Chidaneh.com placeholder image

5 امامزاده معروف تهران را بیشتر بشناسیم

به قلم: تحریریه چیدانه

بناهای ایرانی و اسلامی: وجود بناهای مذهبی در یک شهر می تواند باعث رونق گرفتن صنعت گردشگری در آن منطقه بشود. منطقه هایی که در آن بناهای مذهبی مثل مسجد های تاریخی یا امامزاده ها وجود دارد پذیرای افراد زیادی هستند و از این رو دارای امکانات مناسبی هستند و همین امر باعث شده است تا چیدانه این بار روز تجلیل از امامزادگان را بهانه قرار دهد و سری بزند به 5 امامزاده معروف تهران و شما را با آن ها بیشتر آشنا کند، پس با چیدانه همراه باشید. 

امامزاده علی اکبر

بالسا

امام زاده علی اکبر، چیذر

این بنا منتسب به امام‌زاده علی اکبر، از نوادگان حضرت زین‌العابدین‌(ع‌) می باشد. مساحت بنا در حدود 2000 متر مربع است و در سال 1369 به صورت کلی بازسازی شده است.

نمایی از امامزاده علی اکبر

 معماری بنا سنتی و دارای گنبد سبز رنگ بزرگی است‌. در کنار آن مسجد و حسینیه‌ای هم قرار دارد که متصل به امام‌زاده است‌. در داخل ساختمان حرم و در محوطه‌ای که ضریح در آن قرار دارد، آینه کاری زیبایی وجود دارد که در بخش بالای ضریح و زیر گنبد، فرم آینه کاری هم به شکل گنبدی است و فضای خاصی را شکل داده است.

شاه عبدالعظیم

امام زاده شاه عبدالعظیم

از جاذبه های تاریخی و مذهبی شهر تهران امامزاده شاه عبدالعظیم است که در شهر ری و در جنوب استان تهران واقع شده است. . این مجموعه جدا از جنبه مذهبی از حیث تاریخی نیز قابل توجه است. از آثار تاریخی مجموعه ی شاه عبدالعظیم سر در دوران سلجوقی و صندوقی از چوب عود و گردو و کتیبه هایی به خط نسخ و ثلث می باشد. 

نمایی از شاه عبدالعظیم

این امامزاده دارای چندین صحن و ایوان است که مهم ترین آن ایوان آستانه است. ایوانی وسیع که در شمال حرم مطهر واقع شده است. در ایوان جنوبی حرم هنرهای ایرانی نظیر آینه کاری جلوه گری می کند. از دیگر زیبایی های مجموعه عبدالعظیم محراب مسجد است که در غرب حرم قرار دارد. این محراب به وسیله ی کاشی های معرق و رنگارنگ پوشیده شده است. سقف گنبد حرم نیز دارای کاشی کاری ها و نقش و نگارهای زیباست که به آیات قرآن و احادیث مزین گشته است. پوششی طلایی و زرین در دوران ناصری بر زیبایی گنبد افزوده است.

امامزاده صالح

امام زاده صالح

امام‌زاده صالح آن گونه که از کتیبه بالای سردر صحن بر می آید، از پسران حضرت موسی بن جعفر و برادر امام هشتم (ع‌) است‌.  بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است که فضای درونی آن تقریباً ۶/۵ مترمربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای قرن هفتم و هشتم هجری است‌. 

نمایی از امامزاده صالح

ایوان ورودی و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالای حرم در رواق، لوح مستطیل خشتی کاشی کاری شده است که تاریخ ۱۲۱۰ هجری قمری، را برخود دارد و نام فتح‌علی شاه بر آن حک شده است‌. هلاکو میرزا فرزند فتح‌علی‌شاه قاجار در سال ۱۲۱۰ ه.ق، بانی تعمیرات و تزئینات آن شد. 

امامزاده 5 تن

امام زاده پنج تن

این بقعه که به امامزاده پنج تن لویزان شهرت دارد، طبق آنچه که در زیارت‌نامه ایشان آمده این مکان مرقد چند برادر به نام‌های سالم، ابوطالب، رضا و رحیم، فرزندان شیث بن کاظم بن امام زین العابدین (ع) است. در اصل بنای قدیمی بقعه ساده و چهارگوش با پوشش گنبدی بوده که در عهد قاجار بر 4 طرف آن ایوان ساده افزوده‌اند.

نمایی از امامزاده 5 تن

بعدها ساختمان بقعه بازسازی شد و در 4 ضلع بنا 4 طاق‌نما ساخته شده است که در ورودی روضه در طاق نمای جنوبی قرار داردفضای روضه نسبتا وسیع است و در انتهای آن ضریح فلزی روی 5 صورت قبر قرار گرفته است. ضریح آن مشبک و معروف به جعفری و سبزرنگ است که به صورت مربع در عهد قاجار ساخته شده است.

امامزاده قاسم

امام زاده قاسم

حتما تاکنون نام محله امامزاده قاسم را شنیده‌اید، اهالی قدیمی شمیران بخوبی با این محل آشنا هستند؛ محله‌ای قدیمی با قدمت هزار ساله به نام دژعلیا که با آمدن نوادگان حضرت مجتبی بن علی به امامزاده قاسم تغییر نام یافته است.

نمایی از امامزاده قاسم

بنای اصلی امامزاده، برجی هشت ضلعی است که از آجر ساخته شده است. این بقعه امروزه دارای صحن، ایوان، رواق و گنبد کاشیکاری است. اصل بنای بقعه را از قرن هفتم هجری دانسته‌اند. در زمان شاه طهماسب صفوی، صندوقی با تاریخ 963 هـ. ق روی مرقد نهاده شد. ساختمان اصلی بقعه در زمان فتحعلی شاه قاجار توسعه یافت و ایوان بزرگ فعلی در طرف قبله بنا شد.

مطالب پیشنهادی: ۱۰ بنای شگفت انگیز از معماری اسلامی
معماری تاریخی کاشان، جاذبه های گردشگری کویر
نورپردازی فوق العاده مسجدی که شما را به بهشت می برد!
۷ مسجد با معماری مسحور کننده!

گردآوری شده در تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه