خانه ای از رف یادآور طاقچه های ایرانی در نجف آباد اصفهان

پروژه های برجسته: امروزه درشهر نجف آباد، برای عابری که در آن راه می رود دو چیز بیشتر خودنمایی می‌کند: طاقچه‌هاى فراوان در بدنه‌هاى شهر و درختان چناری برافراشته از درون خانه‌هاى قدیمى. در این روزهای گذار، طاقچه ها از درون خانه‌هاى متروک و در بسته قدیمى که از نگاه‌ها پنهان بود، یکباره به بیرون سرک کشید. امروزه، دیگر طاقچه کوچک خانه های قدیمی از دیدها پنهان شده و به مذاق مردم خوش نمی آید. عاطفه کرباسی، علی سلطانی و علی دهقانی معماران دفتر معماری آینه با طراحی “خانه ای از رف” سعی در حفظ آثار به جا مانده از این بناهای قدیمی دارند و با استفاده کاربردی از طاقچه، به نوعی ادای دین کرده اند. همراه با چیدانه با این ساختمان و ویژگی های آن آشنا شوید.

مشخصات پروژه خانه ای از رف

  • طراح: دفتر معماری آینه
  • معماران ارشد: عاطفه کرباسی، علی سلطانی، علی دهقانی
  • همکار طرح: سپیده شریعتمداری
  • مکان: نجف آباد، ایران

  • مساحت زیر بنا: ۳۰۷ متر مربع
  • سال: ۱۳۹۳
  • گرافیک: مهلا ابراهیم پور
  • کارفرما: محمد علی پاینده
  • عکس: حسین فراهانی

خانه‌هایی تاریخی که به دنبال هم تخریب مى‌شوند، بی آنکه در جایی ثبت شوند یا حتی عکسی و نقشه‌ای داشته باشند. اما آخرین بدنه‌های درونی ترین اتاق‌های خانه‌ها همچون داغی بر دل کوچه‌ها مانده؛ بدنه‌هایی پرطاقچه. “درون” است که بعد از شاید قرنى، به”بیرون” سرک کشیده. بیرونى که همه می‌دانیم همچون خود خانه عمرى کوتاه دارد. هر صبح، ممکن است که دیگر نباشد، صاف صاف…

مطلب پیشنهادی: بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان

خانه ای در مرکز شهر نجف آباد میان کوچه های تنگ و باریک و پر از خانه های گنبدی شکل آن قرار گرفته است که دارای طرحی ساده و ارزان قیمت است.

“خانه ای از رَف”، خاطره‌اى از آن خانه ها را با خود دارد. این بار،”بیرونی” ازشهر به”درون” آمده تا کامل شود. خانه قرار بوده ساده و ارزان باشد. برای یک خانواده چهار نفره با واحدی در طبقه بالا برای مهمان. در دل محله‌اى کم ارتفاع، پر از خانه هاى قدیمى دو قوسی خاص نجف آباد، چسبیده و همسایه یکیشان.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه۵ ویلای رویایی در دهکده خانوادگی خلیلی در مازندران

دو مکعب کوچک که به دیواره ی پر از رف (طاقچه) رو کرده‌اند، حجم کلى را ساختند. دیواره شرقی چسبیده به همسایه از حجم خانه آزاد شده و از این قائده مستثنی است. این جداشدن امکان گرفتن ورودی از بدنه شرقی به درون را فراهم مى آورد و مشکل ورود بی‌مقدمه از نمای اصلی جنوبی را حل مى کند.

با تعبیه سیرکولاسیونی (مسیر رفت و آمد) مناسب، ورودی مناسبی به فضای اندرونی خانه شکل گرفته که مسئله درب اصلی واقع در ضلع جنوبی نیز به این معماری کمک شایانی کرده است.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانهخانه ای به یاد رستم، ویلایی مدرن در کردان کرج

طبقه بالا مکانی دنج و راحت، و به دور از چشم همسایه ها است. این امر باعث شده است تا مرز میان حریم خانه با همسایگان رعایت شود.
چیدانه در مطالب گذشته خود شما را با پروژه های دیگر از دفتر معماری آینه با عنوان ساختمانی در پَخ، اثری برجسته در اصفهان و خانه شماره هفت جایی برای زندگی ایرانی در اصفهان آشنا کرده است. 

دیواره مى‌چرخد یا بالا مى رود تا خود را از همه جا به درون خانه بنمایاند، فضایی باز و دارای محرمیت کامل برای درون فراهم آورد، پشت بام دنج را از چشم همسایگان محفوظ بدارد و در نهایت، عنصری در جهت درونگرا کردن خانه امروزین باشد.

این بار، رها کردن نواری خالی در طول زمین، اجبار ۶۰% ساخت و ۴۰% فضای باز را هم به چالش مى‌کشد و چون حیاطی در دل خانه نور صبح را به درون تمام اتاق‌ها، آشپزخانه، نشیمن و پذیرایى تا بام و اتاق طبقه دوم دعوت مى کند.

دیواره با طاقچه های عمیق و مسیر باز مجاورش راهرو را به فضا ارتقا داده. در امتداد دیوار بیرونی خانه طاقچه های فرورفته تعبیه شده است که با نمای کلی آن هماهنگ است. این طاقچه ها با اشیای تاریخی و گل و گیاه تزیین شده اند که نمایی تاثیرگزار در چشم بیننده دارند، با این تفاوت که این بار طاقچه ها ماندگارند و البته هماهنگی خاصی با چنارهای درخت همسایه دارند.

مطلب پیشنهادی: گل های رنگارنگ جلوه ای تماشایی در طراحی نمای ساختمان

هیچ جاى این خانه از دیواره پر طاقچه تهى نیست. طاقچه‌هایى که اما دیگر این بار “درون” و انتهای اتاق‌ها مخفی نیستند: خاطره انگیز،پر گُل، کارآمد، شاید کمى دست نیافتنی اما این بار ماندنی و همسایه خوب درخت کاج همسایه که از پس آن به خانه ما سربرآورده است؛ به خانه اى از رَف

دیگر خانه های مدرن و زیبای ایرانی  را در چیدانه ببینید:
خانه میوه‌های باربد، رویای کودکی در گرگان
خانه شماره هفت جایی برای زندگی ایرانی در اصفهان
همنشینی فلز و سنگ طبیعی در خانه شماره ۱۲ شیراز
خانه فیروزمندان در لار، ساختمانی مطابق با فرهنگ ایرانی

اگر مشغول ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

لاله داورپناه
نویسنده: لاله داورپناه

کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه بهار در نجف آباد اصفهان، معجزه منحنی ها در معماری

خانه بهار در نجف آباد اصفهان، معجزه منحنی ها در معماری

زیباترین خانه های اصفهان، از نصف جهان چه خبر؟

زیباترین خانه های اصفهان، از نصف جهان چه خبر؟

ساختمان اداری کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان با مصالح مدرن و سنتی

ساختمان اداری کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان با مصالح مدرن و سنتی

کسب و کارها پیشنهادی
شرکت تولیدی مبلمان سیب certificate
شرکت تولیدی مبلمان سیب

شرکت تولیدی مبلمان سیب

گنجینه فردوس certificate
گنجینه فردوس

گنجینه فردوس

تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل certificate
تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل

تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent