Chidaneh.com placeholder image

نظم دادن به قابلمه ها و ماهیتابه ها در آشپزخانه کوچک!

مرتب بودن آشپزخانه کوچک گاهی شبیه به یک رؤیاست! آشپزخانه یکی از پراستفاده‌ترین فضاها در منزل است که استعداد عجیبی در بی‌نظمی دارد! وسایل مورد نیاز برای آشپزی، ظروف، لوازم برقی و … آن‌قدر در شکل و سایز متنوع هستند که گاهی جا دادنشان در کابینت‌ها شبیه به بازی فکری یا حل کردن پازل می‌شود. از بین تمام وسایل آشپزخانه، مرتب کردن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها از همه سخت‌تر است مخصوصا اگر آشپزخانه کوچک باشد یا طراحی کابینت‌ها کاربردی انجام نشده باشد. با چیدانه همراه باشید! با چند ترفند ساده کمکتان می کنیم تا بتوانید یک آشپزخانه کوچک اما مرتب داشته باشید.

نوژا دیزاین
بازیافت ماهیتابه و قابلمه تفلون

جایشان سطل آشغال است!

هیچ چیز بدتر از این نیست که بعد از بازگشت از سرکار، زمانی که می خواهید سریع‌تر آشپزی کنید تا یک غذای گرم نوش جان کنید، سرگردان به دنبال ظروف مورد نیازتان بگردید. به صورت ایده‌آل، قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها باید جایی قرار داشته باشند که در هنگام آشپزی بتوانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
اولین قدم برای مرتب کردن قابلمه‌ها، جدا کردن دور ریختنی‌هاست. قابلمه‌ها و ماهیتابه‌هایی را که خراب شده‌اند یا دربشان شکسته و دیگر کاربردی ندارند را به مراکز بازیافت تحویل دهید. اگر از یک سایز قابلمه یا ماهیتابه دو یا چند عدد در آشپزخانه کوچکتان دارید، بهتر است اگر نو هستند آن‌ها را به دوستان یا آشنایانتان دهید البته احتمال دارد برای نگهداشتنشان وسوسه شوید ولی به نتیجه کار فکر کنید.

کی پلاس
مرتب کردن ماهیتابه ها در آشپزخانه

ماهیتابه ‌ها جایشان بالای گاز است!

ماهیتابه‌هایی که دسته بلند دارند، بهترین گزینه برای آویزان کردن بالای گاز هستند. دقت کنید! قرار نیست تمام ماهیتابه‌ها را بالای گاز ردیف کنید، فقط آن‌هایی که استفاده روزانه دارند را برای این کار انتخاب کنید تا بالای گاز ظاهری شلوغ و به‌هم‌‌ریخته پیدا نکند. اگر بالای گاز فضای کافی برای این کار ندارید، می‌توانید از فضای بین کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید. از یک میله به همراه قلاب های اس شکل کمک بگیرید و به ماهیتابه ها نظم دهید.

استفاده کاربردی از فضای بین کابینت ها

ماهیتابه‌ها را کتابخانه ‌ای بچینید!

اگر بخواهید به صورت عادی قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را مرتب کنید، شکل و سایز متنوعشان باعث می‌شود فضای کابینت سریع پر شود و برای سایر وسایل فضای کافی باقی نماند. به همین خاطر برای مرتب کردن ماهیتابه‌ها در آشپزخانه کوچک به کمی خلاقیت نیاز دارید! یکی از بهترین فضاها برای قرار دادن ماهیتابه‌ها، فضای مابین گاز و کابینت یا فضای مابین دو کابینت است. زمانی که ماهیتابه‌ها را به صورت کتابی قرار می‌دهید، فضای کم‌تری را اشغال می‌کنند. از این فضا می‌توانید برای نظم دهی به وسایل مشابه نیز استفاده کنید مانند: سینی شیرینی پزی، درب قابلمه‌ها و تخته سرو یا تخته‌‌های گوشت و سبزیجات. دقت کنید! هرچقدر محل نگهداری ماهیتابه‌ها به گاز نزدیک‌تر باشد، در هنگام پخت و پز راحت‌تر کار خواهید کرد.

بورد قابلمه و ماهیتابه

تابلو هنری با قابلمه‌ها بسازید!

این ایده شاید طرفداران زیادی نداشته باشد ولی شنیدن یا خواندنش بی‌ضرر است. می‌توانید یک بورد یا تابلو برای قرار دادن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها بسازید. این بورد می‌تواند در پهلوی کابینت یا پهلوی یخچال قرار بگیرد. اگر قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های مسی یا قدیمی دارید، این شیوه می‌تواند زیبا و دوست‌داشتنی‌تر به نظر برسد. از این بورد مخصوص می توانید برای آویزان کردن ظروف و وسایل دیگر مانند فنجان و پیمانه‌های آشپزی، قیچی و تخته‌های سرو هم استفاده کنید.

ترفند قدیمی برای مرتب کردن آشپزخانه

از مادربزرگ ها یاد بگیرید!

این ایده کمی نوستالژیک است و شاید خاطرات روزهای کودکی و آشپزخانه گرم، دنج و شاید کمی تاریک مادر بزرگ را برایتان تداعی کند. همان آشپزخانه‌هایی که بوی آش نذری‌اش تا هفت کوچه آن ورتر هم می‌رفت. این ایده قدیمی چیست؟ آویزان کردن قابلمه‌ها و ماهیتابه از سقف! البته در آشپزخانه‌های کوچک آپارتمان‌های امروزی خبری از دیگ‌های مسی و مجمع‌های مسی و ماهیتابه‌های دسته بلند نیست ولی شاید دلتان بخواهد با توجه به کمبود فضای کابینت‌هایتان این ایده را هم امتحان کنید. فقط دقت کنید! قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها در دسترستان باشد و هر بار برای استفاده از آن‌ها مجبور نباشید از چهارپایه استفاده کنید.

کشوی پاخور بهترین جا برای ماهیتابه

کشوی پاخور کابینت را فراموش نکنید!

کشوهای پاخور یا همان کشوهای زیر کابینت به دلیل ارتفاع کمی که دارند برای قرار دادن ماهی‌تابه و وسایلی مانند قالب کیک، دیس شیرینی و مافین و تخته سرو مناسب هستند. در صورت نیاز، از تقسیم کننده‌ها استفاده کنید تا هنگام باز و بسته کردن کشو ظروف به هم برخورد نکنند.

قابلمه‌ های مسی زیبا

قابلمه ‌های مسی را پنهان نکنید!

مهم نیست چقدر سبک زندگی امروزی مدرن شده است، ظروف مسی همیشه جذاب و زیبا هستند و قطعا در آشپزخانه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارند. چه کسی دلش می‌آید این ظروف درخشان و زیبا را در کابینت پنهان کند؟! از ظروف مسی روی کابینت یا به صورت آویز به دیوار برای زیباتر شدن دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید و با یک تیر دو نشان بزنید.

ساماندهی درب قابلمه ها

درب قابلمه ها و ماهیتابه ها چالشی دیگر است!

بعد از پیدا کردن فضایی مناسب برای قرار دادن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها، نوبت به درب‌هایشان می‌رسد. چاره‌ای نیست! باید برای درب قابلمه‌ها یک کشو را خالی کنید. برای جلوگیری از شکستن درب‌ها و سر و صدای آن‌ها به هنگام باز و بسته کردن کشو، بهتر است از جدا کننده‌های مناسب استفاده کنید.

ترولی آشپزخانه

جزیره آشپزخانه را فراموش نکنید!

جزیره آشپزخانه همواره فضایی کاربردی برای قرار دادن ظروف است. می‌توانید بخشی از فضای جزیره را به قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها اختصاص دهید. اگر جزیره یا اوپن در آشپزخانه ندارید، می‌توانید از میزهای بار آماده یا ترولی آشپزی استفاده کنید. با این کار وسایل مورد نیاز آشپزی همیشه در دسترستان خواهند بود.

کشوی مخصوص قابلمه و ماهیتابه

در آخر باید بگوییم…

مرتب نگهداشتن آشپزخانه بسیار مهم است اما در یک آشپزخانه کوچک این کار سخت تر به نظر می‌رسد. برای اینکه همیشه آشپزخانه‌ای مرتب داشته باشید، بهتر است قبل از هر چیز ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها را مرتب کنید. برای این کار می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  1. ماهیتابه‌ها را بالای گاز آویزان کنید.
  2. از فضای بین گاز و کابینت یا فضای بین دو کابینت استفاده کنید و ماهیتابه‌ها را کتابخانه‌ای بچینید.
  3. از کشوی پاخور برای قرار دادن ماهیتابه‌ها استفاده کنید.
  4. از فضای جزیره استفاده کنید.
  5. از ظروف مسی به عنوان اکسسوری تزئینی استفاده کنید.

هر روز مطالب جدید و کاربردی دکوراسیون را در چیدانه بخوانید.
 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه