طراحی ایستگاه مترو جهاد، برنده جایزه دیزین 2023

طراحی ایستگاه مترو جهاد، برنده جایزه دیزین 2023

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

اگر دستی در معماری و طراحی داخلی دارید حتما با سایت دیزین آشنا هستید. رقابت‌های معماری زیادی هر ساله به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، که یکی از آنها جایزه دیزین (Dezeen) است. یکی از برندگان جایزه دیزین در سال 2023 پروژه‌ی میدان‌گاه مترو جهاد تهران است. در مورد این پروژه بیشتر بدانید.

سرویس خواب بالسا

 

جایزه معماری Dezeen چیست؟

مجموعه Dezeen بهترین معماری‌های جهان، فضای داخلی و طراحی، همچنین استودیوها و افراد معمار و طراحان برجسته‌ترین اثر را معرفی می‌کند. داوران این رقابت‌ها، چهره‌های برجسته‌ی معماری و طراحی جهان که دارای جایزه نوبل معماری یا همان جایزه پریتزکر هستند.

مطلب پیشنهادی: شیک‌ترین ایستگاه‌های متروی جهان از پاریس تا شیراز!

 

ویژگی مهم رقابت Dezeen

این رقابت فرصت خوبی برای دانشجویان و استودیوهای کوچک طراحی است، زیرا قیمت پایین ورودی Dezeen، شرکت در این مسابقات را برای گروه‌های کوچک و ناشناخته راحت‌تر می‌کند. در این رقابت‌ها، داوران به دنبال طرح‌هایی هستند که علاوه بر زیبایی، معیارهای پایداری و سازگاری با محیط زیست را داشته باشد. معیارهایی مانند نوآوری، سودنتد بودن برای مردم و همچنین توجه به محیط زیست و شرایط اقلیمی و همچنین به کار گرفتن مصالح و عناصر بومی از جمله مواردی است که داوران این پروژه‌ها آنها را مدنظر قرار می‌دهند.

مطلب پیشنهادی: پروژه معماری ایرانی، نامزد بهترین ساختمان جهان شد

 

میدان‌گاه مترو جهاد، برنده جایزه دیزین 2023

پروژه میدان‌گاه مترو جهاد یکی از برندگان جایزه دیزین در سال 2023 است. این پروژه در دسته زیرساخت و حمل و نقل برنده این جایزه جهانی شد. در طراحی این پروژه از آجر به عنوان یک متریال بومی استفاده شده است و همچنین این ایستگاه طوری طراحی شده است که نور و تهویه به خوبی وارد فضا شود. ایستگاه مترو جهاد توسط گروه معماری “کا" (محمد خاوریان) طراحی شده است. این ایستگاه یکی از زیباترین ایستگاه‌های مترو تهران است.

مطلب پیشنهادی: معماری ایستگاه مترو میدان کتاب؛ در چند قدمی افتتاح

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه