چگونه خانه‌تان را مطابق تیپ شخصیتی‌تان طراحی کنید؟!

چگونه خانه‌تان را مطابق تیپ شخصیتی‌تان طراحی کنید؟!

چگونه خانه‌تان را مطابق تیپ شخصیتی‌تان طراحی کنید؟!

بیل هیرش Bill Hirsch، معمار و نویسنده کتاب پر فروش «طراحی خانه ایده آل شما» با نام انگلیسی Designing your perfect house، تست شخصیتی ارائه کرده که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین راه برای تزئین فضای زندگی خود را پیدا کنید. او معتقد است افراد را می توان بر اساس شخصیتشان به چهار دسته مختلف تقسیم کرد و هر دسته دارای سبک ایده آلی برای دکوراسیون منزل هستند. رویکرد او که فراتر از زیبایی شناسی است، این امکان را به ما می دهد تا فضای خانه خود را به گونه ای تنظیم کنیم که با شخصیت و سبک زندگی ما سازگار باشد.

فیلم نت

بیل هیرش

نظریه بیل هیرش در کتاب جدیدش با عنوان «خانه متمرکز: گام های ساده برای افزایش ذهن آگاهی، خودآگاهی و شادی در جایی که زندگی می کنید» مطرح شده است. عنوان تقریباً گویای همه چیز است! این امکان وجود دارد که خانه خود را به گونه ای چیدمان و تزئین کنید که برای شما آرامش و آسایش بیشتری را در زندگی روزمره به ارمغان بیاورد. فرقی نمی کند که در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید یا یک عمارت بزرگ، اصول را می توان در هر جایی پیاده کرد.

تیپ‌های شخصیتی

چیدمان بر اساس سلایق شخصی

انسان‌ها با ویژگی‌های شخصیتی مختلفی پا به این جهان می‌گذارند که مطابق با همان تیپ شخصیتی که دارند، می‌توانند خانه‌ای را با سلیقه خود بچینند. به همین جهت، گاهی شاید این موضوع را عمیقا درک کرده‌اید که با ورود به خانه یک دوست یا آشنا و دیدن دکوراسیون داخلی آن احساس سردرگمی می‌کنید و نمی‌توانید با آن ارتباط بر قرار کنید. این می‌تواند یکی از همان دلایل باشد که به دلیل تیپ شخصیتی به سبکی مینیمال و ساده علاقه داشته باشید یا برعکس، سبک مینیمال برای شما خسته کننده و خیلی ساده به نظر برسد. برای اینکه بفهمید که در سیستم هیرش دقیقا در کجای داستان قرار دارید، بهتر است نگاهی به چهار گزینه بیندازیم!

تیپ شخصیتی آستر؛ سرگرم‌کننده

اولین تیپ شخصیتی آستر  است که به نام فرد آستر، رقصنده و بازیگر مشهور، «آستر» نامیده می‌شود. این تیپ در افرادی که بسیار اجتماعی و برون‌گرا هستند صدق می‌کند. رنگ‌های برجسته که اتاق را روشن می‌کنند، مناسب این تیپ شخصیتی است.

تیپ شخصیتی آستر

اگر بودجه کافی برای  تزیین مجدد فضای مورد نظر را با توجه به سیقه و تیپ شخصیتی خودتان ندارید، می توانید سعی کنید چند قطعه جدید و کوچک مانند کوسن، قالیچه یا پرده را تهیه کرده و به فضای خانه اضافه کنید تا خانه کمی رنگ و لعاب به خود بگیرد و مطابق با سلیقه و شخصیت شما تزیین شود. شاید در این میان می‌توان گفت سبک دکوراسیون انگلیسی، آرت دکو یا اسکاندیناویایی دقیقا سبک شما است.

مبل ال شکل برای ایجاد صمیمیت بیشتر

برای ایجاد تعامل و گفتگو می‌توانید از مبلمان ال شکل استفاده کنید. اگر سرمایه گذاری بر روی مبلمان جدید واقع بینانه نیست یا فضای شما محدود است، چند کوسن بزرگ برای زمین اضافه کنید که می توانند به عنوان صندلی اضافی در اطراف مبل عمل کنند.هنگامی که با یک قالیچه قدیمی و یک میز قهوه چوبی کم ارتفاع همراه شود، ظاهری بوهمیایی جذاب ایجاد می کند.

بیشتر بدانید: دکوراسیون پذیرایی با مبل ال شکل، ایجاد فضایی دوستانه برای دورهمی‌های صمیمی

تیپ شخصیتی گالیله؛ دانشمند

دومین تیپ شخصیتی گالیله یک شخصیت علمی است. افرادی که کنجکاو هستند و به نحوه عملکرد چیزهای اطراف خود علاقه مند هستند. درست مثل شخصیت گالیله که از تعامل با دیگران لذت می برد. اما واقعاً به فضای آرام خود برای فکر کردن نیاز داشت. یک خلوت تک نفره برای مطالعه فضایی ایده آل برای افراد با تیپ شخصیتی گالیه است.

چگونه خانه‌تان را مطابق تیپ شخصیتی‌تان طراحی کنید؟!

از نظر زیبایی شناسی، این افراد معمولاً از ساختارهای ساده و اشکال هندسی لذت می برند. آنها برای طرح هایی که منظم و کاربردی هستند ارزش قائل هستند، اما این بدان معنا نیست که نمی توانند شیک باشند! خانه ایده‌آل برای تیپ شخصیتی گالیله شامل طرح‌های رنگی ساده، تقارن و بسیاری از ابزارهای سازمانی است.

نظم دهنده کشو

تقسیم‌کننده‌های کشو، تخت‌خواب‌هایی با فضای ذخیره‌سازی بیرون‌کشی در زیر، و قفسه‌های چرخان ادویه‌ها واقعاً به آنها کمک می‌کند! سازماندهی در دفتر خانه یا فضای کار مهم‌ترین است. این قسمت برای آنها اهمیت فوق العاده‌ای دارد  و مرتب نگه داشتن آن خیال آنها را راحت می کند.

تیپ شخصیتی بلبل: پرورش دهنده

این افراد ممکن است به شدت با طبیعت در ارتباط باشند و با داشتن گیاهان و مواد آلی در خانه احساس بهتری کنند. رنگ های خاموش، پارچه های نرم و مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و حصیری برای آن‌ها محیطی شفابخش است. نور طبیعی برای این افراد بسیار ارزشمند و حیاتی است و در نبود آن با وجود فضایی با پنجره‌های کوچک یا نور ضعیف خورشید احساس خوبی ندارند.

استفاده از نور طبیعی در خانه

فضاهای دنج برای این افراد مهم است، بنابراین، تهیه انبوهی از بالش و پتو از اقلام ضروروی در استایل کردن خانه برای تیپ شخصیتی بلبل است.  اینها همچنین می‌توانند با افزودن رنگ ها و بافت های جدید روش‌های خوبی برای ارتقای دکوراسیون داخلی خانه خود را امتحان کنند.

دکوراسیون خانه طبق سلیقه شخصی شما

افراد با تیپ شخصیتی بلبل معمولا اقلامی را که دارای ارزش احساسی هستند مانند عکس ها، هدایای عزیزان و اشیایی که در سفر جمع آوری شده اند را نگه می دارند. بنابراین، استفاده از  قفسه های زیاد برای نمایش خاطرات نکته مهمی در چیدمان خانه این افراد باید باشد.

بیشتر بدانید: دکوراسیون پذیرایی انگلیسی، پذیرایی شیک و نوستالژیک به سبک بریتانیایی‌ها

تیپ شخصیتی افلاطون: فیلسوف

طبیعتاً تیپ شخصیتی افلاطون از نوع فیلسوف است. این تیپ افراد، متفکرانی عمیق هستند که از گفتگوهای تحریک کننده با دیگران لذت می برند، اما همچنین به زمان زیادی برای تنهایی با افکار خود نیاز دارند.

صنایع دستی در خانه

تیپ افلاطونی به چرایی کارها  علاقه دارد. برخلاف گالیله که به روند انجام اتفاق‌ها علاقه دارد و دوست دارد بداند که هر چیز چگونه کار می کنند. تیپ شخصیتی افلاطون از داشتن صنایع دستی و قطعات دست ساز لذت می‌برد. این افراد فضاهای نامرتب و پوشیده از لوازم باکیفیت را ترجیح می دهند. آنها دوست دارند (در صورت امکان) منظره ای از طبیعت داشته باشند و از عناصر طبیعی جامد مانند چوب، سنگ و آهن در خانه لذت ببرند.

چیدمان خانه بر اساس تیپ شخصیتی

اگر تیپ افلاطونی نتواند خانه‌ای با منظره رودخانه، دیوارهای آجری نمایان و تیرهای چوبی اصلی روی سقف بخرد، پس اضافه کردن چند قطعه از طبیعت مانند یک میز چوبی بازسازی‌شده یا فانوس‌های آهنی می‌تواند این حس خوب را در آن‌ها ایجاد کند و آن‌ها را به آرامش برساند. این افراد رنگ هایی را دوست دارند که با زمین ارتباط برقرار می کنند، مانند قهوه ای گرم، آبی و سبز.

نحوه تزیین دکوراسیون داخلی خانه مطابق با شخصیت شما

طراحی و تزیین فضای داخلی خانه موضوعی کاملا شخصی و احساسی است. به همین دلیل، اگر یک معمار زبده هستید، باید افراد آن خانه را به عنوان بخشی از تیم خود بپذیرید تا کار تیمی خوبی را ارئه دهید و بتوانید طراحی مطلوب و مورد نظر آن‌ها را درست کنید. هر خانه باید بتواند شخصیت صاحب آن خانه را منعکس کند تا فرد بعد از گذراندن ساعاتی بیرون از خانه بتواند به بهترین شکل در آن احساس راحتی و خوشی کند.

چیدمان خانه بر اساس سلیقه شما

اگر شخصیت سرگرم کننده‌ای دارید، بهتر است از مبلمان راحتی برای تزیین خانه استفاده کنید و در واقع، نقطه کانونی خانه خود را بخش غذاخوری خانه قرار بدهید تا در این بخش هم بتوانید برای دوستان و آشنایان غذا سرو کنید و هم در کنار آن‌ها به گفت‌وگو و شادی بپردازید.

میز کار شخصی خلاقانه

اگر درونگرا هستید و به صورت دورکار فعالیت دارید؛ به طوری‌که، تمام وقت را در خانه سپری می‌کنید، سعی کنید تزیین دکوراسیون فضای کاری خود را خلاقانه بچینید تا به این طریق از فضای یکنواخت محیط خانه کمی دور شوید. البته، درونگراها نیز در دکوراسیون گاهی ترکیبی از تیپ‌های شخصیتی اشاره شده در بالا توسط بیل هیرش هستند. برخی نشم را دوست دارند. برخی دیگر تمایل دارند، محل کار آن‌ها کمی شلوغ و به هم ریخته باشد تا تمرکز بهتری داشته باشند.

تزیین اتاق

نکته مهم دیگر در ایجاد فضایی کاملا مطابق با سلیقه شخصی شما، این است که لازم نیست هدایایی که دریافت کرده‌اید، ولی به آن‌ها علاقه‌ای ندارید را به خاطر ناراحت نشدن دوست و آشنا در دکوراسیون خود بگنجانید. می‌توانید این هدایا را از در و دیوار حذف کنید. اگر این هدایا ماهیت شخصیت شما را نشان نمی‌دهند، بدون معذب شدن آن‌ها را در انباری خانه نگه دارید و فضا را مطابق با سبیقه خود بچینید. چرا که این خانه شما و سلیقه شخصی شما است.

بیشتر بدانید: 7 ایده هوشمندانه برای دیزاین دیوار پذیرایی با نور مخفی

چگونه دکوراسیون داخلی خانه را طوری بچینیم که دقیقا احساس ما را منعکس کند؟

ایده‌ای وجود دارد که می‌گوید، «همیشه به آنچه دوست داری پایبند باش. چرا که آنچه دوست داری همیشه مد است و هیچ وقت از مد خارج نمی‌شود.» برای اینکه بتوانید آنچه در ذهن می‌پرورانید و به آن علاقه دارید را در چیدمان داخلی خانه خود به کار ببرید، باید چند کار مهم را انجام دهید.

سلیقه شخصی نداشتن در چیدمان خانه

اول اینکه اطراف خود را با متریالی که علاقه دارید تزیین کنید. نه اینکه چون فقط مد است، آن را انتخاب کنید. اگر چه مد چیز خوبی است و گاهی المان‌های مورد علاقه را می‌شود در دل آن پیدا کرد. اما، توجه اکید به مد باعث می‌شود، محیط خانه همه نوع حسی را به شما انتقال بدهد جز آرامش!

بازسازی خانه

دومین گام این است که فضای خانه را مطابق با شرایط و درون خود تزیین کنید. بچه‌ها بزرگ می‌شوند و به همراه آن نیازها، علایق و خواسته‌هایشان نیز تغییر می‌کند. بنابراین، بازسازی فضای خانه یکی از نکات کلیدی در حفظ کردن علایق شما است که مطابق با شرایط روحی شما تغییر کرده باشد.

استفاده از رنگ خنثی

سعی کنید حتما از رنگ‌های مورد علاقه خود در طراحی خانه استفاده کنید. اگر از پالت رنگی خنثی متشکل از دو رنگ کلاسیک سفید و خاکستری لذت می‌برید، یا رنگ‌های جیغ را دوست دارید و این رنگ‌ها انرژی خوبی به شما می‌دهند، از این رنگ‌ها استفاده کنید.

بررسی رنگ ها روی دیوار

برای انتخاب رنگ درست، در قسمت در ورودی اتاق بایستید. ببینید که آیا رنگ مورد نظر دلپذیر و گرم است و احساس آرامش و صلح را در شما ایجاد می‌کند یا حس می‌کنید با دیدن این رنگ برآشفته خواهید شد؟ این نکات به شما کمک می‌کند تا بین رنگی که دوست دارید و رنگی که روی دیوار قرار می‌گیرد، رنگ درست را انتخاب کنید. چون گاهی سلیقه ما در انتخاب رنگ با تبدیل شدن به اباد بزرگتر می‌تواند کمی فاصله داشته باشد و تصور نادرستی بدهد.

کلام آخر

خانه تنها پناه انسان‌ها است که بعد از یک روز شلوغ می‌تواند به آن پناه ببرد. اما، برای اینکه بتوانید آرامش لازم را به خانه بیاورید، باید تیپ شخصیتی خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید بر همان اساس چیدمان خانه را تکمیل کنید. هر تیپ شخصیتی در کنار در نظر گرفتن نکات مربوط به چیدمان می‌تواند دقیقا همان فضایی را برای شما خلق کند که همیشه در ذهن خود می‌پروراندید و در آن احساس خوبی خواهید داشت.

 


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه