بزرگترین مسجد آسیای جنوب شرقی با مناره‌های چینی!

بزرگترین مسجد آسیای جنوب شرقی با مناره‌های چینی!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

مساجد یکی از نمادهای حضور مسلمانان در یک منطقه هستند. یکی از بزرگترین مساجد آسیا در کشور چین و استان یوننان قرار دارد. در این مطلب، در مورد این مسجد بزرگ و داستان تغییر مناره های آن بخوانید.

فرش ذوالانواری

مسجد جامع شادیان

در سال 1684 در زمان سلسله مینگ مسجد جامع شادیان در استان یوننان ساخته شد. در زمان انقلاب فرهنگی و در جریان قیام معروف به حادثه شادیان (سرکوب مسلمانان هوئی توسط ارتش آزادیبخش خلق) این مسجد ویران شد. بعدها این مسجد مرمت شد و به بزرگترین مسجد آسیای جنوب شرقی تبدیل شد. این مسجد به مکه مسلمانان هوئی معروف است. مسلمانان هوئی، گروهی از مردم چین هستند که مسلمانند. گفته می‌شود این مسجد بزرگ در سال 2010 با کمک‌های داوطلبانه مسلمانان ناحیه شادیان مرمت و ساخته شد. این مسجد گنجایش 10 هزار نفر را دارد.

مطلب پیشنهادی: معماری متفاوت و عجیب یک مسجد در غزه

 

داستان تغییر مناره‌های مسجد بزرگ شادیان

این مسجد 21000 مترمربعی دارای ساختمان بزرگی بود که بالای آن یک گنبد سبز کاشی‌کاری شده مزین به هلال ماه، چهار گنبد کوچکتر و مناره‌های بلند داشت. در غرفه ورودی این مسجد یک هلال ماه و ستاره بزرگ که از کاشی‌های سیاه و سفید تزئین شده است قرار داشت. تصاویر ماهواره‌ای اخیر نشان می‌دهند که به تازگی گنبد این مسجد برداشته شده است و با پاگودا به سبک چینی جایگزین شده است. مناره‌ها کوتاه شده و تبدیل به بتکده‌های چینی شده‌اند.

 

طرح تخریب مساجد چین

در سال 2018 چین طرح تخریب مساجد اسلامی را شروع کرد و استان به استان مساجد تخریب شدند. بخشی از این طرح، مقاومت در برابر سبک‌های معماری خارجی و ترویج معماری که مملو از ویژگی‌های چینی است، بود. یک یادداشت فاش شده حزب کمونیست چین نشان می‌دهد که به مقامات محلی دستور داده شده است که به اصل تخریب بیشتر و ساخت و ساز کمتر پایبند باشند.

مطلب پیشنهادی: پاریس چینی و برج ایفل آن در شهر تیاندوچنگ چین!

معماری مسجد جامع شادیان

مسجد شادیان 4 مناره با ارتفاع 93 متر دارد. تزئینات و ستون‌های این مسجد با الهام از مسجد مدینه عربستان ساخته شده است. طاق بزرگ این مسجد 20 متر قطر و 42 متر ارتفاع دارد. تالار اصلی مسجد با سنگ تراشی‌های قرآنی و تزئینات طلایی تزئین شده است. داخل این تالار هشت ستون بزرگ وجود دارد که با سنگ مرمر پوشیده شده است. این مسجد جاذبه‌ای دیدنی برای گردشگران است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه