معماری متفاوت و عجیب یک مسجد در غزه!

معماری متفاوت و عجیب یک مسجد در غزه!

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری متفاوت و عجیب یک مسجد در غزه!

بهنام حضرتی

معماری متفاوت و عجیب مسجد القبه در نوار غزه، بیننده را شگفت‌زده می‌کند! عبدالله ابوطا‌ها شهروند فلسطینی این مسجد را با الهام از قبه الصخره در مسجد الاقصی ساخته است. این مسجد که در غرب شهر خان یونس ساخته شده از یک گنبد بزرگ تشکیل شده که تنها ۱۶ متر ارتفاع دارد و مساحت آن ۵۲۰ مترمربع است. فضای این مسجد بدون ستون گنجایش ۱۰۰۰ نفر را دارد. نزدیکی مسجد به ساحل دریا در جاده ساحلی که شهر‌های خان یونس و رفح را به هم وصل می‌کند، آن را مورد توجه عابران و بازدیدکنندگانی قرار می‌دهد که برای دیدن آن و اقامه نماز به آن‌جا می‌آیند.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب به بررسی معماری مسجد القبه که طراحی آن شباهت زیادی به قبه الصخره در نزدیکی مسجد الاقصی دارد، پرداخته خواهد شد. همچنین با نظر طراح و مهندس ناظر درباره معماری و طراحی این بنا آشنا خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معماری مسجد القبه

مسجد القبه کجاست؟

مسجد القبه در کشور فلسطین، نوار غزه و در غرب شهر خان یونس واقع شده است. این مسجد نزدیک ساحل دریا در مسیر ساحلی میان دو شهر خان یونس و رفح قرار دارد. که به دلیل طراحی بی نظیر عابرین و بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند.

مسجد القبه کجاست؟

معماری مسجد القبه شبیه به قبه الصخره مسجد الاقصی

مسجد القبه در غرب خان یونس از معماری‌های جدید در نوار غزه به شمار می‌رود که طراحی آن شباهت زیادی به قبه الصخره در نزدیکی مسجد الاقصی دارد. طراحی این مسجد شبیه گنبد طلایی قبه الصخره به صورت دورانی بنا شده و در داخل آن هیچ ستونی قرار داده نشده است. مساحت این مسجد مانند قبه الصخره 520 مترمربع است و ارتفاع آن 16 متر و قطر آن به 26 متر می‌رسد و ظرفیت حدود یک هزار نمازگزار را دارد.

معماری مسجد القبه شبیه به قبه الصخره

به گفته سائد الترتوری، مهندس ناظر ساخت مسجد: “این مسجد دارای قبه کروی شکل است و بدون ستون بنا شده. در طراحی و ساخت آن نیز از بتون آرمه استفاده شده است. در ساخت ساختمان مسجد موادی به کار گرفته شده که صداهای بیرون را به داخل منعکس نمی‌کند و در برابر حوادث و بلایای طبیعی مقاومت دارد."

بیشتر بخوانید: معماری بی نظیر مسجد الحرام؛ قبله‌گاه مسلمانان جهان 

معماری مسجد القبه شبیه به قبه الصخره مسجد الاقصی

مسجد القبه را چه کسی ساخته؟

این مسجد در سال‌های اخیر، با وجود محاصره نوار غزه با کمک و همکاری افراد خیرخواه بنا شده است. مسجد القبه با طراحی بی‌نظیر خود، قدرت خلاقیت یک فلسطینی را در عرصه دینی نشان می‌دهد. عبدالله ابوطه 35 ساله، شهروند فلسطینی غزه،‌ طراح این مسجد است.

مسجد القبه را چه کسی ساخته؟

عبدالله ابوطه در مورد طراحی این مسجد می‌گوید: “از کودکی به فکر ساخت مسجد بودم تا با اقتدا به جدم بتوانم مساجدی همچون آنان در سرزمین خود بنا کنم. به همین منظور تصمیم گرفتم با وجود تمامی موانع و محاصره غزه طراحی جدیدی را برای ساخت مسجد ارائه دهم. یکی از انگیزه‌هایی که باعث شد تا به تقیلد از قبه الصخره این مسجد را بنا کنم، توجه به معماری سنتی بود. با وجود آنکه در مهندسی معماری تحصیلاتی ندارم ولی توانستم، این کار را با کمک کارشناسان این رشته انجام دهم. اندیشه اصلی عملی کردن این کار پس از حمله صهیونیستها به غزه در سال 2005 میلادی در من شکل گرفت و من را مصمم‌تر کرد."

بیشتر بخوانید: معمار ورزشگاه آزادی تهران کیست؟

معمار مسجد القبه چه کسی؟

مشکلات و موانع بر سر راه ساخت مسجد القبه

عبدالله ابوطه طراح مسجد القبه درباره مشکلات بر سر راه عملی شدن طرح مسجد القبه گفت: “در ابتدا با تلاش خود شروع به کار کردم اما به دلیل محاصره نوار غزه مدتی کار متوقف شد تا اینکه با کمک افراد خیرخواه باردیگر کار ساخت مسجد از سر گرفته شد. هزینه ساخت این مسجد به 180 هزار دلار می رسد که بدون کمک افراد خیرخواه این امکان وجود نداشت."

مشکلات و موانع بر سر راه ساخت مسجد القبه

و در آخر

مسجد القبه در نوار غزه توسط یک شهروند فلسطینی با الهام از مسجد الصخره در مسجد الاقصی ساخته شده است. معماری متفاوت و بدون ستون با گنبد بزرگ کروی شکل مسجد توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. این مسجد با وجود تمام مشکلات محاصره نوار غزه با کمک افراد خیرخواه ساخته شده است.

برای آشنایی با معماری دیگر ساختمان‌های متفاوت در جهان مطلب ساخت خانه استفاده از پرینتر 3 بعدی، زیر 20 ساعت! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
رحمان در تاریخ 29 اردیبهشت 1403
ماشالله به این هنرومهارت..بناهای امروزی ایران بلدنیستن یه توالت درست کنن فقط ادعای پوچ وتوخالی دارن وهنرشون کلاه گذاشتن سرمردم بیچاره ست

ثبت دیدگاه