Chidaneh.com placeholder image

حضور برج آب 90ساله در قلب پایتخت

به قلم: علیرضا باقرپور

سازه‌های بلندی در تهران قدیم برای ذخیره آب مصرفی و آبیاری بنا شده بود که به برج آب‌ شهرت داشت. برخی از این سازه‌ها به شکل منبع آهنی بود و برخی هم مانند«برج آب بانک ملی»که یکی از مهمترین برج آب‌ شهر تهران محسوب می‌شد،معماری متفاوت و زیبا داشت. برجی که حدود 86 سال از قدمتش می‌گذرد،اما هنوز هم‌پابرجاست.

نوژا دیزاین

قدمت برج آب بانک ملی، به دوره قاجار برمی‌گردد. این برج آب که در هفت طبقه بنا شده برای استفاده ذخیره آب چاه‌ها در آبیاری فضای سبز ساخته شده است. در تهران قدیم برج‌های آب را با توجه به نیاز منطقه در اندازه و اشکال مختلف می‌ساختند. در همین راستا برج بانک ملی به گونه‌ای ساخته شده که آب با فشار تا طبقه بالایی جریان داشته باشد.

فرش ذوالانواری

تاریخ دقیق ساخت برج آب بانک ملی سال 1315 است که روی کاشی نمای شرقی برج حک شده است.این اثر تاریخی به عنوان یکی از یازده اثر ملی در قلب تهران قدیم و در محله امام خمینی واقع شده است که در تاریخ 11 مرداد 1376 با شمارهٔ  1911 به ثبت رسیده است.

برج آب بانک ملی، با ساختمان بانک ملی که در مجاورت آن قرار گرفته، ارتباطی ندارد و فقط همنام با این موسسه مالی است. برج‌های آب در دسته بندی میراث صنعتی بخشی از میراث صنعت هیدرولیک محسوب می شوندو در ایران چند نمونه برج آب شاخص وجود دارد که به ثبت ملی رسیده و برج آب بانک ملی یکی از آنهاست.در فهرست آثار ملی ایران برای همیشه ماندگار شد.

منبع: همشهری آنلاین

لینک‌های مرتبط:

این ساختمان پس از 95سال هنوز هم باشکوه است

بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه در ایران یافت شد!
 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه