Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون اداری کلاسیک، طراحی داخلی بانک گردشگری

به قلم: یاسمین ثریا

در طراحی دکوراسیون اداری کلاسیک باید چه مواردی را در نظر بگیریم؟ خصوصا وقتی این اداره یکی از شعب بانک گردشگری باشد؛ برای طراحی داخلی یک فضای اداری به سبک کلاسیک، پلان معماری را طبق اصول اولیه می‌کشند و برای اختصاصی کردن ریز فضاهای داخل یک شعبه بانک، به اصول طراحی داخلی بانک هم توجه ویژه‌ای می‌شود. بعد ازاجرای مراحل اولیه برای زیباسازی نمای داخلی بانک، به عواملی چون رویکرد فعالیت بانک و شرایطی که مدیران بانک برای رفاه مشتریان و آسایش شغلی کارمندان بانک در نظر دارند، توجه می‌شود و به این ترتیب بعد از انتخاب سبک دکوراسیون داخلی، مهندسان معمار به انتخاب اجزای دکوراسیون داخلی بانک می‌پردازند. در این مطلب می‌بینید که چطور دکوراسیون کلاسیک اداری بانک گردشگری، فضایی رسمی و پر از حس اعتماد برای مشتریان ایجاد کرده است و به همین بهانه اصول طراحی داخلی بانک و دفاتر اداری پر تردد را با ذره‌بین کلاسیک چیدانه بررسی می‌کنیم.

نوژا دیزاین

[[nid:321291]]

سرویس خواب بالسا

انواع طراحی دکوراسیون اداری

طراحی دکوراسیون اداری شامل دو دسته طراحی دکوراسیون اداری باز و طراحی دکوراسیون بسته می باشد:

طراحی دکوراسیون اداری به صورت بسته، روش قدیمی در دکوراسیون داخلی دفاتر کار است که در این نوع از طراحی بیشتر از دیوارها و یا پارتیشن اداری جهت جداسازی هر بخش استفاده کنند. طراحی دکوراسیون اداری به صورت باز که روشی جدید و امروزی محسوب می گردد، دیوارهای کم تر و ایجاد فضای کاری باز و گستره را شامل می شود که امروزه طرفداران بسیاری دارد. یکی از مزایای این طراحی دکوراسیون اداری باز ایجاد دسترسی آسان تر کارمندان با یکدیگر و حتی تسلط بیشتر مدیران بر کارمندان و ایجاد فضایی دوستانه تر و صمیمی تر خواهد بود.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

دکوراسیون اداری کلاسیک در طراحی دفتر مدیریت بانک

در بخش‌های مدیریتی یک ساختمان اداری بانک، معمولا تصمیم‌های اصولی و حیاتی یک بانک رسمی، گرفته می‌شود و بیش تر مراجعان این بخش بانک مدیران قسمت‌های مختلف همان بانک یا دیگر روسای دیگر ادارات و مدیران شرکت‌های خصوصی هستند و این‌که وارد فضایی پر ابهت و با جذبه شوند، اصولا حس اطمینان بیش تری به آن ها القا می‌کند. با این توضیحات انتخاب سبک دکوراسیون اداری کلاسیک می‌تواند برای بخش مدیریت بانک، انتخابی صحیح باشد؛ بسته به این‌که مدیران بانک بیشتر چه نوع جلساتی برگزار می‌کنند، ممکن است از سبک دکوراسیون اداری لاکچری هم بهره‌مند شوند؛ مثلا شعبه‌‌ای از یک بانک را تصور کنید که بیشترمراجعان آن ها دیپلمات‌ها یا گردشگران خارجی باشند، انتخاب سبک دکوراسیون کلاسیک و لاکچری برای این گونه بانک‌ها، واقعا هوشمندانه و به‌ جاست.

مطلب پیشنهادی: زیبایی سبک کلاسیک را در ناهارخوری و نشیمن چیدانه‌ای‌ها

[[nid:321292]]

پرده‌های بانک با دکوراسیون اداری کلاسیک

همان‌طور که مشاهده می‌کنید برای دفتر مدیریت بانکی با دکوراسیون اداری کلاسیک باید از پرده‌های یالان‌دار با پارچه‌های طرح‌دار یا ساده لوکس استفاده کرد. در این فضای اداری به هیچ وجه نباید یک سری پرده مردن مثل لوردراپه یا انواع شید و زبرا به کار ببرید زیرا نمای دفتر کار را به کلی خراب می‌کند. برای اطلاع بیشتر درباره انتخاب جزئیات اجزای دکوراسیون می‌‌توانید، از مهندسان آرشیتکت طرح پرداز پایا اطلاعات مفیدی بگیرید.

مطلب پیشنهادی: بهترین پرده‌های لوکس و سلطنتی برای دکوراسیون کلاسیک

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

نورپردازی در طراحی دکوراسیون اداری کلاسیک

نورپردازی در محیط های اداری و عمومی با محیط مسکونی بسیار متفاوت است. همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد ظرافت و خلاقیت در طراحی دکوراسیون اداری تاثیر به سزایی در افزایش انگیزه و بازده کاری مدیران و سایر عوامل شرکت دارد که نورپردازی نیز از مهم ترین عوامل در اجرای طراحی دکوراسیون اداری محسوب می گردد.

اگر در طراحی دکوراسیون اداری نور پردازی به شیوه صحیح انجام شود فضای کاری برای کارمندان راحت و کار آمد خواهد شد. نور مناسب و با کیفیت در محیط کار باعث افزایش بهره وری و راندمان کاری کارکنان می شود و در مقابل نور کم و ضعیف انرژی افراد را کاهش داده و موجب خستگی چشم و درد در ناحیه سر میشود. و در نتیجه باعث پایین آمدن راندمان کار می شود.اگر دفتر کار شما به نور طبیعی دسترسی نداشته باشدلازم است به نور پردازی در طراحی دکوراسیون اداری و استفاده از نور مصنوعی اهمیت ویژه ای بدهید.به طور کلی نورپردازی در دکوراسیون اداری به جهار دسته تقسیم می گردد:

  1. نورپردازی عمومی که تمام فضای مورد نظر را روشن می کند.
  2. نورپردازی تاکیدی که وسیله یا بخش خاصی را به عنوان جلب توجه افراد روشن می کند.
  3. نورپردازی وظیفه ای که فقط بخش ها و سطوح کار را روشن می کند.
  4. نورپردازی تزئینی که در بخش های مختلف برای زیباتر جلوه دادن محیط از آن استفاده می کنند.

در نظر داشته باشید که نورپردازی در ساختمان های بزرگ باید به گونه ای هوشمندانه باشد تا تمامی نقاط اداری دارای نوری یکسان باشد. اولویت نورپردازی در ساختمان های عریض با مرکز ساختمان می باشد که از پنجره ها دور تر می باشند تا میزان تفاوت نور در این مکان نسبت به محل پنجره ها به حداقل برسد.

نکته بعدی که در نورپردازی دکوراسیون اداری باید به آن توجه داشت نصب چراغ ها به گونه ای است که نور آن ها به صورت مستقیم به چشم کارمندان و پرسنل نتابد.نورپردازی در قسمت خارجی شرکت ها و سازمان ها در واقع می تواند جنبه تبلیغاتی و نمایشی آن مکان را به عموم برساند. به عنوان مثال ساختمان ها و یا شرکت هایی که ارتفاع زیادی دارند و در خیابان اصلی واقع هستند می توانید قسمت پایین ساختمان را نورپردازی کنید تا عموم به راحتی جذب نورپردازی آن شرکت شوند.از مزایای نورپردازی در دکوراسیون اداری می توان به بزرگ نمایی و یا کوچک نشان دادن محیط به وسیله نور اشاره کرد، همچنین کوتاه نشان دادن و بلند نشان دادن یک شی و یا مکان نیز از دیگر خصوصیات مهم نورپردازی می باشد.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

نقش مبلمان اداری در طراحی دکوراسیون اداری

مبلمان اداری یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون اداری می باشد که نه تنها در زیبایی و جلوه محیط کار نقش اساسی دارد بلکه از لحاظ تامین سلامت جسمانی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. مبلمان اداری شامل محصولات مختلفی از جمله صندلی اداری، صندلی مدیریت، صندلی کنفرانس، میز اداری، میز مدیریت، مبل اداری، میز منشی، پارتیشن، قفسه و کتابخانه و … می باشد که هر یک به نوبه خود با رعایت اصول ارگونومیک می توانند نقش به سزایی در سلامت افراد در طول مدت کار ایجاد کنند.مبلمان های اداری در دو نوع کلاسیک و مدرن وجود دارند که با توجه به نوع شغل و حرفه افراد و همچنین سلیقه آن ها انتخاب و طراحی می شوند. مبلمان های کلاسیک بیشتر مورد انتخاب افراد مسن تر و مبلمان های مدرن اکثرا با استقبال بیشتر جوانان رو به رو می گردد.انتخاب رنگ مبلمان اداری بسیار مهم می باشد. اگر شما جزء سازمانی هستید که از رنگ سازمانی خاصی باید استفاده کنید لازم است این رنگ  را در انتخاب و سفارش مبلمان اداری نیز رعایت کنید در غیر این صورت با توجه به علایق و سبک کاری مورد نظر می توانید از رنگبندی متناسب استفاده کنید و محیط را برای کارمندان و همچنین مشتریان جذاب جلوه دهید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مبلمان اداری را متناسب با ابعاد و فضایی که به آن دسترسی داریم انتخاب کنید! به عنوان مثال اگر دارای محیطی کوچک هستید از مبلمان های اداری با ابعاد بزرگ و یا سرویس کامل مبلمان اداری را استفاده نکنید، سعی کنید مبلمانی با ابعادی ظریف تر، کوچکتر و مورد استفاده را برای شرکت خود انتخاب کنید.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

رعایت اصول ارگونومیک در دکوراسیون اداری

کاربرد صندلی های ارگونومیک در دکوراسیون اداری یکی از گزینه هایی است که برای کاهش و جلوگیری از این نوع دردها در طول شبانه روز و طول سالیان آتی می توان از آن ها استفاده کرد تا سلامت جسمانی و فیزیکی فرد حفظ گردد. ارگونومی تنها به صندلی اداری ختم نمی شود بلکه شامل سایر مبلمان اداری از قبیل میز مدیریت، میز کنفرانس، میز منشی، مبل اداری و … نیز خواهد شد که هر یک از آن ها در جایگاه خود کمکی قابل توجه در سلامتی و آسایش افراد دارند.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

مبلمان مناسب برای دکوراسیون اداری کلاسیک

پارچه مبلی قابل شستشو: در دکوراسیون اداری کلاسیک اگر می‌خواهید از مبلمان روشن استفاده کنید باید پارچه مبلی‌هایی را سفارش دهید که به راحتی با مواد شوینده از دوده و آلودگی پاک می‌شوند.مهمندس معماری این پروژه دکوراسیون اداری کلاسیک سعی کرده، فضای با ابهتی برای مدیریت ایجاد کند. رنگ روشن مبلمان، تضاد جالب توجهی با دیوارهای چوبی  قهوه‌ای دارند. فرش‌های ایرانی با نقش‌های کرم رنگ با مبل‌های کرم به خوبی ست شده‌اند. جنس نرم پارچه مبل‌ها، نه تنها نمای زیبای اتاق مدیر بانک را در ذهن حکاکی می‌کند بلکه به سادگی آلوده نمی‌شود و خدمه بانک خیلی راحت می‌توانند تمامی آلودگی‌ها و لکه‌های چربی و دوده را از روی مبل چرمی بزدایند.

مطلب پیشنهادی: بهترین پارچه مبلی برای دکوراسیون کلاسیک

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار

معمولا اکثر شرکت و یا سازمان ها برای انتخاب رنگ مناسب دفتر کار خود از رنگ های روشن مثل استخوانی و یا سفید استفاده می کنند و زمانی که از آن ها دلیل انتخاب این رنگ را میپرسیم اولین نکته ای که به آن اشاره می کنند حس ارامش و پاکیزگی ای که از این رنگ ها دریافت می کنند، به زبان می آورند!

آیا تا به حال  به نقش رنگ در طراحی دکوراسیون اداری فکر کرده اید؟ باید بگویم رنگ دکوراسیون اداری یکی از عواملی است که راندمان کاری کارکنان شما را بالا خواهد برد. یک ترکیب رنگی مناسب می‌تواند تمام فضای کار  شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر هم در وضعیتی نیستید که مبلمان اداری خود را  تغییر دهید می توانید  با انتخاب یک رنگ خوب برای دیوار و درب و پنجره‌ها و  دکوراسیون داخلی دفتر کار خود را تغییر دهید. این اولین قدم است.

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون اداری باید به آن توجه کافی را داشته باشد رنگ سازمانی آن اداره یا ارگان می باشد. به این معنی که باید قبل از برنامه ریزی برای طراحی دکوراسیون اداری اطمینان حاصل نماییم که آیا این محیط جزء ارگان های اداری و یا نظامی و یادارای رنگ سازمانی خاصی می باشد یا خیر؟ که اگر جواب مثبت باشد می بایست بنا به رنگ سازمانی آن ارگان و متناسب با شرایط شغلی و مردمی طراحی دکوراسیون داخلی را شروع کرد.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

ویژگی دکور بانک ها در دکوراسیون اداری کلاسیک 

هنگامی که دکوراسیون اداری کلاسیک را برای یک بانک در نظر می‌گیرید، نمی‌توانید در سالن اصلی بانک جایی که مشتری‌ها به باجه مراجعه می‌کنند یک سبک دکوراسیون کلاسیک را اجرا کنید زیرا نمای لاکچری اجزای دکوراسیون کلاسیک چندان با بانکداری اسلامی هماهنگ نیست. با این اوصاف بهتر است، دکور بانکها را در بخش ورودی به سبک اداری مدرن طراحی کنید. به علاوه لازم است دکور بانک ها در تمام شعب یکسان باشد و طراحی واحد آنها رعایت شود.

[[nid:321296]]

در طراحی سالن اصلی و راهروهای شعب بانک باید به چند عامل اصلی توجه کرد:

  1. امنیت بانک
  2. رفاه مشتریان
  3. سهولت دسترسی کارمندان

دکوراسیون بانک گردشگری

همان طور که در بالا اشاره کردیم دکوراسیون اداری کلاسیک بانک گردشگری تمامی این عوامل را برای کارفرما ایجاد کرده است. مثلا اینجا اتاق یکی از مدیران بانک گردشگری است که در آن از المان های کلاسیک مختلفی استفاده شده و با کاربرد رنگ طلایی و فرش ایرانی در این اتاق، سبک کلاسیک شرقی در فضا دیده میشود.

طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار با توجه به حضور افراد در محیط داخلی دفتر کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درطراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار با توجه به نوع فعالیت، طراحی دکوراسیون صورت می پذیرد تا همگونی کاملی با روحیات افراد، بیزینس مورد نظر و در راستای جلب ارباب رجوع داشته باشد. در طراحی دکوراسیون داخلی اداری ( دفترکار ) موارد مهمی را باید مدنظر قرار داد. از جمله نوع رنگ دکوراسیون داخلی.

از آنجاییکه نوع رنگ به کار گرفته شده در طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار تاثیر زیادی بر کارایی و نشاط افراد دارد. از انتخاب رنگ های تنش زا باید صرف نظر نمود و رنگ محیط دکوراسیون داخلی متناسب با نوع فعالیت، آرامش لازم را به محیط القا کند.

مطلب پیشنهادی: طرح‌های پر جزئیات کاغذ دیواری‌های کلاسیک را دیده‌ای

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

استانداردهای طراحی بانک

در طراحی دکوراسیون ادارای کلاسیک بانک باز هم باید به استانداردهای دقیق و معمول فضای داخلی یک بانک توجه شودو مثلا این بخش انتظار در بانک گردشگری بیشتر تم اداری مدرن دارد و برای رفت و آمد و فعالیت کارمندان اداری مناسبتر است. با این حال همچنان از المان شرقی یعنی فرش ایرانی در فضا استفاده شده و این با رویکرد و ریشه بانک گردشگری مناسبت دارد.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

ریز فضاهای بانک

مثلا اینجا کانتری است که کارمندان اداری پشت آن می نشینند و با این که تم اصلی دکوراسیون اداری کلاسیک است اما برای رفاه حال مراجعان، سیک مدرن اداری امروزی تا حدودی حفظ شده است. دیوارها رنگ کرم و قهوه ای دارند و نمایی دنج و هماهنگ با سبک کلاسیک ایجاد کرده اند.

طرح پردازپایا
طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی پروژه بانک گردشگری
طرح پردازپایا

[[nid:321297]] [[nid:321287]]

پلان بانک را به معمار با تجربه بسپارید

پلان بانک کوچک خوب می شود؟

برای طراحی دکوراسیون اداری کلاسیک لازم نیست حتما ساختمانی اداری با متراژ چند هزار متری داشته باشید. مهندسان و آرچیتکهای طرح پرداز پایا حتی پلان بانک کوچک را برای شما به بهترین نحو ممکن طراحی میکنند تا نمای داخلی، برای مشتریان فراموش نشدنی باشد.

ضوابط طراحی پلان بانک برای رایج ترین دکوراسون بانک

هر مهندس معماری طبق ضوابط راحی پلان بانک بهترین سبک را به بانک هدیه می دهد. رایج ترین سبک های دکوراسیون بانک از این قرار اند :

  1. دکوراسیون اداری کلاسیک
  2. دکوراسیون اداری لاکچری
  3. دکوراسیون اداری مدرن
[[nid:321291]] [[nid:321286]]

همان طور که در تصویر قبل و بعد پروژه بانک گردشگری شاهدید، یک فضای ساده می تواند تبدیل به یک شاهکار معماری شود. 

پایان کار دکوراسیون اداری

 متوجه شدید که معماران برای یک بانک چقدر زحمت میکشند تا ما برای مراجعه به شعبه حس و حال بدی پیدا نکنیم؟ در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی اداری و انواع بانکها هر سوالی دارید میتوانید با ما در میان بگذارید یا به طرح پرداز پایا سری بزنید و ضمن دیدن نمونه کارها، با کارشناسان این گروه معماری گفتگو کنید.

مطالب پیشنهادی:

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه