Chidaneh.com placeholder image

7 نکته کلیدی برای عکاسی دکوراسیون داخلی

به قلم: تحریریه چیدانه

عکاسی از چیدمان: امروزه با ظهور تکنولوژی های نوین در همه ی زمینه ها، خیلی از کارها به راحتی و بدون نیاز به مهارت های خاص انجام می شوند. عکاسی هم از این قافله عقب نمانده و شما به راحتی می توانید دوربین عکاسی خود روی حالت خودکار تنظیم کنید و عکس های خوبی تحویل بگیرید. اما همچنان تفاوت شاخص میان عکس های معمولی و تصاویر حرفه ای معماری و دکوراسیون داخلی از تنظیمات دستی ناشی می شود. در حالی که عکس های با تنظیم خودکار می توانند زیبا و جذاب باشند، عکاسی از فضاهای داخلی به کنترل بیشتری در نورپردازی نیاز دارد. انتخاب زمان مناسب در روز، نور جایگزین یا ابزارهای فتوشاپ می توانند به ایجاد بهترین عکس ها کمک کنند.

عکاس های حرفه ای به نور در عکس هایشان خیلی توجه می کنند. امروزه بیشتر کسانی که از فضاهای داخلی عکس برداری می کنند، به دنبال روشنایی طبیعی و حسی لطیف هستند. چشم انداز بیرونی هر پنجره ای درخشان و اندکی تار است که به بیننده کمک می کند تمرکز بیشتری بر فضای داخلی داشته باشد. چه با دوربین گوشی عکاسی می کنید یا با دوربین حرفه ای، چیدانه می خواهد چند پیشنهاد به شما بدهد که عکس هایتان فوق العاده شود. با ما همراه باشید…

تابلو فرش ریحان

1. برای عکاسی دکوراسیون میزان نور محیط را کم کنید!

دوربین ها در اصل ثبت کننده ی نور هستند، اما محدوده ای که شما می بینید با محدوده ای که دوربین می بیند یا ثبت می کند متفاوت است. طیف رنگی نواحی روشن و نواحی تاریک باید بدون افراط، متعادل و ملایم تر از چیزی باشد که ما می بینیم تا در عکس به درستی نمایش داده شود. چیدانه قبلا به شما گفته که چگونه مانند حرفه‌ای ها از دکوراسیون منزل خود عکاسی کنید!
در این عکس، عکاس با نورهای جبهه ای در سمت چپ و راست به صندلی ها بعد داده و سطح روشنایی را متعادل ساخته است.

2. از نور طبیعی برای عکاسی دکوراسیون داخلی استفاده کنید!

اگر حرفه ای نیستید، در وهله ی اول فقط از نور طبیعی استفاده کنید. فلش دوربین های عکاسی معمولا اشیای نزدیک دوربین را زیادی روشن می کند و نور کافی به زمینه نمی دهد.
پنجره های رو به شمال در این عکس بیشترین میزان نور را تأمین می کنند، گرچه احتمالا به بخش جلویی مقداری نور افزوده شده است.

اهالی فن پیشنهادی: هنرهای زیبا

3. عکاسی دکوراسیون داخلی را در طول روز انجام دهید!

اگر بتوانید طوری برنامه ریزی کنید که عکاسی را در اوایل صبح یا اواخر بعدازظهر انجام دهید، به دلیل محدوده ی رنگی کوچکتر نیاز به نورپردازی های دیگر کاهش می یابد. در این بازه های زمانی نور خورشید زیاد مستقیم نیست و از طریق پنجره ها فیلتر می شود و سایه های طبیعی ایجاد می کند که به یک تصویر زندگی می بخشند. از عکس برداری دقیقا مقابل خورشید خودداری کنید، بهتر است نور خورشید از جبهه ها بتابد. ضمنا در تنظیم پرده ها برای کنترل نور دقت کنید.

مطلب پیشنهادی: ۱۲روش برای عکاسی از طراحی داخلی به شیوه عکاسان حرفه ای

4. از نور یکپارچه در عکاسی دکوراسیون داخلی استفاده کنید!

به طور ایده آل انواع نورپردازی در فضا باید مشابه باشد. تنها فضاهای خاصی به نورپردازی های مختلف برای کاهش اعوجاج رنگی نیاز دارند. معمولا لازم است از فلش هایی که جدا از دوربین هستند برای انتشار نور در سراسر اتاق استفاده کرد.
در این تصویر از نور زیادی برای هماهنگی سطح روشنایی فضای درونی با فضای بیرونی استفاده شده است.

5. در عکاسی دکوراسیون نور را با لامپ های مختلف تغییر دهید!

لامپ های فلوئورسنت مصنوعی با نور سبز-آبی به فضا احساس خنکی می دهند. شما می توانید این لامپ ها را خاموش کنید. لامپ های تنگستن احساس گرم تری ایجاد می کنند، شبیه به نوری که از شمع ساطع می شود. اما روند امروزی به این صورت است که لامپ های تنگستن را خاموش می کنند و با نور طبیعی حس درخشان تری ایجاد می کنند.
گاهی سوژه های عکاسی در عین سادگی خیلی هیجان انگیز اند؛ مثل یک عکس فوق العاده، با خلال دندان های چتری!

6. در عکاسی دکوراسیون داخلی جزییات را برجسته سازید!

بیشتر معماران و طراحان تمایل دارند جزییات فضا در چشم باشد. بنابراین در هنگام عکاسی به این موضوع توجه کنید و عدد f را بر روی f/16 یا بیشتر تنظیم کنید. عدد f اندازه ی دهانه ی لنز را به شما نشان می دهد. عدد f برعکس است؛ یعنی هرچه این عدد کوچکتر باشد، نور بیشتری از لنز داخل می شود. اما با دهانه ی کوچکتر، دوربین بر ناحیه ی کوچکتری متمرکز می شود، بنابراین باید نقطه ی تعادل پیدا کنید.

7. از سه پایه برای عکاسی دکوراسیون داخلی استفاده کنید!

قرار دادن دوربین بر روی سه پایه برای زمانی که از دهانه ی کوچک استفاده می کنید و می خواهید عکس تان تار نشود، می تواند به شما کمک کند. هدف از این کار، اجتناب از سایه های عمیق و کاهش نور بیش از حد در فضاهایی است که نور خیلی زیاد است. عکاسی کار بسیار شیرین و لذت بخشی است، مخصوصا وقتی سراغ سوژه هایی می رویم که پر از حس و زیبایی هستند، مثل پاییز از دریچه دوربین عکاسان!
زمان عکاسی از این فضا 4 ثانیه بوده است که بدین منظور دوربین بر روی سه پایه قرار گرفته است.

اگر به عکاسی علاقه مندید، فرقی نمی کند مبتدی باشید یا حرفه ای؛ من پیشنهاد می کنم از دکوراسیون داخلی منزل خود شروع کنید و با گرفتن عکس های زیبا مهارت خود را در عکاسی محک بزنید. اگر هم دوست دارید عکاسی حرفه ای این کار را برای شما انجام دهد، به بخش هنرهای زیبا از زیرمجموعه های اهالی فن چیدانه سری بزنید، در آنجا متخصص مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد.

مطالب بیشتر:
عکاسی از برف!
معرفی کتاب های خواندنی طراحی دکوراسیون
شکوه مساجد ایرانی را در این عکس ها ببینید!!!
چطور می توانیم رنگ های موجود در عکس ها را به زندگی واقعی بیاوریم؟

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه