visibility 3252 today 1399/6/8

تخت خواب سایه بان دار، فقط باید سلطنتی باشه؟

انتخاب تخت خواب به عنوان یکی از مهم ترین عناصر در دکوراسیون اتاق خواب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل هم هست که ضمن در نظر گرفتن سلیقه باید به موارد دیگری همچون متریال تخت خواب، فضای موجود در اتاق خواب و... نیز توجه لازم را داشت. امروزه در دنیای طراحی داخلی و همین طور طراحی وسایل و مبلمان با انواع و اقسام تخت خواب هایی رو به رو می شویم که هر کدام از آنها بنا بر معیارهای مختلف می توانند گزینه های ایده آلی برای سلیقه ها و کاربردهای متفاوت باشند. در این مطلب از وب سایت چیدانه با شما هستیم تا به معرفی یکی از متفاوت ترین و در عین حال محبوب ترین انواع تخت خواب ها بپردازیم و شما را به طور کامل با آن آشنا کنیم: تخت خواب سایه بان دار!

تخت خواب سایه بان دار

تخت خواب سایه بان دار

تخت خواب های سایه بان دار که با نام های تخت خواب کانوپی، تخت خواب حجله دار و یا تخت خواب پرنسسی نیز شناخته می شوند، مدل هایی هستند که به لحاظ طراحی متفاوت تر بوده و دور تا دور آنها پرده کشی می شود. در واقع در این نوع از تخت خواب ها چهار تیرک در چهار طرف تخت خواب وجود دارد که با کمک یک پارچه و پرده به هم متصل می شوند.

 از آنجایی که طراحی این نوع از تخت خواب ها ریشه در دوران بسیار دور و کاخ های شاهنشاهی دارد بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از تخت خواب حجله دار خود در سبک های دکوراسیونی کلاسیک و سلطنتی استفاده کنند. با این حال با وجود مدل های متنوع تر و جمع و جورتر این نوع از تخت خواب ها، به راحتی می توان از آنها در سبک های دکوراسیونی متفاوتی همچون مدرن، معاصر و... نیز استفاده کرد.

تخت خواب حجله دار

طراحی تخت خواب حجله دار

استفاده از تخت خواب سایه بان دار و یا همان تخت خواب حجله دار صرفا به زیبایی فضا مختص و محدود نخواهد شد. این نوع از تخت خواب ها می توانند حریم شخصی شما را مشخص تر کرده و احساس امنیت بیشتری را در زمان خواب به شما القا کنند. علاوه بر این تخت خواب سایه بان دار می تواند انتخاب بسیار خوبی برای خانه هایی باشد که نورگیری بسیار زیادی دارند و تابش مستقیم نور در زمان خواب می تواند باعث آزار فرد شود.

کانوپی سقفی

معمولا در طراحی تخت خواب های حجله دار از دو روش کلی برای نصب پرده ها استفاده می شود. در برخی از مدل ها، پرده های اطراف تخت با کمک ستون ها و قاب های بلند و مرتفع کناره های تخت خواب، اطراف آن را محاصره می کنند. این یعنی پرده ها بدون اتصال و تماسی با سقف، صرفا از ستون های تخت خواب آویزان خواهند شد.

تخت خواب سایه بان دار از سقف

در نوع دوم طراحی تخت خواب های حجله دار، پرده مستقیما به سقف متصل شده و از آن آویزان می شود. به همین دلیل هم در چنین مدل هایی شاید بتوان گفت که موارد استفاده محدودتر می شود، چرا که کوتاه و یا بلند بودن سقف تاثیر بسیار زیادی داشته و می تواند باعث قناسی تخت خواب حجله دار شود.

طراحی تخت خواب سایه بان دار تنوع بسیاری دارد. این یعنی در کنار مواردی که ذکر کردیم وجود سقف، ارتفاع متفاوت پرده ها، عدم وجود سقف و... همه و همه می توانند تنوع طراحی تخت خواب حجله دار را به مراتب بیشتر کند. به همین دلیل هم شما می توانید با توجه به فضای موجود در خانه و همین طور معیارها و سلیقه شخصی تان به انتخاب تخت خواب سایه بان دار مورد نظر خود بپردازید. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که این نوع از تخت خواب ها در مدل های متفاوتی اعم از تخت خواب دونفره، تخت خواب یک نفره، تخت خواب نوجوان و... قابل استفاده خواهند بود.

طراحی کانوپی

تخت خواب سایه بان دار در دکوراسیون اتاق خواب

طبیعی است که تخت خواب های سایه بان دار برای تمامی فضاها و دکوراسیون های اتاق خواب مناسب نخواهند بود. به همین دلیل هم لازم است که پیش از خرید این نوع از تخت خواب ها شرایط موجود در اتاق خواب خود را بررسی کرده و در رابطه با فضای مورد نظر برای قرارگیری تخت خواب نیز تصمیم گیری کنید.

تخت خواب های سایه بان دار به لحاظ فضای کلی اشغال شده از کف زمین، تفاوت چندانی با تخت خواب های معمولی نخواهند داشت، اما از آنجا که ارتفاع بلندی دارند و فضای نسبتا زیادی از ارتفاع اتاق خواب شما را اشغال می کنند می توانند باعث کوچک تر نشان دادن اتاق خواب شوند. به همین دلیل نیز توصیه ای که برایتان داریم آن است که تا جای ممکن از در دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود از تخت خواب کانوپی استفاده نکنید.

مدل تخت خواب حجله دار

در کنار این، محل قرارگیری تخت خواب حجله دار نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه ای که برایتان داریم آن است که تخت خواب سایه بان دار خود را در قسمتی از اتاق خواب قرار دهید که مانع جریان نور در اتاق خواب شما نشود، چرا که طبیعی است وجود این حجم مرتفع در اتاق خواب و به خصوص در مسیر نور آفتاب می تواند اتاق خواب شما را بسیار تاریک کند. طبیعی است که با توجه به وجود تنوع بسیار زیادی از تخت خواب سایه بان دار در ابعاد متفاوت و جمع و جور، انتخاب این نوع از تخت خواب ها را برای شما به مراتب آسان تر خواهد کرد.

"شما می توانید برای انتخاب و خرید تخت خواب سایه بان دار مورد نظر خود از ثبت درخواست رایگان چیدانه کمک بگیرید"

شما می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید:

نویسنده:

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
تخت خواب سه طبقه و استفاده بهینه از فضا

تخت خواب سه طبقه و استفاده بهینه از فضا

مدل تخت خواب دو نفره جدید، با بهترین ست رنگی!

مدل تخت خواب دو نفره جدید، با بهترین ست رنگی!

عکس تخت خواب رنگی، نمونه‌هایی که عاشقشان می‌شوید!

عکس تخت خواب رنگی، نمونه‌هایی که عاشقشان می‌شوید!

کسب و کارها پیشنهادی
پرده شاپ certificate
پرده شاپ

پرده شاپ

گروه محصولات چوبی آوان certificate
گروه محصولات چوبی آوان

گروه محصولات چوبی آوان

همافرش certificate
همافرش

همافرش

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent