Chidaneh.com placeholder image

خانه‌داری مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست

به قلم: تحریریه چیدانه

امروز روز جهانی محیط زیست است. داشتن یک محیط زیست تمیز و بدون آلودگی، خواست همه است. روش های درست مصرف کردن و خانه داری صحیح نه تنها به محیط زیست کمک می کند، بلکه از نظر اقتصادی نیز به نفع شماست. هدف شما از خانه داری و مصرف صحیح هرچه که هست، آن را ادامه دهید. چیدانه در این مطلب چند راه حل به شما پیشنهاد می دهد که با درست مصرف کردن، خانه ای داشته باشید که دوستدار محیط زیست باشد، نه مخرب آن. با ما همراه باشید.

بهنام حضرتی

مصرف درست آب در خانه‌داری مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست

شیرآلات کسری

راه حل اول: مصرف درست آب

1. آب را در ساعت های خارج از اوج مصرف باز کنید. این ساعت ها معمولا بین 9 شب تا 7 صبح است که بسیاری از شرکت های صنعتی در آن ساعات مشغول به کار نیستند و میزان مصرف کاهش می یابد.

2. هنگام مسواک زدن، شیر آب را ببندید. با این کار تا 5 گالن (18.9 لیتر) آب در روز حفظ می کنید. تصور کنید در یک سال چقدر آب می توانید ذخیره کنید.

3. یک دستگاه تصفیه ی آب برای آشپزخانه تان تهیه کنید. با این کار از شر بطری های پلاستیکی آب خلاص می شوید.

نورپردازی و انرژی خورشیدی

راه حل دوم: مصرف درست انرژی

برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی روش‌های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

  • نورپردازی و انرژی خورشیدی

​​1. لامپ هایتان را با لامپ های فلوئورسنت فشرده تعویض کنید. این لامپ ها 75 درصد انرژی کمتر مصرف می کنند و طول عمرشان 10 برابر لامپ های رشته ای است.

2. صفحه های خورشیدی نصب کنید. البته باید توجه داشته باشید که خانه ی شما چقدر نور خورشید دریافت می کند. اگر منزل تان در سایه باشد، میزان انرژی جمع شده توسط صفحه های خورشیدی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

  • خشک‌شویی

1. ​​لباس ها را در آب سرد بشویید. این کار سبب می شود انتشار دی اکسید کربن و هزینه ی قبض برق شما کاهش یابد.

2. لباس هایتان را با هوا خشک کنید. خشک کننده ها برق زیادی مصرف می کنند و از طرف دیگر آویزان کردن لباس ها برای خشک شدن در هوای آزاد کار بسیار آسانی است. اگر نیاز است که از خشک کننده استفاده کنید، از تمیز بودن لنت آن مطمئن شوید تا کارایی اش افزایش یابد.

  • لوازم برقی

1. در هنگام خرید لوازم برقی، آن هایی را انتخاب کنید که بهینه ترین امتیاز مصرف انرژی را دارند. حتی اگر قصد خرید لوازم جدید ندارید، اجزای آنها را با نمونه های کارآمد تر تعویض کنید تا هم در هزینه ها و هم در انرژی صرفه جویی کنید.

2. لوازم برقی را که استفاده نمی کنید از پریز بیرون بیاورید. بسیاری از لوازم برقی حتی وقتی خاموش هستند، انرژی مصرف می کنند.

دفع زباله صحیح و کاهش ضایعات

راه حل سوم: دفع زباله صحیح و کاهش ضایعات

  • خانه و باغچه

یک صندوق کود تعبیه کنید. اینکار روشی ارزان برای جداسازی ضایعات آشپزخانه و باغچه از محیط خانه است. با تهیه کود از برگ ها، چمن های بریده شده و بعضی از زباله های آشپزخانه می توانید خاکی غنی از مواد مغذی ایجاد کنید که نیاز به کودهای شیمیایی تجاری را برای حیاط و باغچه ی شما کاهش می دهد.

  • کاغذ و پلاستیک

1. روش نامه نگاری قدیمی را کنار بگذارید. امروزه ایمیل های الکترونیکی جایگزین نامه های کاغذی قدیمی شده اند که سبب کاهش قابل ملاحظه ی مصرف منابع و انرژی می شود.

2. با استفاده از لیوان مخصوص به خود برای مصرف آب، چای و قهوه، میزان مصرف ظروف یک بار مصرف را کاهش دهید. با این کار کمک زیادی به محیط زیست می کنید.

محیط زیست سبز

راه حل چهارم: محیط زیست سبز

1. از شوینده های دوستدار محیط زیست استفاده کنید. سعی کنید حداقل از مواد شوینده و سفیدکننده ی کمتری استفاده کنید. از تمیزکننده های طبیعی استفاده کنید.

2. در اطراف منزل تان درخت بکارید. درخت ها بر روی منزل شما سایه می اندازند و باعث می شوند در روزهای گرم تابستانی خنک تر شود، بنابراین نیاز کمتری به خنک کننده های برقی است. درختان برگ ریز در فصل زمستان، برگ هایشان می ریزد و در نتیجه در این فصل نیز با تابیدن آفتاب بر منزل شما، آن را گرم می کنند.

منبع: wikiHow | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه