فرش ضدحساسیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

فرش ضدحساسیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

به قلم: یاسمین ثریا

مردم ایران به صورت ذاتی عاشق فرش هستند. مطمئنا به این موضوع دقت کرده‌اید که خانه‌های ایرانی تاکنون هیچگاه خالی از فرش نبوده است. نام ایرانیان با فرش گره خورده و همه ما خانه‌های بدون فرش را بی روح و سرد می‌دانیم. این خود دلیلی است بر این واقعیت که نیاز به خرید فرش ضدحساسیت به طور خاص در کشور ما در همه زمان‌ها وجود دارد و هیچ گاه از بین نخواهد رفت.

فرش ضدحساسیت چیست؟

سرویس خواب بالسا

فرش ضدحساسیت چیست؟

به طور کلی قالی‌های دستباف از ابریشم و پشم بافته می‌شوند و قالی‌های ماشینی از نخ پلی‌پروپلین و نایلون. به همین دلیل فرش‌های ماشینی به‌ راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند و جابه‌جا می‌شوند. نکته مهم دیگر در مورد فرش‌های ماشینی الیاف مصنوعی آن است. این الیاف ممکن است برای اعضای خانواده‌ حساسیت‌ های پوستی ایجاد کند و به‌راحتی مو و آلودگی را به خود جذب می‌کنند. در مقابل، قالی‌های دستباف به خاطر الیاف طبیعی این مشکلات را ندارند. همچنین به خاطر نرمی و لطافت‌شان اگر روی آنها استراحت کنید، هیچ‌گاه کمر درد نخواهید گرفت. از سویی خاصیت دفع گرما در تابستان و دفع سرما در زمستان را هم دارند.

مطلب پیشنهادی: جلوگیری از سر خوردن فرش با 5 راه‌حل ساده!

قالی‌های پرزبلند

قالی‌های پرزبلند

این روزها قالی‌های مدرن ماشینی با طرح‌های متنوع که اغلب ابعاد زیر 9 متر مربع دارند در شکل‌های مربع، مستطیل و گرد به بازار عرضه می‌شوند. فرش‌های پرزبلند نمونه رایجی از این فرش‌های امروزی هستند که درواقع همان قالی خرسک‌های قدیمی‌اند. تنها موضوعی که در مورد قالی‌های پرز بلند جدید اهمیت دارد این است که به سادگی گرد و غبار را داخل خود جمع می‌کنند.

بهترین فرش ضدحساسیت

بهترین فرش ضدحساسیت

در هر منطقه ای که قالی بافته شود، فرش هایی با کیفیت بالا نیز تولید می شوند و هر کدام دارای خصوصیات خاص همان منطقه است. ولی باید دید فرش به چه منظوری خریداری می شود؟ اگر مکان استفاده، مکانی پرتردد و جای نشست و برخاست است بهتر است از فرش های منطقه بختیار و بیجار که بسیار مقاوم هستند استفاده کرد. اما اگر فقط جنبه تشریفاتی و زیبایی قالی مدنظر باشد، قالی هایی مثل قم و تبریز بهتر است که هم خیلی ظریف و هم بسیار ریز بافت هستند. اکثر اوقات، مردم قالی را به عنوان یک کالای سرمایه ای در نظر می‌گیرند که در روز مبادا با فروش آن بتوانند نیازهای مالی خود را برآورده کنند.

فرش ضدحساسیت کودک

فرش ضدحساسیت کودک

خیلی از خریداران فرش دستبافت علاوه بر زیبایی و دوام آن، آن را به عنوان سرمایه هم در نظر می گیرند. این امر بدین جهت است که در مواقع لزوم بتوانند سریعا آن را به فروش برسانند و مشکل مالی خود را حل کنند. کارشناسان نیز بر این نظر معتقد هستند که فرش کالایی صددرصد سرمایه ای است. به شرط آنکه نوع مرغوب آن را انتخاب کنید و بدانید فرشی که برگزیده‌اید از نظر منطقه، بافت، رنگ آمیزی و طرح و مسایل کیفی بافت و قیمت در سطح عالی باشد؛ تا در زمان فروش به مشکلی برنخورید. قیمت روز فرش ایرانی، انواع مختلف طرح ها و اندازه های آن در برندهای مختلف فرش، متفاوت است.

فرش ضدحساسیت مرغوب

مرغوب و نامرغوب بودن فرش ضد حساسیت را چگونه می‌توان تشخیص داد؟

تشخیص مرغوبیت فرش به عهده کارشناسان این رشته است. آنها سابقه طولانی در امر خرید و فروش دارند و باتمامی شرایط بافت و تهیه مواد اولیه آشنا هستند. در دانشگاه های ایران رشته ای به همین نام تدریس می شود که به صورت کارشناسی و تئوری آن را آموزش می دهند. ولی اکثر افرادی که در این رشته فعالیت دارند به صورت تجربی با این رشته آشنا و با گذشت سالیان طولانی خبره شده اند.

این افراد با دریافت جواز کسب از اتحادیه مربوطه و شرکت در امتحانات که شامل آشنایی کامل با تمامی مناطق فرش‌بافی و شناخت طرح ها و نقش ها و شرایط کلی بافت هست مجوز کار در این رشته را دریافت کنند. البته باید اضافه کرد که شرایط یک کارشناس خبره حضور مستمر در متن بازار خرید و فروش است. بدین ترتیب این افراد می‌توانند تغییرات بوجود آمده در قیمت ها و طرح و رنگ ها را دنبال کنند تا در زمان مناسب قضاوت صحیح را به عمل آورند.

مطلب کاربردی دیگر: چگونه سوختگی فرش را رفع کنیم؟

جنس فرش ضدحساسیت

فرش ضدحساسیت نشیمن

در انتها

این مطلب از چیدانه به معرفی فرش ضدحساسیت اشاره دارد. اگر در زمینه انتخاب فرش ضدحساسیت سوالی دارید، با کارشناسان فرش چیدانه در ارتباط باشید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه