Chidaneh.com placeholder image

چیدمان کابینت آشپزخانه، 25 ترفند چیدمان ظروف!

به قلم: تحریریه چیدانه

اگر به دکوراسیون آشپزخانه خود علاقه دارید، حتما زندگی را هم دوست دارید. برای اینکه احساس بهتری در آشپزخانه داشته باشید، بهتر است که همه چیز را مرتب و دسته بندی شده نگهداری کنید تا شلوغی و هرج و مرج فضای محبوب تان را به هم نریزد. آنچه باعث دکوراسیون آشپزخانه مناسب می شود تنها رنگ، چیدمان و کابینت با طراحی زیبا نیست. برای فردی که ساعات زیادی را در آشپزخانه می گذراند، دسترسی به آنچه نیاز دارد و نظم و ترتیب از مهمترین اصول در آشپزخانه است. قبلا توضیح دادیم که چطور می‌توانید یک آشپزخانه مرتب و منظم داشته باشید. یکی از این راه‌ها چیدمان داخل کابینت است. در ادامه درباره نحوه چیدمان کابینت آشپزخانه صحبت می کنیم.

تقسیم کننده برای نظم دهی کابینت آشپزخانه

ترفند 1: چیدمان ظروف در کابینت

تابلو فرش ریحان

چیدمان ظروف “بشقاب و کاسه" داخل کابینت

به خودتان کمک کنید. اگر صبحانه خود را بر روی کابینت نوش جان می کنید، لیوان چای، ظرف پنیر و کاسه های کوچک مربا از نیازهای هر روز صبح شما محسوب می شود. برای آنکه دسترسی راحت تری به ظروف مورد نیاز خود داشته باشید، بهتر است این را در چیدمان کابینت آشپزخانه لحاظ کنید. می توانید آنها را در نزدیکی اپن آشپزخانه قرار دهید. کشوهای بزرگ کابینت را برای این ظرف و ظروف انتخاب کنید.

کابینت و طراحی داخلی متین کیا
اکسسوری آشپزخانه
کابینت و طراحی داخلی متین کیا

ترفند 2: اکسسوری های تقسیم کننده فضا

از تقسیم کننده ها برای چیدمان ظروف داخل کابینت استفاده کنید. در این حالت است که ظروف امنیت بیشتری دارند و مانند زمانی که مانند برج روی هم قرار می گیرند، خطر شکستن ندارند. با استفاده از تقسیم کننده کابینت دیگر نمی توانید بیش از حد توان آن از ظروف نگهداری کنید و در نتیجه عمر کابینت افزایش می یابد. درباره اکسسوری های نظم دهی و روش های مرتب کردن کابینت آشپزخانه بیشتر بخوانید.

نمایش بشقاب تزیینی در دکوراسیون آشپزخانه

ترفند 3: بشقاب های بزرگ به عنوان وسیله تزیینی

چیدمان ظروف “دیس و بشقاب بزرگ"

نمایش مهم است، قرار دادن بشقاب های بزرگ و دیس در کابینت حتی زمانی که دکوراسیون آشپزخانه منظم است، چالش بزرگی است. یکی از راه حل ها، قرار دادن دیس و بشقاب های بزرگ به شکل افقی و روی طبقات کابینت است. اگر درون کابینت های شما فضا به اندازه کافی وجود دارد می توانید به کمک تقسیم کننده ها این بشقاب بزرگ را درون کابینت قرار دهید.

برخی از بشقاب ها آنقدر زیبا هستند که می توان آنها را به عنوان دکوراتیو در دکوراسیون آشپزخانه قرار داد. حتما برای این منظور راه حل مناسبی پیدا می کنید. درباره روش های تزیین آشپزخانه بیشتر بخوانید.

چیدمان ظروف در کابینت

ترفند 4: چیدمان ادویه در کابینت های سوپرمارکتی

نگهداری ادویه و مواد افزودنی در کابینت آشپزخانه

ترفند 5: چیدمان ادویه در کابینت

چیدمان ادویه و روغن در کابینت آشپزخانه

دسترسی آسان به وسایل یکی از اصول چیدمان کابینت آشپزخانه است. یکی از ویژگی های آشپزخانه خوب این است که مواد غذایی و ادویه ها زمانی که آشپزی می کنید، در دسترس باشند. بهترین حالت این است که چیدمان ادویه و روغن در کابینت آشپزخانه را نزدیکی اجاق گاز در نظر بگیریم. چیدمان کابینت زیر گاز را می توانید با همین هدف انجام دهید.

نکته بهداشتی در چیدمان کابینت آشپزخانه:

اگر نمی خواهید دکوراسیون آشپزخانه دچار به هم ریختگی شود، سس و روغن ها را در فاصله مناسبی از سطح کار خود قرار دهید. درباره انواع شلف آشپزخانه اینجا را بخوانید. کشو یا کمد کابینت با عمق و ارتفاع مناسب می تواند بهترین انتخاب برای قرار دارد بطری های شیشه ای باشد تا آنها را از خطر افتادن و شکستن در امان گذاشت.

کابینت و طراحی داخلی متین کیا
اکسسوری آشپزخانه
کابینت و طراحی داخلی متین کیا

ترفند 6: چیدن وسایل در کابینت

چیدمان ابزار آشپزی در کابینت آشپزخانه ایرانی

نقش مهم کشو را در چیدمان کابینت آشپزخانه فراموش نکنید. چرا باید سطح کار و آشپزی خود را پر از وسیله های آشپزی کنید وقتی که می توان آنها را در فضای مناسب و در کشوی عمیق نگهداری کرد؟

نگهداری ابزارآشپزی در کشوی عمیق کابینت آشپزخانه

ترفند 7: چیدن وسایل آشپزخانه در کشو زیر گاز

اگر داخل کابینت را درست چیدمان کنید، استفاده از وسایل برایتان راحت تر خواهد بود. روزی را به خاطر دارید که برای پیدا کردن کاردک مخصوص کیک همه کشو را زیر و رو کردید و زمان زیادی را از دست دادید؟ دیگر این خاطره تکرار نمی شود. کشوهای با عمق کم و مسطحی که وسایل آشپزی در آنها کنار هم چیده می شوند، پیدا کردن هر ابزاری را ساده کرده است. یک طبقه کابینت برای لیوان لیوان در نظر بگیرید، طبقه ای برای جای بشقاب در کابینت و به همین ترتیب وسایل دیگر…

کشو برای نگهداری وسایل آشپزی در آشپزخانه

ترفند 8: چیدمان کابینت زیر گاز 

چیدمان کابینت زیر گاز برای این منظر نیز مناسب است. در بعضی آشپزخانه ها کابینت زیر گاز را به صورت سه کشو درست میکنند که یکی کم‌عمق است و دوتای پایینی عمق بیشتری دارند. 

کشوی اول زیر گاز که عمق کمی دارد را می توانید با استفاده ازتقسیم‌کنندها برای قرار دادن و نظم دهی به قاشق چنگال و… اختصاص دهید. کشوهای پایینی با عمق بیشررا برای قبلمه و ظروف بزرگ در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه ایرانی: 22 مدل آشپزخانه ایرانی + عکس

قفسه نگهداری کتاب آشپزی در آشپزخانه چوبی

ترفند 9: چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی با کتاب

کتاب آشپزی در چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

فضای از دست رفته کنار سینک برای نگهداری وسایل آشپزخانه بسیار مناسب است. کتاب های آشپزی از مواردی است که زیبایی دکوراسیون آشپزخانه را افزایش داده و برای کنار سینک هم گزینه خوبی هستند.

قرار دادن نیمکت و کابینت جزیره در آشپزخانه پتانسیل های دکوراسیونی را بالا می برند. قفسه هایی برای نگهداری کتاب آشپزی در قسمت پایینی کابینت جزیره یا نیمکت در نظر بگیرید. کتاب آشپزی در این طبقه ها به سادگی در دسترس بوده و زیبایی فضای آشپزخانه را نیز افزایش می دهد.

ایستگاه صبحانه در دکوراسیون آشپزخانه

ترفند 10: ایستگاه صبحانه در چیدمان آشپزخانه

چیدمان کابینت آشپزخانه و طراحی ایستگاه صبحانه

آماده کردن صبحانه های جذاب و خوشمزه در اول صبح نیازمند فضایی مناسب است تا بتوان مواد مورد نیاز را در آنها نگهداری کرد و وسایل مخصوص را نیز در آنجا قرار داد. بهتر است ایستگاه صبحانه را در قسمتی قرار دهید که دور از دید میز ناهار خوری باشد تا ریخت و پاش های اول صبح دیده نشود.

آویزان کردن قابلمه و ماهی تابه در زیر کابینت آشپزخانه

ترفند 11: چیدن قابلمه در کابینت

چیدمان وسایل آشپزخانه، قابلمه و ماهیتابه در کابینت

آویزان کردن: برای آویزان کردن قابلمه و ماهیتابه در هر آشپزخانه ای فضای مناسبی را می توان در نظر گرفت. ریل و میله هایی که در زیر کابینت نصب می شوند پیشنهاد خوبی برای چیدمان کابینت آشپزخانه هستند.

دیوار آویزان کردن قابلمه در آشپزخانه

ترفند 12: آویزان کردن قابلمه در آشپزخانه

دیواری از قابلمه: روش دیگری که برای چیدمان قابلمه در کابینت می توان انجام داد، این است که از دیوار خالی فضای خود استفاده کنید. قلاب های جدا گانه بر روی دیوار نصب کنید و قابلمه و ماهی تابه را از دسته به این قلاب ها بیاویزید.

کابینت جزیره و آویزان کردن قابلمه و ماهی تابه در دکوراسیون آشپزخانه سفید و چوبی

ترفند 13: کابینت قابلمه

سطحی در بالا: فضای خالی بالای کابینت جزیره را می توانید برای آویزان کردن ماهیتابه و قابلمه در نظر داشته باشید. بهتر است انواع رنگ پریده و یا نازیبا را برای آویزان کردن انتخاب نکنید چرا که به دکوراسیون آشپزخانه شما لطمه می زند.

کشوهای عمیق زیر گاز که در بالا اشاره کردیم نیز گزینه خوبی برای قابلمه های دم دستی هستند.

نظم دهی وسایل شیرینی پزی در کابینت آشپزخانه

ترفند 14: چیدمان ظروف در کابینت

چیدمان ظروف در کابینت: لوازم شیرینی پزی

قالب، سینی و دیگر و لوازم شیرینی پزی را درون فر نگهداری نکنید. بهتر است کشویی زیر فر برای چیدمان لوازم شیرینی پزی در نظر بگیرید و وسایل را درون کشو قرار دهید.میتوانید همیشه جای مخصوص و تعیین شده ای را برای سینی و وسایل اینچنینی در چیدمان کابینت آشپزخانه در نظر بگیرید.

انبارداری و نظم در آشپزخانه

ترفند 15: نظم در چیدمان کابینت آشپزخانه

اصول انبارداری در چیدمان کابینت آشپزخانه

چیدمان داخل کابینت با نظم و قانون: یکی از مهمترین نکات برای آشپزخانه رعایت نظم است. قرار دادن وسایل آشپزی و مواد غذایی در مکان خودشان، در وقت صرفه جویی زیادی می کند و در عین حال باعث می شود شما از تمام دارایی های خود کاملا آگاه باشید. برای نگهداری هر نوع ماده غذایی ظرف مخصوصی تهیه کنید. می توانید از انواع تو کابینتی شیک برای ترتمیز تر بود فضای داخلی کابینت استفاده کنید.

ظروف شیشه ای دردار برای نگهداری حبوبات در آشپزخانه

ترفند 16: چیدمان حبوبات در کابینت

چیدمان حبوبات در کابینت با استفاده از بانکه و ظروف شیشه ای در دار: برای نگهداری مواد غذایی مانند حبوبات از ظروف شیشه ای در دار استفاده کنید. ظروف شیشه ای با محتویات رنگی دکوراسیون آشپزخانه شما را خاص نیز می کند.

دکوراسیون آشپزخانه سفید و نگهداری دستمال کاغذی

ترفند 17: چیدمان دستمال آشپزخانه

دستمال کاغذی در چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

آویز مخصوص. برای دستمال کاغذی مخصوص آشپزخانه فضای مشخصی را در نظر بگیرید. بهتر است این فضا دور از چشم ولی در عین حال در دسترس باشد تا علاوه بر اینکه تمیز و بدون آلودگی باقی بماند، ظاهر آشپزخانه را نیز بر هم نزند.

میله درون کابینت برای نگهداری دستمال کاغذی و حوله در آشپزخانه

ترفند 18: چیدمان دستمال آشپزخانه

میله های مخفی. کابینت آشپزخانه خود را به خوبی بررسی کنید. اگر ممکن است میله ای را به طور مخفی درون کابینت قرار دهید و دستمال کاغذی و حوله ها را از آن آویزان کنید. کابینت زیر سینک دستشویی برای این منظور بسیار مناسب است.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن و پایه نگهداری چاقو

ترفند 19: پایه نگهداری چاقو

تجهیزات آشپزخانه و حمام فیکا
نگهدارنده 7 قلاب
تجهیزات آشپزخانه و حمام فیکا

ترفند 20: جای چاقو و ملاقه در کابینت 

چاقو در کابینت و دکوراسیون آشپزخانه

پایه های مخصوص نگهداری چاقو در اکثر آشپزخانه ها وجود دارند ولی زیبایی چندانی شامل حالشان نمی شود! برای نگهداری چاقو در آشپزخانه از پایه مخصوص چاقو استفاده کنید و خیالتان راحت باشد که با هر سبک آشپزخانه همخوانی دارد.

ست چاقو در آشپزخانه

ترفند 21: ست چاقو در آشپزخانه

اگر یک ست گران قیمت چاقو دارید و می خواهید از آن به خوبی حفاظت کنید، بعد از استفاده هر چاقو را سر جای خودش قرار دهید. در این صورت است که تیز بودن چاقو مدت زمان طولانی تری حفظ می شود و به راحتی می توانید قطعه مورد نظر خود را پیدا کنید.

سطح کابینت برای قرار دادن چاقو در آشپزخانه

ترفند 22: سطح کابینت برای قرار دادن چاقو در آشپزخانه

روی سطح کابینت می توانید صفحه ای قرار دهید که با شیارهای مخصوص خود امکان نگهداری چاقو به صورت وارونه را داشته باشد.

پایه نگهدارنده چاقو در مجاورت اجاق گاز در آشپزخانه

ترفند 23: پایه نگهدارنده چاقو در مجاورت اجاق گاز در آشپزخانه

فضای باریکی که بین کابینت و اجاق گاز وجود دارد، می تواند برای نگهداری چاقو استفاده شود. پایه نگهدارنده چاقو را در کشوی باریک و در این فضا نصب کنید تا در حین آشپزی هم در دسترس شما باشد.

کابینت سفید آشپزخانه و تخته برش در سطح رویی

ترفند 24: کابینت آشپزخانه و تخته برش در سطح رویی

کشوی مخصوصی را برای نگهداری چاقوهای متنوع خود در نظر بگیرید تا بدانید کجا باید دنبال آنها بگردید. اگر ممکن است سطح رویی آن کابینت را نیز برای برش مواد غذایی مختلف انتخاب کنبد و تخته برش مخصوص را روی کابینت نصب کنید.

صفحات تو کار برای تخته برش در آشپزخانه

ترفند 25: صفحات تو کار برای تخته برش در آشپزخانه

در آشپزخانه هایی با تعداد کابینت زیاد می توان تخته برش و صفحات مخصوصی را بصورت تو کار و در قسمت زیرین سطح کابینت نصب کرد. در این حالت می توانید چاقوها را بر روی  این صفحات نگهداری کنید.

چیدمان ظروف در کابینت

در پایان:

بدون شک برای اینکه بهترین چیدمان وسایل داخل کابینت را داشته باشید باید یک ارزیابی کلی از همه وسایل موجود، فضاهای موجود و نیازهایتان داشته باشید. وسایل را در جایی قرار دهید که به راحتی در دسترس و قابل استفاده باشند و سعی کنید با استفاده از اکسسوری ها و نظن دهنده ها از فضای داخل کابینت بیشترین بهره را ببرید. از شما دعوت میکنیم به بخش بلاگ چیدانه سری بزنید، ایده هایی برای دکوراسیون، خانه داری، دست ساخته ها و … در مقابل شما خواهد بود. خواندن مطالب مفید این بخش خالی از لطف نیست.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه