9 ترفند ناب مرتب کردن کابینت آشپزخانه با اکسسوری‌ها

مرتب کردن کابینت ها یکی از کارهای اصلی در هنگام خانه تکانی آشپزخانه است. آشپزخانه، نقطه کانونی، قلب تپنده و مهم‌ ترین بخش هر خانه‌ ای محسوب می‌ شود که رفت‌ و آمد اهالی خانه به آن نیز زیاد است. اغلب اوقات دکوراسیون و سبک و سیاق ظاهری آشپزخانه مورد بحث بوده است؛ درحالی‌ که همه می‌ دانیم نظم و ساماندهی ظروف، ابزار و وسایل متفاوت و بسیار متنوع در جای‌ جای آشپزخانه امر مهمی است که به‌ هیچ‌ وجه نمی‌ توان آن را انکار کرد، چرا که با داشتن آشپزخانه‌ ای منظم خیلی بهتر می‌ توان روی کارهای مهمی چون پخت‌ و پز، آماده‌ سازی غذا و درنهایت نوش جان کردن آن متمرکز شد.

مرتب کردن کابینت

چگونه کابینت های آشپزخانه را مرتب کنیم؟

از کشوهای آشپزخانه و کابینت‌ های مواد خوراکی و ادویه‌ ها گرفته تا درون یخچال، همیشه به دلیل وجود تعداد زیاد وسایل، شاهد بی‌ نظمی‌ های مداوم هستیم، اما به‌ واسطه اضافه یا کم کردن مجموعه‌ ای از وسایل، ظروف و چیدمان اصولی آن ها می‌ توانید همه این فضاها را به بهترین حالت ممکن سازمان‌ دهی کنید. 

در این مطلب سعی دارم ترفندها و ایده هایی را برای نظم دهی و چیدمان آشپزخانه مرتب به شما معرفی کنم که باعث می‌شود کابینت‌ها و درنهایت آشپزخانه‌‌ای مرتب و بی‌نظیر داشته باشید.

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

استفاده از نظم دهنده درب کابینت آشپزخانه

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

نظم دهنده کابینت زیر سینک ظرفشویی

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

نظم دهنده و جای سینی در کابینت

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

نظم دهنده قابلمه در کابینت

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

اکسسوری های نظم دهی کابینت

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

نظم دهی چیدمان ادویه در کابینت

9 ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه

استفاده از اکسسوری ها و نظم دهنده های کابینت تاثیر بسیار زیادی در ساماندهی و مرتب کردن کابینت آشپزخانه دارند و دستتان را در چیدمان داخل کابینت باز می گذارند. درباره روش ها و ایده های چیدمان کابینت اینجا را بخوانید.

در ادامه به 9 ترفند مرتب کردن داخل کابینت آشپزخانه را اشاره می‌کنیم:

1. استفاده از راف کابینت

برای سازمان‌ دهی به ظروف متنوع داخل کابینت مانند بشقاب‌ ها، ظروف پیرکس، لیوان‌ ها، فنجان‌ ها و غیره فقط کافی است فضای داخلی کابینت را با استفاده از طبقات و میله‌ های فلزی که به آن‌ها راف کابینت نیز می‌گویند، طبقه‌ بندی کنید و از کم ترین فضای کابینت بیش ترین استفاده را ببرید. 

با مرتب کردن کابینت با این روش دیگر لازم نیست تا برای برداشتن یک ظرف، چندین ظرف تو درتو و سنگین را که احتمال شکستن آن ها هرلحظه شما را تهدید می‌ کند، یک‌ باره از داخل کابینت بیرون بکشید.

2. در نظر گرفتن جای ابزار آشپزخانه

هم‌چنین می‌ توان با نصب یک‌ تخته فیبر به دیواره کابینت، بسیاری از ابزار و ادوات موردنیاز را داخل کابینت سامان بخشید.

3. استفاده از سبدهای پلاستیکی برای مرتب کردن کابینت

برای سازمان بخشیدن به حوله‌، پارچه‌ و سفره‌ های آشپزخانه کافی است چندین عدد سبد پلاستیکی کوچک تهیه‌ کرده و آن ها را درون سبدهای جداگانه تا نموده و قرار دهید. به‌ منظور سهولت استفاده از آن ها می‌ توانید از برچسب‌ هایی که محتویات داخلی سبد را مشخص می‌ کند نیز استفاده نمایید.

4. نظم دهنده کابینت زیر سینک ظرفشویی

کابینت زیر سینک، یکی از نامرتب‌ ترین بخش‌ های خانه محسوب می‌ شود، اما شما می‌ توانید با نصب سبدهای قلاب‌ دار که مخصوص آویزان کردن در پشت درب هستند و قرار دادن قفسه‌ های فلزی در داخل کابینت و هم‌چنین نصب میله‌ های فلزی، شوینده‌، کیسه‌ زباله، پاک‌کننده‌ ها و لوازم این‌ چنینی را نظم دهید و از فضای خالی زیر سینک برای برای مرتب کردن کابینت استفاده کنید. 

نظم دهی به کابینت آشپزخانه
نظم دهی به کابینت آشپزخانه
نظم دهی به کابینت آشپزخانه
نظم دهی به کابینت آشپزخانه

5. در نظر گرفتن جای سینی در کابینت

خودتان را از شر سینی‌ های کوچک و بزرگی که روی سطح کانتر به هم تکیه داده‌ اند، رها کنید!

  • از یک فایل سیمی که عموما برای سازمان‌ دهی کاغذ‌های اداری از آن استفاده می‌ شود، برای تفکیک سینی‌ های پذیرایی، سینی‌ های مخصوص فر و تخته خردکن استفاده کنید.
  • حتی می‌ توان از نصب میله‌ های فلزی به‌ صورت عمودی در داخل کابینت برای این امر کمک گرفت. اجرای این طرح چندان دشوار نیست، فقط کافی است دریل و مته ریز داشته باشید تا به‌ راحتی بتوانید قفسه داخلی کابینت را سوراخ نموده و میله‌ ها را درون آن پیچ کنید.

6. نظم دهی چیدمان ادویه در کابینت

کابینت ادویه‌ ها همیشه شلوغ‌ ترین کابینت در آشپزخانه به شمار می‌ رود. برای نظم بخشیدن به آن پیشنهاد می‌ کنیم از پلاستیک‌ های سازمان دهنده جوراب برای قرار دادن ادویه‌ ها بهره بگیرید. 

این پلاستیک را در پشت در کابینت آویزان کرده و ظروفی که داخل آن جای می‌ شوند را در بخش‌ های مختلفش قرار دهید. در ضمن استفده از نظم دهنده ادویه جات و نصب قفسه به دیواره کابینت می‌ تواند برای ساماندهی کابینت آشپزخانه به کمک شما بیاید. درباره انواع شلف آشپزخانه اینجا بخوانید.

نظم دهی به کابینت آشپزخانه

مرتب کردن کابینت با استفاده از نظم دهنده ها

7. نظم دهنده قابلمه در کابینت

پیدا کردن جای مناسب برای ماهی‌ تابه‌ ها و قابلمه‌ ها که معمولا وزن زیادی داشته و اندازه‌ شان هم بزرگ است می‌ تواند چالشی بزرگ پیش روی شما باشد. ساخت دیوایدرهای فلزی برای نظم بخشیدن به کابینت قابلمه‌ ها، گزینه مناسبی به شمار می‌ رود. هم‌چنین با نصب گیره‌ های قلابی و یا نگهدارنده حوله به دیواره داخلی درب کابینت، درب قابلمه‌ ها را به‌ صورت جداگانه نظم دهید.

8. نظم دهنده کابینت حبوبات و مواد غذایی خشک

برای تفکیک و نظم دادن به مواد غذایی خشک مانند ماکارونی‌ ها و رشته‌ ها، مواد لازم برای پخت کیک و شیرینی، سبزی‌ های خشک‌ شده، کنسروها، کمپوت‌ ها و غیره، سبدهای پلاستیکی و یا حصیری برچسب دار گزینه خوبی هستند.

9. مرتب سازی کابینت با استفاده از نگهدارنده روزنامه

و اما ظروف پلاستیکی که عموما به‌ صورت پک‌ هایی از کوچک تا بزرگ در بازار موجود است و برای نگهداری خوراک‌ ها در یخچال استفاده می‌ شود را می‌ توان با نصب نگهدارنده روزنامه به داخل درب کابینت، فضای بیش تری برای درب آن ها در نظر گرفت.

 

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

مرتب سازی کشو آشپزخانه

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

نظم دهنده کشوی کابینت

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

چیدن خوراکی در کشو

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

چیدمان کشوی آشپزخانه

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

ترفند نظم دهی به کشو

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

مرتب سازی کشو آشپزخانه

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

کشوی آشپزخانه مرتب

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

نظم دهی به آشپزخانه با کشوهای مرتب

بیشتر اوقات، کشوهایی که در آن ها وسایل و ابزار آشپزی و آشپزخانه قرار می‌ گیرند، آن‌ قدر به‌ هم‌ ریخته هستند که گویی انفجاری در آن ها رخ‌ داده! فکر می‌ کنم بدتر از آن نیست که فقط برای پیدا کردن یک پوست‌ کن، عصبی و بی‌ حوصله شویم. برای جلوگیری از این اتفاق، استراتژی‌ هایی وجود دارد که کمک شایانی به شما می‌ کند؛ مانند:

استفاده از ظروف وسایل آشپزی: 

می‌ توان از ظروف چینی و سرامیکی یا حتی ساماندهی قوطی‌ های فلزی بازیافت شده برای نگهداری قاشق‌ های ‌چوبی، ملاقه، کفگیر، انبرها و غیره استفاده کرد، البته این ظرف‌ ها برای وسایل کوچکی که می‌ توانند در انتهای آن ها گم شوند مناسب نیستند، ولی برای وسایل دسته‌ دار کاملا ایده‌ آل محسوب می‌ شوند. آن ها را نزدیک اجاق‌گاز خود قرار دهید تا بتوانید بدون دور شدن از قابلمه، وسیله موردنیاز خود را راحت از آن بردارید.

استفاده از جداکننده‌ های کشو: 

وسایل کوچک با شکل‌ های متفاوت مانند گردو شکن، پوست‌ کن و غیره را با استفاده از جداکننده‌ های ساده کشو مرتب نمایید. اگر کشوی شما به‌ اندازه کافی عمق داشته باشد می‌ توانید از یک مدل دو طبقه که روی‌ هم می‌ افتد نیز استفاده کنید تا فضای بیش تری برای نگهداری وسایل در اختیار داشته باشید.

 

نظم دهی به آشپزخانه با استفاده از دیوارها
نظم دهی به آشپزخانه با استفاده از دیوارها

نظم دهی کابینت ها به کمک دیوارهای آشپزخانه

یکی از دیوارهای آشپزخانه‌ تان خالی مانده و دارد فریاد می‌ زند تا پرش کنید؟ یک‌ تخته فیبر به دیوار نصب نمایید (می‌ توانید آن را رنگ هم بزنید تا با دکور آشپزخانه‌ تان هماهنگ شود) و بعد با اتصال چند آویز به آن ابزارهای کارتان مثل پیمانه‌ ها، رنده، چاقو‌ ها و غیره را به آن بیاویزید تا همواره جلوی دستتان باشند. از این طریق می‌توانید یکسری از وسایل را از کابینت خارج کنید و جای بیشتری برای وسایل دیگر داشته باشید.

نظم دهی به آشپزخانه با استفاده از دیوارها

هم‌چنین می‌ توان با نصب چندین شلف روی یک دیوار و قرار دادن یکسری از ظروف و دکوری‌ های کوچک و زیبا  و یا حتی گلدان‌ های کوچکی از سبز‌های کاشته دست خود به شیوه‌ ای هوشمندانه از حداکثر پتانسیل فضا استفاده کنید. در نتیجه دستتان برای مرتب کردن کابینت و نظم دهی فضای داخل آن بازتر است.

نظم دهی به آشپزخانه با استفاده از دیوارها

شما می‌ توانید از آخرین دیوار کابینت آشپزخانه‌ تان که البته در دید عموم هم نیست، استفاده بهینه داشته باشید. به این صورت که یک فایل سیمی مجله روی آن نصب کنید، تا مجله‌ ها و کتاب‌ های آشپزی موردعلاقه‌ تان را داخل آن بگذارید حتی می‌ توان رول‌های پلاستیک زباله، پلاستیک فریزر و فویل‌ های آلومینیومی را درون این فایل‌ ها قرار داد تا دسترسی به آن ها را آسان نمود.

همچنین با نصب یک ظرف آهنربایی کوچک به دیواره جانبی یخچال و قرار دادن کاغذهای یادداشت و یک خودکار در آن، دیگر لازم نیست برای نوشتن مایحتاج غذایی خود، وقت اضافی تلف کنید.

نظم دهنده کشوی آشپزخانه

توصیه‌ های طلایی مرتب کردن آشپزخانه

در نهایت پیشنهاد می‌ کنم برای داشتن آشپزخانه‌ ای شیک، منظم و از همه مهم‌ تر آرامش روح و روان خودتان نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

  • هرگز سطوح کار و کانتر را با دستگا‌ه‌ های برقی متنوع از قبیل دستگاه آبمیوه گیری، چرخ‌گوشت، سرخ‌کن و غیره شلوغ نکنید و فقط دستگا‌ه‌ هایی مانند چایی‌ ساز و یا تستر را که روزانه از آن ها استفاده می‌ کنید را در معرض دید قرار دهید و سایر آن ها را در کابینت‌‌ ها قرار دهید.
  • اقلام دکوری مانند ظروف، مجسمه‌ ها، گلدان و یا هر شی‌ تزئینی دیگری را به میزان اندک در فضای آشپزخانه و به‌ خصوص روی سطح کانتر به نمایش بگذارید، چرا که هر چه تعداد و تنوع این اشیا غیر ضروری بیش تر باشد و در جای‌ جای آشپزخانه به چشم بخورد از لحاظ بصری حس آشفتگی و بی‌ نظمی را در بیننده ایجاد می‌ کند، هرچند که آشپزخانه شما به‌ طور کلی منظم باشد.

دراین مطلب به ترفندهای مرتب کردن کابینت آشپزخانه پرداختیم. پیشنهاد میکنیم در ادامه مطلب آشپزخانه مرتب و منظم را بخوانید تا همیشه آشپزخانه مرتبی داشته باشید.

"برای خرید تجهیزات و وسایل مربوط به آشپزخانه می توانید از ثبت درخواست چیدانه کمک بگیرید"

منبع : مجله منزل | نویسنده : رادنوش کریمی 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه تکانی و مرتب کردن کمد و کابینت ؛ به استقبال نوروز

خانه تکانی و مرتب کردن کمد و کابینت ؛ به استقبال نوروز

اکسسوری آشپزخانه، 82 ایده جذاب برای نظم دادن به قلب خانه

اکسسوری آشپزخانه، 82 ایده جذاب برای نظم دادن به قلب خانه

9 ترفند ناب مرتب کردن کابینت آشپزخانه با اکسسوری‌ها

9 ترفند ناب مرتب کردن کابینت آشپزخانه با اکسسوری‌ها

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان، سرویس خواب و دکوراسیون ماسو certificate
مبلمان، سرویس خواب و دکوراسیون ماسو

مبلمان، سرویس خواب و دکوراسیون ماسو

دکوراسیون نوبنا certificate
دکوراسیون نوبنا

دکوراسیون نوبنا

ایران بازالت certificate
ایران بازالت

ایران بازالت

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent
x