10 نقطه از تبریز که قبل از مرگ باید ببینید!

10 نقطه از تبریز که قبل از مرگ باید ببینید!

به قلم: تحریریه چیدانه

سفر با معماری: تبریز، یکی از آن شهرهایی است که اتفاقات تاریخی زیادی را به چشم دیده است، فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده و خلاصه اینکه این شهر یک تاریخ زنده است. تبریز همچنان به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران شناخته می‌شود که همین دلیلی شد برای اینکه این‌بار در چیدانه جاذبه های گردشگری تبریز را به شما معرفی کنیم تا اگر خواستید برای تعطیلات بعدی به تبریز سفر کنید؛ بدانید که به چه مکان‌های دیدنی سر بزنید. این مطلب جذاب را از دست ندهید که به شما جاذبه‌های گردشگری را معرفی خواهیم کرد که شاید کمتر نامشان را شنیده باشید.

نوژا دیزاین

جاذبه‌های گردشگری تبریز، کویر قوم تپه

سرویس خواب بالسا

1. جاذبه‌های گردشگری تبریز: کویر قوم تپه تبریز

آدرس: شمال شرقی تبریز، صوفیان

شاید برایتان عجیب باشد اما تبریز که تقریبا همه معتقد هستند جزو یکی از شهرهایی است که مناطق سرسبز و طبیعتی جذاب دارد؛ دارای یکی از زیباترین کویرهای ایران به نام کویر قوم‌تپه است. بافت این منطقه با دیگر مناطق تبریز تفاوت زیادی دارد. این منطقه به صورت طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک‌ها و گرد و غبار منطقه؛ به صورت تپه‌های شنی در آمده است. کویر قره‌تپه یکی از جاذبه های گردشگری تبریز است که حتما باید از آن دیدن .کنید

جاذبه‌های گردشگری تبریز، قبرستان پینه شلوار

2. جاذبه‌های گردشگری تبریز: قبرستان تاریخی پینه شلوار

آدرس: 6 کیلومتری جنوب تبریز، روستای شادآباد مشایخ

به نظر من که دیدن از این قبرستان را از دست ندهید. این قبرستان یکی از قدیمی‌ترین قبرستان‌هایی است که تقریبا قبل از اسلام به وجود آمده است. وجود سه دوره سنگ قبر در این قبرستان آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار تبریز بدل کرده است. دوره اول سنگ قبرهایی هستند که با سنگ قبرهای قبرستان خالدنبی، چه از نظر دوره و چه از نظر شکل ظاهری یکی هستند. دوره دوم سنگ‌هایی هستند از جنس سنگ خارا و یک‌شکل با قبرستان ننه‌مارلان و دوره سوم سنگ قبرهایی هستند که با خط کوفی روی آن‌ها تاریخ وفات فرد دفن شده، ذکر شده است.

جاذبه‌های گردشگری تبریز، پارک ملی کنتال

3. جاذبه‌های گردشگری تبریز: پارک ملی کنتال

آدرس: جاده جلفا به خدافرین، بعد از شهر سیه‌رود

پارک ملی کنتال یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز است که در آنجا می‌توانید عناصر جذابی از قبیل بقایای آسیاب‌های سنگی را مشاهده کنید. در اوایل بهار رویش لاله‌های رنگارنگ در دامنه‌های کنتال و قلعه علی‌بیگ به صورت مزرعه‌های لاله درمی‌آیند. برای دسترسی به این منطقه پس از گذر از شهر سیه‌رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره کنتال، پاسگاه محیط‌بانی کنتال قابل مشاهده است.

جاذبه‌های گردشگری تبریز: جنگل ارسباران

4. جاذبه‌های گردشگری تبریز: جنگل ارسباران

آدرس: شمال کوه‌های قوشا داغ

جنگل ارسباران یکی از مناطق بکر و دست نخورده تبریز است. جنگلی سرسبز که انواع گونه‌های جانوری و گیاهی را در دل خود جای داده است. این جنگل به نام‌های ارسبار یا آرازبار و قره‌داغ یا قراچه داغ هم شناخته می‌شود. جنگل‌های ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و همچنین وجود اماکن و ابنیه تاریخی، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر دارند. در واقع این جنگل یکی از جاذبه های گردشگری تبریز است که هواداران زیادی دارد. از جمله آثار تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب‌الدین و بازار اهر اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری تبریز: بازار فرش تبریز

 

5. جاذبه‌های گردشگری تبریز: بازار فرش تبریز

آدرس: خیابان امام تبریز

بازار تبریز را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. راسته‌های این بازار یکی از ریشه‌های تاریخی کشورمان است. بوی اصالت و حفظ هنر گذشته در حجره حجره این بازار به مشام می‌رسد. هر بخش از بازار سنتی تبریز با توجه به کسب و کاری که در آن جریان دارد، به شکل خاصی ساخته شده و باعث شده تا «راسته بازار»، «سرا»، «تیمچه»، «دالان» و «گذر» به وجود بیایند تا هم کسبه و هم مردم به راحتی و با اطمینان به فعالیت و کسب و کار و خرید و فروش اقدام نمایند. تیمچه مظفریه بی‌شک زیباترین بخش بازار تاریخی تبریز است. تیمچه‌ای با سقفی بلند، پنجره‌های کوچک و بزرگ سفید و رنگی در حاشیه‌ها و سقف در وسط و ردیف‌های منظم حجره‌ها.

جاذبه‌های گردشگری تبریز: خانه علی مسیو

6. جاذبه‌های گردشگری تبریز: خانه علی مسیو

آدرس: تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، پلاک 50

کربلایی علی مسیو؛ دومین شهردار شهر تبریز است. درباره زندگی علی مسیو اطلاعات کمتری نسبت به دیگر چهره‌های تاریخی وجود دارد. علی مسیو یکی از برجسته‌ترین انقلابیون ایران در یک‌صد سال گذشته است. مبارز و متفکری خردمند و فداکار، که به حق پیشوای گمنام انقلاب مشروطه؛ که یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ کشور است به شمار می‌آید. حالا خانه او تبدیل به موزه‌ای دیدنی شده است. موزه‌ای که می‌توان تک‌تک ردپاهای تاریخ را در آن زندگی کرد.

جاذبه‌های گردشگری تبریز: خانه مشروطه

7. جاذبه‌های گردشگری تبریز: خانه مشروطه

آدرس: بازار تبریز، راسته کوچه

حالا که صحبت از مشروطه و یکی از سردمداران مشروطه شد؛ بد نیست که همین‌جا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تبریز به نام خانه مشروطه را نیز به شما معرفی کنیم. خانه مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته. این بنا به سبک معماری دوره قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج‌مهدی کوزه‌کنانی بوده است.

این مطلب هم خواندنی‌ست: مجموعه چندمنظوره تبریز، بنای پلکانی در دل بافت قدیمی!

جاذبه‌های گردشگری تبریز: کلیسای کاتولیک‌ها

8. جاذبه‌های گردشگری تبریز: کلیسای کاتولیک‌ها

آدرس: تبریز، محله میارمیار

کلیسای کاتولیک‌ها (عذرای توانا)، متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران است. این بنا در سال 1291 خورشیدی احداث شده و نمای آن آجری است. طول کلیسای کاتولیک‌ها 30 متر و عرض آن 15 متر است و برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی قرار گرفته است. این کلیسا برای اجرای مراسم و جشن‌های کاتولیک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ائل گلی تبریز

9. جاذبه‌های گردشگری تبریز: ائل گلی تبریز

آدرس: بلوار ملکی، پارک ائل گلی

مگر می‌شود به تبریز سفر کرد و شاه‌گلی یا همان ائل‌گلی را ندید؟ شاه‌گلی یکی از مهم‌ترین گردشگاه و جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز است که در جنوب شرق تبریز و در 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این مکان در زمان آق‌قویونلوها ایجاد شده و در دوره صفویان گسترش یافته. عمق دریاچه شاه‌گلی، 12 متر بوده و در محوطه آن معمولا قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و مسافرخانه‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد. با احداث هتل 5 ستاره و بین‌المللی شاه‌گلی در مرکز این دریاچه، این گردشگاه جنبه جهانی نیز پیدا کرده است.

جاذبه‌های گردشگری تبریز: کندوان

10. جاذبه‌های گردشگری تبریز: کندوان

آدرس:  18 کیلومتری جنوب اسکو

کندوان هم که گفتن ندارد! اصلا یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی که در تبریز باید به دیدن آن بروید، روستای صخره‌ای کندوان است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا (که هر دو دارای معماری صخره‌ای هستند) کسی زندگی نمی‌کند. خانه‌های این روستا مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند و جالب اینجاست که عسل یکی از مهم‌ترین محصولات این روستا بوده و وجه تمایز این روستا نیز همین خانه‌های کندو مانند است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه