تبلیغات
F فارست E رومانته دیاکو E
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

22 مرداد 1398

مزایا و کاربرد های دیوار کاذب کناف در طراحی داخلی

دیوار: چند وقت پیش در چیدانه و در مطلب سقف کناف، جدید ترین مدل ها برای خانه های ایرانی! با شما راجع به سقف های کاذب و مزیت های آن صحبت کردیم، حالا این بار به سراغ دیوارهای کاذب کناف و سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال) ها رفتیم تا شما را بیشتر با آن ها آشنا کنیم. با چیدانه در این مطلب کاربردی همراه باشید تا اطلاعاتی کاربردی را در رابطه با دیوارهای کاذب در اختیار شما قرار دهیم. 

اجزای تشکیل دهنده دیوار کاذب

با سیستم ساخت و ساز خشک (درای وال) بیشتر آشنا شویم

سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)، ساختارهای سبک و مقاوم در برابر زلزله ای هستند که از ترکیب پنل های گچی (و یا پنل های سیمانی) که در اصطلاح عامیانه به آن ها کناف گفته می شود و پروفیل های سبک فولادی گالوانیزه ساخته می شوند. از ترکیب این دو عنصر، چهار ساختار زیر حاصل می شود:

 • دیوارهای کاذب یا جداکننده
 • سقف کاذب
 • دیوارهای پوششی
 • پوشش های مقاوم در برابر آتش

مطلب پیشنهادی : طراحی داخلی منحصر به فرد با انواع دیوار کاذب!

کناف چیست؟

خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند که کناف نام دیگر سیستم های ساخت و ساز خشک یا همان درای وال است، در صورتی که کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (درای وال) است که توسط شرکت کناف تولید می شود. یعنی در واقع کناف یک نام تجاری است. که به مرور زمان مردم از این واژه برای دیوارهای کاذب استفاده می کنند ما نیز د این مطلب به دلیل آشنایی بیشتر مردم با واژه دیوارهای کناف یا سیستم های کناف از همین نام استفاده می کنیم. شرکت کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد . این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد . در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکتهای بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.

مطلب پیشنهادی : 15 پارتیشن خلاقانه برای تقسیم فضاهای داخلی منزل

دیوارهای کاذب از جنس کناف

دیوارهای کاذب یا جداکننده را بیشتر بشناسیم

دیوارهای کاذب دیوارهای جدا کننده غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، این دیوارها را حتی بعد از اتمام مراحل ساخت و ساز ساختمان نیز می توان نصب کرد. 

مطلب پیشنهادی چیدانه: ۱۱ دیوار سبز جذاب در منزل و دفتر کار شما

ساختار دیوارهای کاذب کناف

دیوارهای کاذب از سه قسمت به نام رانرها، استاد ها و پنل ها تشکیل می شوند، رانرها قاب های اصلی دیوارهای کاذب هستند که فولادی هستند که مقطع آن ها ناودانی شکل است، برای نصب دیوارهای کاذب به دیوار اصلی سازه این قاب به دیوار متصل خواهد شد. داخل این قاب های اصلی به وسیله مقاطع ناودانی سبک دیگری تقسیم می شود که به آن ها اِستاد گفته می شود و پنل ها که همان صفحات گچی یک یا چند لایه هستند روی آن ها نصب می شود. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات ساختمانی را میسر می سازد.

مطلب پیشنهادی چیدانه: دیوار دکوراتیو با سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی حمام!

انواع مختلف دیوارهای کاذب کناف یا جداکننده

دیوارهای کاذب بر حسب مکانی که می خواهند درآن مورد استفاده قرار بگیرند و عملکرد شان دارای انواع مختلفی هستند که با آن ها آشنا خواهیم شد:

 • در شرایط عمومی از پانل های گچی ساده یا (Regular board) استفاده می شود. این نوع از دیوارهای کاذب ساده ترین نوع آن ها هستند.
 • برای مکان های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی از پانل های مقاوم در برابر رطوبت  (Moisture Resistant board) استفاده می شود. این صفحات قابل استفاده در مکان هایی با رطوبت کمتر از 90% می باشد .
 • در محل هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند ، پانل های (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه می باشند پیشنهاد می گردد که تا 3 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت می کنند.
 • پنل های (Fire & Moisture resistant board) هم که در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند ، برای مکان هایی مانند چاه های تاسیساتی استفاده می شوند . در سیستم کناف ، برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی چیدانه: ۹ ایده برای دیوارهایی که در دکوراسیون منزل شما یکه تازی می کنند!

استفاده از درای وال در دکوراسیون داخلی منزل

مزایای سازه ای استفاده از دیوارهای کاذب یا جداکننده

 • دیوارهای کاذب در مقایسه با دیگر دیوار هایی که با مواد و مصالح نظیر آجر و بتن ساخته می شوند حدودا پانزده درصد سبک تر است، بنابر این بر روی بار مرده ساختمان تاثیر گذار هستند و باعث می شود ساختمان سبک تر باشد که در نتیجه مقاوت ساختمان در برابر زلزله بیشتر می شود و در صورت تخریب ساختمان، به علت سبکی سیستم کناف، خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر خواهد بود.
 • علاوه بر سبکی پانل های کناف، نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل ها به پروفیل ها هم به گونه ای است که باعث کاهش نیروی زلزله می شود . بدین صورت که استادها در داخل رانرها جای بازی دارند و به هم پیچ یا پرچ نمی شوند، ولی پانل ها به هر دوی آن ها پیچ می شوند و سازه ای یکپارچه را به شما تحویل می دهد.
 • سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان آن توسط کارگران و در نتیجه افزایش سرعت اجرای پروژه می شود. در مسافت های حمل طولانی به علت دارا بودن بسته بندی مناسب آسیبی به مصالح وارد نمی شود. کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه های حمل می شود.
 • مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است. در صورت ترکیدن لوله های تاسیسات به راحتی می توان قسمت آسیب دیده را تشخیص داده و تعمیر کرد. در صورت آسیب دیدن دیوارهای کناف در اثر ضربه نیز، قسمت آسیب دیده به راحتی تعویض و تعمیر می شود. این دو ویژگی موجب افزایش عمر مفید ساختمان می شوند.
 • در صورت نیاز به تغییر کاربری، با استفاده از سیستم کناف به راحتی می توان این کار انجام داد. در بازسازی ساختمان های قدیمی نیز می توان از روش کناف بهره گرفت. در مناطقی که نیاز به ساخت و ساز سریع باشد مانند مناطق زلزله زده، سیستم کناف دارای اولویت می باشد.

مطلب پیشنهادی چیدانه: با دیوار سبز طراوت را به دکوراسیون منزل خود بیاورید!

مزایای استفاده از درای وال در ساخت و ساز

مزایای عمومی استفاده از دیوارهای کاذب کناف یا جدا کننده

 • با به کارگیری دیوارهای کناف می توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن می توان دیوارها را در برابر حرارت به راحتی عایق کرد.
 • دیوارهای کناف بعد از نصب، رنگ آمیزی می شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک نمی باشد. این موضوع نیز باعث صرفه جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه ها می شود.
 • از دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.

مطالب پیشنهادی چیدانه: آکوستیک در طراحی دکوراسیون داخلی

در این قسمت می خواهیم به برخی از سوالات رایج در زمینه اجرای دیوارهای کاذب بپردازیم:

 • آیا روی دیوارهایی از جنس سفال و آجر می توان از دیوارهای کاذب از جنس کناف استفاده کرد؟

بله به راحتی می توان از دیوارهای پوششی کناف برای این کار استفاده کرد.

 • آیا می شود بر روی دیوارهای کاذب کناف چراغ های LED نصب کرد؟

بله به راحتی این کار امکان پذیر است فقط باید از متخصصان آشنا در این زمینه کمک بگیرید.

 • آیا محصولات کناف قابلیت شست و شو دارند؟

اگر بعد از اجرا برای پوشش نهایی از رنگ ها یا کاغذ های دیواری ضد آب استفاده شود بله اما در غیر این صورت فقط می توان با پارچه نمناک سطح روی آن ها را تمیز کرد. 

متخصصان و اهالی فن چیدانه مشتاقانه به سوالات شما در مورد درای وال ها و دیوارهای کاذب پاسخ خواهند داد. 

مطالب پیشنهادی ما: 

تبلیغات

نویسنده: شمیم آقازاده

طراح دکوراسیون داخلی

نشان کردن

 • 10055 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 22 مرداد 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
طرح و ساخت مان ساز طرح و ساخت مان ساز
19 نمونه کار

تلفن: 02188567318
صنایع شیشه و آینه آگاهی صنایع شیشه و آینه آگاهی
25 نمونه کار

تلفن: 02177895326
کابینت فیت کابینت فیت
21 نمونه کار

تلفن: 02146851111
مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق
13 نمونه کار

تلفن: 021۲۲۹۳۶۷۸۰
مطالب مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173