Chidaneh.com placeholder image

50 مدل شلف آشپزخانه شیک و زیبا همراه با ایده نصب

به قلم: گلنار صفدریان

در طراحی آشپزخانه، چیدمان و نظم وسایل دقت و ظرافت خاصی را می طلبد. این که شما بتوانید با چیدمان آشپزخانه از ریخت و پاش اضافی خلاص شوید به خلاقیت و ایده هایی بر می گردد که می خواهم در این مطلب در موردش صحبت کنم. استفاده از قفسه بندی و باکس های آشپزخانه یکی از همین ایده هاست و عمدتا به چگونگی استفاده از آن در آشپزخانه شما بستگی دارد.
اما اگر واقعا می خواهید مدل شلف آشپزخانه را به کار ببندید، یک سوال مطرح می شود: کجا باید آن ها نصب کنید؟ پس با من همراه شوید تا شما را برای یافتن بهترین مکان راهنمایی کنم.

chidaneh ad banner

عکس1. مدل شلف کنار پنجره آشپزخانه

مدل شلف آشپزخانه

عکس2. باکس کابینت جدید به جای کابینت هوایی

مدل شلف آشپزخانه

عکس3. شلف اشپزخانه چوبی

مدل شلف آشپزخانه

عکس4. مدل شلف آشپزخانه در کنار پنجره

مدل شلف آشپزخانه “نصب در اطراف پنجره"

وجود پنجره و نور طبیعی از بزرگ ترین مزیت هایی است که یک آشپزخانه می تواند داشته باشد. اما در بسیاری از موراد، قرارگیری کابینت در کنار آن مانع از رسیدن نور کافی به داخل خواهد شد. شلف های باز، در عین حال که همان کارآیی را برای شما دارند، اجازه می دهند نور کافی از طریق پنجره ها به تمام فضا وارد شود. نمونه های بیشتر مدل شلف دیواری را  اینجا ببینید.

همچنین برای داشتن نورپردازی مصنوعی شب در این حالت نیز می توانید از نورپردازی زیر کابینتی بهره ببرید. این مدل شلف آشپزخانه در اطراف پنجره هایی که در گوشه قرار گرفته اند و امکان نصب کابینت در کنار آن ها وجود ندارد نیز مفید است. البته این اتفاق می تواند در فضاهای زیرزمین و آشپزخانه هایی که نور کمی از پنجره دریافت می کنند نیز عملی شود. بعد از این کار می توانید به راحتی به داشتن یک آشپزخانه مرتب و منظم فکر کنید.

مدل شلف آشپزخانه

عکس5. باکس آشپزخانه به عنوان دکوری کنار هود

مدل شلف آشپزخانه

عکس6. نصب باکس چوبی آشپزخانه اطراف هود

مدل شلف آشپزخانه

عکس7. شلف دیواری چوبی کنار هود

مدل شلف آشپزخانه

عکس8: شلف دیواری کنار هود با نورمخفی

مدل شلف آشپزخانه

عکس9. باکس دیواری در آشپزخانه نئوکلاسیک

مدل شلف آشپزخانه

عکس10. شلف آشپزخانه بالای گاز و هود

مدل شلف آشپزخانه

عکس11. مدل شلف ام دی اف برای آشپزخانه

مدل شلف آشپزخانه

عکس12. مدل شلف چوبی برای آشپزخانه

شلف آشپزخانه مدرن، نصب در اطراف هود

بعضی از مردم دوست دارند که هود در آشپزخانه به صورت توکار و مخفی نصب شود. اما عده ای هم هستند که انتخاب شان هودهای با طراحی خاص بوده و تمایل دارند از آن به عنوان یک عنصر دکوراتیو بهره ببرند. نصب شلف های زیبا در اطراف هود به خوبی می تواند این کار را عملی کرده و به فضای اطراف هود دیزاین خاصی ببخشد. ابته این کار از لحاظ کاربردی هم مفید خواهد بود زیرا استفاده راحت و سریع از ادویه ها و ابزار پخت و پز را در حین آشپزی فراهم می آورد. برای راحتی و نظم‌دهی بیشتر می‌توانید از انواع شلف داخل کابینت استفاده کنید.

عکس13. مدل شلف بالای سینک ظرفشویی و گاز

عکس14. مدل باکس ساده بالای سینک ظرفشویی

عکس15. مدل شلف چوبی بالای سینک ظرفشویی

عکس16. مدل شلف فلزی بالای سینک ظرفشویی

عکس17. مدل شلف دیواری به جای کابینت بالا

عکس18. شلف چوبی بالای سینک

عکس19. مدل شلف آشپزخانه مینیمال

استفاده از باکس آشپزخانه در فضای بالای سینک

سینک یکی دیگر از مناطقی است که زمان زیادی با آن کار دارید. استفاده از شلف بالای سینک ظرفشویی به جای کابینت های بزرگ و بسته علاوه بر این که فضا را برای شما در آشپزخانه بازتر می کند امکان استفاده سریع تر از وسایل را نیز افزایش می دهد. 

محل قرارگیری شلف باز در آشپزخانه

عکس20: مدل باکس تزیینی کابینت

پر کردن فضاهای ناقص با این مدل شلف دیواری آشپزخانه

خانه ها اغلب دارای گوشه های “ناصاف" و عجیب و غریب هستند که به دلایل مختلف گوشه های کم عمق زیادی را در آن ها به وجود آورده است. همان طور که در تصویر بالا می توانید ببینید که منطقه رنگ آبی که شاید بلااستفاده باقی می ماند، توسط یک شلف طراحی و پوشیده شده است. طرح های ساده برای شلف در این موقعیت ها بسیار کارامد و مناسب خواهد بود.

عکس21. مدل شلف رو کابینتی

عکس22. مدل باکس کنار یخچال

محل قرارگیری شلف باز در آشپزخانه

عکس23. مدل شلف کنار کابینت

نصب شلف کنار کابینت در انتهای آشپزخانه

با استفاده از شلف بغل کابینت می توانید قسمت های بدون استفاده آشپزخانه مانند فضاهای انتهایی را دوباره قابل استفاده نمایید. این فضاها معمولا عمق خیلی کمی دارند و کابینت های معمولی قابلیت نصب پیدا نمی کنند. در نتیجه راهکار هوشمندانه، سفارش باکس کنار کابینت به همان اندازه مورد نیاز است. درباره روش نصب شلف روی دیوار اینجا بیشتر بخوانید.

عکس24. مدل شلف روی اپن آشپزخانه

محل قرارگیری شلف بالای جزیره

عکس25. مدل شلف بالای اپن آشپزخانه

عکس26. شلف معلق بالای اپن آشپزخانه

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی یوسف آباد
استودیو پر

عکس27. باکس معلق روی اپن آشپزخانه

قرارگیری شلف اشپزخانه در بالای جزیره

چه کسی می گوید قفسه ها باید به دیوار وصل شوند؟ قفسه های آویزان شده از سقف بالای جزیره هم می توانند به همان اندازه کارآمد باشند. اگر ارتفاع آن ها را متناسب در نظر بگیرید، بدون هیچ مزاحمتی در اختیارتان خواهند بود. این جا مکان مناسبی برای قرار دادن ظرف های مناسب مهمانی برای پذیرایی است زیرا مجبور نخواهید بود مرتب مهمان تان را تنها گذاشته و به آشپزخانه بروید.

محل قرارگیری شلف بالای جزیره

عکس28. مدل شلف اشپزخانه در کنار شبه جزیره

امیر صادقی
عکاسی از خانه ی سبز و روح انگیز شهرک سامان
امیر صادقی

عکس29. باکس آشپزخانه کناری

مدل شلف اشپزخانه در کنار شبه جزیره

اگر شما یک آشپزخاه شبه جزیره دارید، می توانید قفسه ها را در امتداد دیوار آن قرار دهید. شبه جزیره ها به حالتی گفته می شود که از یک طرف توسط دیوار یا هر جداکننده دیگری بسته شده باشند. شلف های باز و مینیمال علاوه بر دیزاین دیوار شبه جزیره آن را کاربردی هم می کند. این قسمت می تواند یک مکان عالی برای ترکیب چند کاربری مانند ذخیره سازی (برای لیوان ها، فنجان ها و…) با عکس های هنری یا خانوادگی باشد تا یک فضای کاربردی و هنری در فضای غذاخوری ایجاد نماید.

عکس30. مدل شلف اشپزخانه زیر شیروانی

شلف اشپزخانه مدرن، زیر سقف کوتاه یا شیروانی

اگر یک سقف کوتاه و یا شیبدار در اشپزخانه دارید و نمی توانید کابینت های مناسبی زیر آن نصب کنید، پیشنهاد من به شما باکس های باز آشپزخانه خواهد بود. نصب شلف های زیبا و طرح دار در این حالت جذابیتی خاصی را به فضای شما می بخشد.

عکس31. مدل شلف اشپزخانه جلوی پنجره

عکس32. شلف چوبی جلوی پنجره

عکس33. شلف شیشه ای جلو پنجره آشپزخانه

عکس34. مدل شلف چوبی اشپزخانه روبروی پنجره

عکس35. باکس چوبی جلوی پنجره آشپزخانه

عکس36. مدل شلف پایه دار جلو پنجره اشپزخانه 

عکس37. مدل شلف معلق جلوی پنجره اشپزخانه

عکس38. شلف شیشه ای آشپزخانه

شلف آشپزخانه “جلوی پنجره ها"

شلف آشپزخانه، جلوی پنجره ها برای برخی افراد بحث برانگیز است، اما اگر از من بپرسید، این یک زیبایی است. اگر پنجره هایی دارید که نور عالی وارد فضای شما می کند اما منظره مناسبی در جلوی آن وجود ندارد، این کار می تواند یک راه حل ایده آل باشد. شلف آشپزخانه جلوی پنجره ها می تواند بدون استفاده از پرده به نوعی باعث بسته شدن پنجره و دید نامناسب آن شود. درباره روش های تزیین پنجره آشپزخانه بیشتر بخوانید.

عکس39. مدل باکس کلاسیک کنج آشپزخانه

عکس40. مدل باکس مدرن کنج آشپزخانه

عکس41. مدل باکس دیواری کنج آشپزخانه

عکس42. مدل باکس ساده برای کنج آشپزخانه

عکس43. مدل باکس چوبی برای کنج آشپزخانه

عکس44. مدل شلف چوبی مناسب کنج آشپزخانه

عکس45. نصب شلف در گوشه های آشپزخانه

نصب شلف در گوشه های آشپزخانه

گاهی اوقات به این فکر میکنم که چه کاری می توان با یک گوشه ای از یک آشپزخانه  L یا U شکل انجام داد؟ این گوشه ها گاهی اوقات می توانند به سختی قابل دسترس باشند، اما قفسه ای با شکل L به شما اجازه می دهد تا هر چیزی را که خواستید پیدا کنید، به راحتی ببینید. تصویر بالا نمونه خوبی از نصب شلف چوبی در کنج دیوار آشپزخانه است. شاید خواندن مطلب درباره کابینت گوشه آشپزخانه نیز برایتان جالب باشد.

عکس46. شلف دیواری ساده برای گوشه آشپزخانه

عکس47. مدل باکس آشپزخانه

عکس48. عکس شلف آشپزخانه

پر کردن فرورفتگی های آشپزخانه با نصب شلف دیواری

گاهی اوقات همه چیزهایی که شما نیاز دارید (یا واقعا می خواهید) با نصب شلف دیواری ساده به راحتی در دسترس قرار می گیرند. بیش ترین فضای ذخیره سازی شما در قسمت های فرورفته و بدون استفاده خواهد بود. شما می توانید لوازم و وسایل مرتبط با هم را در این فضا نظم دهی نمایید.

عکس49. چیدمان شلف آشپزخانه

چیدمان شلف آشپزخانه

در کنار انتخاب مدل شلف آشپزخانه و محل مناسب نصب آن، تصمیم‌گیری درباره تزیین شلف آشپزخانه و خرید دکوری برای باکس ها نیز ضروری است. اگر از این شلف ها به عنوان جای دکوری کابینت استفاده می کنید باید به فکر وسایل دکوری شیک برای تزیین باکس آشپزخانه باشید. اما اگر این باکس ها نقش کابینت را برای‌تان دارند، مدل چیدمان وسایل و مرتب بودن فضا اهمیت زیادی دارد. چون برخلاف کابینت، شلف آشپزخانه درب نداردو روباز است. بنابراین باید از نظر بصری همیشه و مرتب و زیبا به نظر برسد. دباره مدل چیدمان شلف این مطلب از چیدانه را حتما بخوانید.

امیر صادقی
عکاسی خانه ی مدرن شیراز
امیر صادقی

عکس50. باکس تزیینی آشپزخانه

در پایان:

در این مقاله مدل های مختلف باکس آشپزخانه را دیدیم و نشان دادیم که شلف های دیواری آشپزخانه را کجاها می توان نصب کرد. نظر شما درباره ایده شلف آشپزخانه چیست؟ آیا از انواع شلف برای آشپزخانه منزل تان استفاده می کنید؟ نظرات خود را درباره آشپزخانه شلف دار با چیدانه به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه