه اي پروژه شركت ايزايران

blog post

آلاچيق چادري ، سازه پارچه اي پروژه شركت ايزايران

سازه پارچه ای چه مزایایی دارد؟

قبل‌تر با روش‌های سنتی از انواع پارچه‌های محافظ و حتی پوست حیوانات برای سایبان حیاط استفاده می‌‌شد. این روش‌ها اگر چه سایه را در حیاط خانه ایجاد می‌کرد اما دوام و زیبایی مطلوبی نداشت. در کل نمایی غیرحرفه‌ای و هجو به حیاط منازل می‌داد. اما سازه‌های پارچه ای امروزی ضمن ایجاد نمایی زیبا و امروزی دوامی بلند مدت دارند.

blog post

سقف جمع شونده اتوماتيك رستوران سور

تصاویر سقف پارچه ای متحرک این رستوران به وضوح نشان می‌دهد که استفاده از چنین سازه‌هایی در عمل چقدر راحت و پرکاربرد است. به سایبان‌ها و سقف‌های پارچه‌ای که خاصیت  ضد آب و ضد UV دارند و به صورت اتوماتیک جمع و باز می‌شوند؛ سقف پارچه‌ای متحرک می‌گویند. به طور کلی این تکنولوژی برای سازگاری محل زندگی با آب و هوای مناطق مختلف به وجود آمده است. بد نیست بدانید، سقف پارچه‌ای متحرک، از شبکه آلومینیومی و پارچه‌ای و ردیف‌های ریلی تشکیل شد است. سقف‌ پارچه‌ا ی متحرک با نیروی محرکه یک موتور و ریموت کنترل، حرکت می‌کند به طوری که می‌توان با فشردن یک دکه سقف را تا میزان دلخواه جمع یا باز کرد.

blog post

سقف جمع شونده اتوماتيك رستوران سور

blog post

سقف جمع شونده اتوماتيك رستوران سور

blog post

سقف جمع شونده اتوماتيك رستوران سور

مزایای سایبان چادری و سازه پارچه‌ای

برای این‌که متوجه شوید ایجاد سازه پارچه ای چقدر ارزشمند است؟ به فهرست مزایای این سازه‌های پارچه‌ای توجه کنید:

 • محافظ برف و باران:  فضای نشیمن، پارکینگ و استخر از بارش برف و باران کاملا محافظت می‌شود.
 • سد اشعه مضر(UV) خورشید: هنگامی که زیر سقف پارچه‌ای حیاط باشید، در داغ‌ترین روز سال هم پوست‌تان از اشعهه مضر خورشید محافظت می‌شود. 
 • نمای زیبا: ایجاد بخشی زیبا و مجزا در محوطه وسیع حیاط، باغ و روف‌گاردن
 • کاهش مصرف انرژی
 •  قابلیت نورپردازی
 • هزینه نصب و نگهداری معقول

blog post

سازه پارچه اي بالكافه جردن - سقف سايه بان كافي شاپ

blog post

سازه چادری پروژه فود کورت عمارت مجد

 10 کاربرد سازه پارچه ای

 1. استفاده نمادین در جشنواره‌ها
 2. استفاده در نمایشگاه‌ها
 3. پوشاندن جایگاه تماشاچیان در استادیوم
 4. پوشاندن حیاط، روف گاردن  و تراس منازل و رستورانها
 5. پوشاندن محوطه اجرای هنری و فعالیت‌های فرهنگی
 6. ایجاد سایبان روی ورودی پارک و پیاده‌روها
 7. ایجاد محیطی با طروان در باغ‌ها و تالارها
 8. ایجاد سایبان در رستوران‌ها کوچک و بزرگ
 9. چادرهای مناطق نظامی و بیمارستان‌های صحرایی
 10. آشیانه هواپیما و کشتی

blog post

سازه پارچه اي بالكافه جردن - سقف سايه بان كافي شاپ

به کناره‌های سقف پارچه‌ای تصویر بالا نگاه کنید. به جای این‌که کل تراس با دیوار و شیشه پوشانده شود، فقط روی آن با سازه چادری از تابشش خورشید و بارش محافظت شده است. در این صورت مراجعا و مهمان‌ها از هوای آزاد لذت می‌برند و احساس خفقان به آنها دست نمی‌دهد.

blog post

آلاچیق مدرن (مدل پردیس)

آیا باد سازه پارچه ای را می‌اندازد؟

برخی از مردم که در شهرهای بادخیز کشور زندگی می‌کنند، نگران‌اند که سازه پارچه‌ای، روف‌گاردن یا تراس آنها واژگون شود. این نگرانی بی‌مورد نیست؛ اگر در طراحی، ساخت و نصب سازه چادری و سازه پارچه ای به اصول مهندسی و ریز محاسبات پروژه دقت نشود، ممکن است، سازه پارچه ای تکان بخورد یا بیافتد؛ با این‌حال مشکل فوق راه حل دارد.

blog post

سازه پارچه اي رستوران هتل اسپيناس پالاس

پس چه کارکنیم که سازه پارچه ‌ای حیاط محکم بایستد؟

اگر در شهری بادخیز زندگی می‌کنید، می‌‌توانید با سپردن پروژه سازه پارچه‌ ای خود به اهالی فن باتجربه مطمئن باشید که خطری شما و مهمان‌های‌تان را تهدید نمی‌کند و سازه پارچه ای همیشه محکم سر جای خودش می‌ایستد. 

blog post

سازه پارچه اي رستوران هتل اسپيناس پالاس

شركتهاي متخصص اين فن طبق مبحث 6 مقررات ملی ساختمان براي محل شما طوري طراحي و اجرا مي‌كنند كه به طور معمول اين سازه ها طوري طراحي مي‌شوند كه تا سرعت 120 كيلومتر در ساعت را تحمل داشته باشند 

blog post

سازه چادری (مدل پرتو)

فوت کوزه‌گری نصب سازه پارچه ای

متخصصان طراحی و اجرای سقف پارچه‌ای در شرکت سازه پارچه‌ای ماهوت با محاسبه دقیق فاکتورهای تاثیرگذار بر استحکام سازه و سقفف متحرک، توسط جدیدترین نرم‌افزارهای کامپیوتری و منطبق با مبحث 6 مقررات ملی ساختمان، می‌توانند دوام سازه پارچه ای شما تضمین کنند. 

blog post

سازه چادری پروژه رستوران حافظ

سقف پارچه ای گلخانه: یکی از گزینه های مناسب برای کنترل نور خورشید ، باد و… در فضاهایی مانند گلخانه می‌تواند پوشش متحرک پارچه ای باشد، برای ایجاد شرایط مناسب در داخل گلخانه بسته به گیاهان این مکان با باز کردن و بستن سازه پارچه ای متحرک می‌توانند شرایط مناسب را در این مکان ایجاد نمایند.

سایبان استخر فضای باز: برای محافظت و تمیز نگه داشتن استخر و فضای اطراف آن از آلودگی و کثیفی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانه‌های استخردار  و مکان‌های عمومی است. یکی از گزینه هایی مطلوب برای حل این مشکلات استفاده از  سقف متحرک پارچه ای است، از این رو علاوه بر محفوظ ماندن استخر از آلودگی، نمای ظاهری خوبی هم به وجود می آید

blog post

پروژه برج میلاد

 • چرا باد این‌قدر مهم است؟ نیروی باد بسیار قوی است و بیشترین تاثیر مخرب را می‌تواند بر سازه پارچه‌ای و  سازه پارچه ای بگذارد. اهالی فن، با محاسبه دقیق نیروی باد وارده بر سازه و استفاده از سازه‌های فولادی و کابلی، تاثیر منفی این نیروی طبیعی را کنترل می‌کنند.

blog post

سازه چادری پروژه رستوران حافظ

نگهداری از  سازه پارچه ای 

سازه‌های پارچه‌ای ممکن است از این نوع پارچه‌ها ساخته شوند: 

 1. پارچه‌های برزنتی، الیافی و نخی
 2. پارچه های  PVC   
 3. پارچه های مش  PVC     
 4. پارچه های  PTFE     
 5. پارچه های  Lycra

blog post

سازه پارچه اي بالكافه جردن - سقف سايه بان كافي شاپ

کمی درباره پارچه سازه یاد بگیریم.

 • روکش پارچه(PVC) که در پارچه‌های پلی استر کاربرد دارد و از شکنندگی آن جلوگیری می‌کند. ماده ای که به عنوان روکش در پارچه های پلی استر بکار می رود PVC-P(پلی ونیل کلراید_پلاستیسول به همراه نرم کننده و افزودنیهای دیگر)بوده که یک ماده ترموپلاستیک می باشد که از پلیمرهایی با زنجیره مولکولی خطی وبدون شاخه تشکیل شده است.
 • رنگ زدن پارچه: در فرایند رنگ زدن پارچه باید در مرحله اول یک لایه چسبنده بر روی پارچه خام کشیده و تا دمای تقریباً ۱۸۰ درجه در تونل ذوب حرارت داده می‌شود .اینکار باعث می شود تا ماده نرم کننده سریعاً به داخل گرانولهای PVC نفوذ کرده و آنها را متورم ساخته و آنها را با هم می‌آمیزد. بعد از سرد کردن ماده چسبناک دقیقاً روی پارچه ثابت می‌ماند.لایه نهایی را روی آن می ریزند.
 • اهمیت روکش پارچه:پوشش پارچه باعث جفاظت از نفوذ رطوبت به داخل پارچه می‌شود و احتمال تخریب پارچه را کاهش می‌دهد.
 • پارچه های شیشه با روکش PTFE:در صورتیکه به الزاماتی خاص درباره افزایش دوام و یا رفتار پارچه در مقابل آتش نیاز باشد ،باید از یکی از گروه های پارچه های شیشه با پوشش PTFE استفاده کرد. PTFEپلاستیک ترکیب شده با فلور است و بسیار استحکام دارد در برابر UV خورشید مقاوم است ولی اگر پوشش روی آن آسیب دید ،نفوذ آب از ناحیه آسیب دیده عامل اصلی در کاهش استحکام پارچه به حساب می‌آید.

برای مشاهده روش‌های تولید سازه پارچه‌ای این فیلم ها را ببینید.

blog post

سازه چادری پروژه رستوران حافظ

سازه پارچه ای را چطور نظافت کنم؟

 • جنس PVC: متریال PVC پارچه سقف چادری مستعد جلب آلودگی است؛ بنابراین باید به صورت منظم و مداوم آن را نظافت کرد. در غیر این صورت سازه پارچه ای، به مرور زمان شفافیت خود را از دست می‌دهد و با گذشت زمان کدر و سیاه به نظر می‌رسد.
 • جنس PTFE: اندودهای PTFE اصلا کثیف نمی‌شوند زیرا این متریال ذرات آلودگی و گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کند و اگر باران ببارد، سطح سقف شسته می‌شود. 
  مزیت دیگر پارچه‌های فایبرگلاس PTFE این است که در اثر گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند.

blog post

سقف جمع شونده Shade+

کشش مجدد سایبان چادری

برای این‌که زیبایی و دوام سازه پارچه ای منزل‌تان ماندگار باشد و انحنای خود را حفظ کند، باید از شرکت سازه های پارچه ای ماهوت، بخواهید کشش سازه را بررسی کند. 

چند وقت یک‌بار؟ شرکت‌ها باید 6 ماه یک بار کشش سازه را بررسی کنند.

blog post

سقف پاركينگ پارچه اي شركت ماهوت

اگر سازه پارچه ای پاره شد، چه کنیم؟

اگر به هر دلیلی سطح پارچه سقف چادری به صورت عمدی یا تصادفی پاره یا خراشیده شد، می‌توانید به کمک اهالی فن شرکت نصب کننده سازه پارچه ای محل مخدوش شده را ترمیم کنید. 

blog post

چتر رستوراني ؛ چتر جمع شونده بزرگ

blog post

سایبان مدرن(مدل پارسان)

تعمیر سازه پارچه ای را به که بسپارم؟

تعمیر و ترمیم ساره پارچه ای را بهتر است به تعمیرکار شرکت نصب سازه پارچه‌ای حیاط‌تان بسپارید. اگر پارگی ایجاد شده کوچک باشد، تعمیرکار در حالت نصب، ترمیم را انجام می‌دهد اما در صورتی‌که پارگی گسترده باشد باید پارچه سازه جدا شود و پس از ترمیم و اصلاحات لازم، دوباره نصب شود.

blog post

چتر رستوراني ؛ چتر جمع شونده بزرگ

سقف پارچه ای جمع شونده مثل سازه پارچه ای است؟

سازه پارچه ای، بیشتر یک اصطلاح رایج میان مردم است اما میان مهندسان معمار و اهالی فن، بیشتر نام‌های سازه کششی، سازه‌ غشايي و سازه‌هاي چادري رواج دارد. سقف پارچه ای جمع شونده در اصل یکی از انواع سازه‌های پارچه‌ای است. به طور کلی 3 دسته سازه پارچه ای داریم: 

 • سازه پارچه ای ثابت
 • سازه پارچه ای جمع شونده، متحرک یا اتوماتیک
 • سازه کابلی

blog post

سازه هاي چادری ماهوت - پروژه ویلای کرج

مراحل طراحی سازه پارچه ای را می‌دانید؟

طراحی سازه پارچه‌ ای حیاط، روف گاردن، تراس یا هر محوطه دیگری، 5 مرحله اساسی دارد:

 1. طراحی شکل اولیه
 2. تعیین عوامل و نیروهای تاثیر گذار و محاسبه کشش‌ها
 3. آزمایش سازه در شرایط بارگذاری
 4. تعیین اندازه قطعات کابل و مساحت پارچه
 5. تعیین مصالح و نازک‌کاری نهایی

blog post

سقف پارکینگ تلفيق چوب و پارچه - تهران_ازگل

چرا سازه پارچه ای انحنا دارد؟

حتما دیده‌اید که یازه پارچه ای رستوران‌ها و روف‌گاردن‌های سطح شهر حالت انحنا دارند و صاف نیستند. این انحنا سبب استحکام بیشتر و جلوگیری از لرزش می‌شود. البته اگر انحنای سازه پارچه ای از حد معینی بیشتر باشد، نصب پارچه کمی سخت می‌شود، خصوصا اگر از پارچه فایبرگلاس PTFE اندود استفاده شود.

blog post

سازه پارچه ای پروژه زمین گلف باشگاه انقلاب

میزان انحنای سازه پارچه ای مهم است

انحنای سازه پارچه‌ای باید یکنواخت باشد، در غیر این صورت برخی مناطق سازه پارچه ای نرم و برخی دیگری زیادی سفت می‌شوند که این دو مشکل در مقاومت و ظاهر چادر، اختلال ایجاد می‌کنند.

blog post

چتر رستوراني ؛ چتر جمع شونده بزرگ

blog post

غرفه ماهوت در نمايشگاه صنعت ساختمان تهران -مرداد98

طراحی کامپیوتری سقف پارچه ای حیاط

بسیاری از مردم تصور می‌کنند طراحی و اجرای سازه پارچه ای  یعنی نصب ساده چند پایه فلزی و کشیدن چند متر پارچه روی آن اما درسازه پارچه‌ای ماهوت با استفاده از نرم‌افزارهای پیش‌رفته کامپیوتری، عوامل تاثیر گذار در استحکام و نمای سازه، بررسی می‌شوند و اشکال بادوام و کارآمدی در اختیار متخصصان این شرکت قرار می‌گیرد. 

blog post

سقف اتوماتيك متحرك ويلاي لواسان

تار و پود ساره پارچه ای دقیق بررسی می‌شوند

مهندسان طراح سازه پارچه ای با بررسی عوامل فیزیکی ماهیت پارچه، محاسبات خود را تکمیل می‌کنند؛ مثلا در می‌یابند که پارچه مورد نظر باید ازسمت تار کشیده شود یا پود؟

blog post

آلاچیق های پارچه ای تراس شرکت سامسونگ

شکل انحنای سازه پارچه ای مهم است

طراح سازه پارچه ای تمامی اشکال ممکن برای سازه را بررسی می‌کند و با تغییر و محاسبات دقیق عوامل تاثیرگذار، نتیجه مطلوب زیبا و با دوام را برای کارفرما به دست می‌آورد. 

blog post

سقف پاركينگ پارچه اي شركت ماهوت

بررسی دقیق خطاهای محاسبات کامپیوتری سازه پارچه ای

هرچه‌قدر هم محاسبات کامپیوتری و آزمایشگاهی سازه پارچه‌ای صحیح باشد، متخصصان شرکت ماهوت با آزمون‌های عملی هنگام نصب سازه، استحکام نهایی آن را بررسی می‌کنند. این بررسی‌ها شامل موارد زیر است:

blog post

چتر رستوراني ؛ چتر جمع شونده بزرگ

 1. توزیع بار  باران و برف: بارش برف و باران می‌تواند سبب تجمع آب، ایجاد تقعر و پایین‌افتاگی شود و به مرور زمان در این بخش‌های پارچه، مقادیری آب می‌ایستد.   راه حل: استفاده از واشر لاستیکی یا کتانی برای تخلیه آب
 2. نمود ظاهری: انحنا و نصب سازه باید از تمام زوایا قرینه و یکنواخت باشد
 3. نصب و اجرای بی‌نقص: مدیر پروژه باید تمام عوامل تاثیرگذار بر ظاهر و استحکام سازه پارچه ای را به صورت عملی چک کند.

blog post

چتر رستوراني ؛ چتر جمع شونده بزرگ

در نهایت؟

با توجه به  اطلاعات و تصاویری که درباره سازه پارچه ای در این مطلب به دست آوردید، دوست دارید کدام مدل از این سازه‌های پارچه‌ای در حیاط، روف گاردن یا تراس منزل‌تان کار شود؟ آیا از سازه پارچه‌ای در محل کار خود استفاده می‌‌کنید؟ هر سوال یا نظری دارید را با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی: 

سازه پارچه ای

سازه های پارچه ای، از اجرا تا نگهداری

سازه‌های پارچه‌ای، ترکیب زیبایی و کارایی در فضای باز

طراحی فضای سبز حیاط

طراحی حیاط کوچک

تزئین حیاط با آتش دان

نظم بخشیدن به حیاط

حیاط سنتی ایرانی

طراحی استخر در حیاط

در ورودی حیاط خوشگل

راه ورودی ساختمان در حیاط

بهترین سنگفرش برای حیاط


یاسمین ثریا
نویسنده: یاسمین ثریا

نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

more_horiz
مطالب پیشنهادی
کاربرد سازه پارچه ای، کجاها استفاده میشن؟

کاربرد سازه پارچه ای، کجاها استفاده میشن؟

1399/12/19 ادامه مطلب
چتر و سایبان باغی، راحت زیر سایه بشین!

چتر و سایبان باغی، راحت زیر سایه بشین!

چتر رستورانی، این روزها بیشتر از قبل ضروریه!

چتر رستورانی، این روزها بیشتر از قبل ضروریه!

کسب و کارها پیشنهادی
لوستر و مبلمان نئولوکس certificate
لوستر و مبلمان نئولوکس

لوستر و مبلمان نئولوکس

ثانی هوم certificate
ثانی هوم

ثانی هوم

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی حسین سالمی (گروشه ) certificate
شرکت معماری و دکوراسیون داخلی حسین سالمی (گروشه )

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی حسین سالمی (گروشه )

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent