visibility 61 today 2021/7/12

طراحی صحنه فیلم «کنعان»؛ نشان‌هایی از تخریب روابط در فیلم

در بسیاری از مواقع نمیتوان از روی ظاهر یک زندگی، یک خانه، یک زوج و یا یک انسان، به احوالات درونی او پی برد. شاید هر شخص یا هر زندگی‌ای برخلاف ظاهر آرام و زیبایش دچار طوفان بزرگ درونی باشد که ما توانایی درک آن را نداریم. این هفته در فیلم دکور قرار است از ظواهر یک زندگی مجلل گذر کنیم و به طوفانی برسیم که در عمق این داستان وجود دارد. طوفانی که آرام آرام ظواهر زیبا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همه چیز را خراب می‌کند. این هفته با فیلم دکور همراه باشید تا به تحلیل و بررسی زندگی زوج جوان فیلم کنعان بپردازیم.

طراحی صحنه فیلم کنعان

درباره فیلم کنعان

فیلم کنعان به کارگردانی مانی حقیقی و نویسندگی اصغر فرهادی، حاصل هنر دو هنرمند بزرگ کشورمان است که در سال 1386 به اکران رسید. این فیلم با ترکیب فوق‌العاده نویسنده و کارگردان و بازیگرانش توجه بسیاری از منتقدان سینما را به خود جلب کرد و سریعا به فیلمی محبوب تبدیل شد.

طراحی صحنه فیلم کنعان

خلاصه فیلم کنعان

مینا (با بازی ترانه علیدوستی) زن جوانی است که بعد از ده سال زندگی مشترک با همسرش مرتضی(با بازی محمد رضا فروتن) که قبل ها استاد دانشگاه او بوده، تصمیم به جدایی از او می‌گیرد. مرتضی با هر روشی سعی بر سر باز زدن از این جدایی نگه داشتن مینا در زندگی دارد. با آمدن خواهر مینا یعنی آذر(با بازی افسانه بایگان) و باز شدن دوباره کتاب زندگی گذشته‌اش این شرایط برای مینا سخت می‌شود و از هر طرف فشار او را تهدید می‌کند...

طراحی صحنه فیلم کنعان

عوامل فیلم کنعان

  • کارگردان: مانی حقیقی
  • نویسنده: اصغر فرهادی
  • بازیگران: محمد رضا فروتن، ترانه علیدوستی، بهرام رادان، افسانه بایگان، حسن معجونی
طراحی صحنه فیلم کنعان

امضای همیشگی فرهادی، خانه و خانواده ای رو به تخریب

در همان سکانس نخستین، فیلم با امضای همیشگی اصغر فرهادی آغاز می‌شود. اگر به فیلم‌های فرهادی دقت کرده باشید و فیلم دکور هفته‌های پیش را نیز دیده باشید، میدانید که تقریبا تمام فیلم‌های او با سکانسی از یک تخریب و یا خرابی چیزی به خصوص آغاز می‌شود. 

طراحی صحنه فیلم کنعان

مطلب پیشنهادی: طراحی صحنه فیلم «درباره الی»؛ ویرانگی در بطن یک دکوراسیون

تمام این خرابی‌های کوچک و بزرگ خبر از خرابی‌های بزرگ تر در بطن داستان می‌دهند که نویسنده سعی دارد ما را برای آن خرابی بزرگ تر آماده کند. فرهادی به عنوان نویسنده‌ی داستان کنعان، فیلم را با خرابی راه‌های لوله کشی خانه مینا و مرتضی آغاز می‌کند و خبر از یک تخریب بزرگ تر می‌د‌هد. تخریب رابطه یک زن و شوهر، تخریب رابطه دو خواهر و تخریب رابطه یک انسان با روح و روان خودش...

طراحی صحنه فیلم کنعان

خانه‌ای لوکس اما خالی از محبت:

مینا و مرتضی در یکی از مجتمع‌هایی زندگی می‌کنند که خود مرتضی ساخته است. وضعیت مالی این زوج نسبتا خوب است اما نشانه‌هایی از تجمل‌های بی اندازه در خانه‌ی آن‌ها نیست چرا که هردوی آن‌ها طرفدار سادگی و آرامش هستند. مبلمان خانه به سبک‌های مدرن نزدیک‌تر هستد و ظاهری ساده دارند. 

طراحی صحنه فیلم کنعان

مجسمه‌های زیادی خانه‌ی آن‌ها را پرکرده که هر کدام با ترکیبی دوست داشتنی و نظم کنار هم چیده شده اند. اما خانه‌ی آن‌ها با تمام وسایل شیک و لوکسش، تمام تابلوها و مجسمه‌هایش و تمام پنجره‌ها ومناظر بیرون آن‌ها، خالی از رنگ و محبت است‌. اکثر تابلوهایی که به دیوار نصب شده‌اند سبک خاصی از نقاشی مینیمال تک رنگ هستند و جز رنگ مشکی رنگ دیگری در آن‌ها استفاده نشده است. بی رنگی‌ای که حالا دامن‌گیر زندگی مشترک این زوج نیز شده است.

طراحی صحنه فیلم کنعان

مطلب پیشنهادی: طراحی صحنه فیلم «فروشنده»؛ نمایی از تعرض در طراحی خانه

واحد خرابه‌ی طبقه پنجم

در مجتمعی که مینا و مرتضی در آن زندگی می‌کنند واحد خرابه‌ای وجود دارد که آسانسور هربار به طور خود جوش در آن توقف می‌کند. آسانسور در طی فیلم سه بار می‌ایستد‌. یک بار وقتی مرتضی سوار آن است، یک بار وقتی مینا و یک بار هم علی(با بازی بهرام رادان). درواقع این آپارتمان خرابه نمادی از تمام مشکلات و دغدغه‌های ذهنی شخصیت‌های داستان است که مدام خودش را به آن‌ها معرفی میکند. برای مرتضی یادآور مشکلات زندگی مشترکش برخلاف تمام رفاه مادی است، برای مینا یادآور قلب شکسته خواهرش است که توسط او و تمام مشکلات زندگی اش آسیب دیده و برای علی یادآور تمام مشکلاتی است که هیچکس از آن‌ها خبر ندارد و او همه‌ی آن‌ها را پشت لبخند و گل‌های زندگی اش مخفی کرده. هیچکس سعی بر تعمیر آن آپارتمان ندارد و همه‌ی شخصیت‌ها بعد از نگاهی کوتاه به تمام خرابی‌ها، آن را رها کرده و از آن عبور می‌کنند.

طراحی صحنه فیلم کنعان

خانه‌ی علی، خانه‌ای سرشار از زندگی

علی همکلاسی و دوست قدیمی مینا و مرتضی است. او تنها در یک آپارتمان قدیمی زندگی می‌کند و معمولا در سفر است‌. در سکانسی مینا برای آب دادن به گلدان‌های علی که در سفر است به خانه‌ی او می‌رود. خانه‌ای خالی از تجمل، خالی از وسایل گران قیمت، خالی از هرگونه سبک خاص دکوراسیون و هر چیز پیچیده ای. زیبایی و آرامش خانه‌ی علی که برای مینا غریب است به دلیل وجود زندگی‌ای است که تک تک گلدان‌های رنگارنگ و گیاهان سبز به آن هدیه داده‌اند. خانه‌ی علی با تخت چوبی نه چندان راحتش، میز تحریر ساده و کتاب‌های اندکش سرشار از آرامش است که مینا را به آن جذب می‌کند و در خود می‌کشد. آرامشی که شاید خود علی آنقدر به آن توجه نکند.

طراحی صحنه فیلم کنعان

مطالب زیر نیز برایتان جذاب خواهد بود:

المیرا فلاحیان
نویسنده: المیرا فلاحیان

نویسنده تیم تحریریه چیدانه..

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی صحنه به سبک اصغر فرهادی؛ قهرمان سینمای ایران

طراحی صحنه به سبک اصغر فرهادی؛ قهرمان سینمای ایران

طراحی صحنه فیلم «کنعان»؛ نشان‌هایی از تخریب روابط در فیلم

طراحی صحنه فیلم «کنعان»؛ نشان‌هایی از تخریب روابط در فیلم

طراحی صحنه فیلم «لتیان»؛ نوستالژی در قلب مدرنیته

طراحی صحنه فیلم «لتیان»؛ نوستالژی در قلب مدرنیته

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع چوب یش certificate
صنایع چوب یش

صنایع چوب یش

اکسترا certificate
اکسترا

اکسترا

صنایع چوب و فلز توفرم certificate
صنایع چوب و فلز توفرم

صنایع چوب و فلز توفرم

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent