Chidaneh.com placeholder image

8 راز چیدمان اتاق کار برای مدیران موفق!

به قلم: تحریریه چیدانه

اتاق کار: به‌طور حتم هیچ‌کسی نیست که سر صبح وقتی برای شروع یک روز کاری از خواب بیدار می‌شود به پوشیدن لباس مناسب و تاثیر آن روی حال و هوای دیگران فکر نکند؛ اینکه لباس و آراستگی چطور وجهه او را جلوی ارباب‌رجوع و کارمندان بالا می‌برد یا پوشیدن یک کفش گران‌قیمت یا حتی استفاده از یک عطر خاص چطور می‌تواند کارمندان اداره را تحت تاثیر قرار دهد. داستان اینجاست که این کارها فقط 50درصد قضیه را حل می‌کند و باقی ماجرا از جای دیگری تاثیر می‌گیرد؛ از اتاق و محل کارتان و از میز و لوازمی که بی‌توجه به پیام‌های خاص‌شان با کج‌سلیقگی روی آن چیده‌اید. طراحان داخلی معتقدند اتاق کار هر کسی بازگوی شخصیت تجاری و اداری اوست. پس اگر می‌خواهید به موقعیت شغلی خوبی برسید، بهتر است به جای رسیدن به سر و وضع‌تان از اتاق کارتان شروع کنید. این وسط توصیه‌های مجله معروف فوربس – معروف‌ترین مجله تجارت و بازرگانی دنیا- شاید برای داشتن ایده‌های ساده اما کارآمد بد نباشد.

سرویس خواب بالسا

1- روی میز کار تان گلدان بگذارید!

اصلا خجالت نکشید. به محض اینکه به عنوان کارمند یک اداره انتخاب شدید با خودتان گل و گلدان به سر کار ببرید. اصلا هم به این فکر نکنید که دیگران درباره شما چه قضاوتی می‌کنند. از قضا همین قضاوتی که شما از آن واهمه دارید، جلوی رئیس و بالادستی‌ها پیغام خوبی دارد. شاید به‌نظرتان برسد که دیگران می‌گویند شما دارید بار خودتان را می‌بندید اما رئیس‌تان جور دیگری به این داستان نگاه می‌کند. دکور چیدن با گل‌ها در محل کار به رئیس اداره این‌طور القا می‌کند که شما از کارتان لذت می‌برید و می‌خواهید برای مدتی طولانی این پست را در اختیار داشته باشید. استفاده از گل‌های آپارتمانی در محل کار نه فقط به شادابی و طراوت محیط کمک می‌کند می‌تواند فضای خشک و رسمی آنجا را هم کمی صمیمانه‌تر نشان دهد. فقط یادتان باشد گل‌ها باید همیشه شاداب باشند. گلدان خشکیده و پلاسیده گوشه اتاق بیشتر پیامی منفی به بیننده القا می‌کند.

2- صندلی‌های اتاق کار را یکدست کنید!

تا پیش از اینها محیط کار با هر رنگ و لعاب و طرح و نقشه‌ای یک مشخصه مهم داشت؛ اینکه باید جای رئیس در محیط کار مشخص می‌شد. حالا این پررنگ کردن جایگاه رئیس در محیط کار یا با یک پارتیشن‌بندی خاص بود یا حتی گذاشتن یک صندلی لوکس و بزرگ پشت یک میز مجلل اما حالا دیگر این کارهای کمی قدیمی شده و دیگر دنیای رئیس و کارمندی از بین رفته است. پس برای اینکه محیط کار بیشتر به دنیای امروز نزدیک‌تر باشد بی‌خیال صندلی‌های خاص برای نشان دادن جایگاه خودتان شوید. یک صندلی ارگونومیک که با فیزیک بدن شما همخوانی داشته باشد، این روزها بیشتر محیط کار را دلچسب می‌کند. پس برای اینکه فضای اداره را به روز کنید بین صندلی خودتان و کارمندها فرقی نگذارید. همه را یک‌دست اما ارگونومیک و خاص انتخاب کنید؛ این‌طوری فضا صمیمانه‌تر هم به نظر می‌رسد و البته زیباتر!

3- روی دیوار اتاق کار استیکر نچسبانید!

خیلی از کارمندان اداره‌ها دوست دارند که خودشان را پرکار نشان دهند. آنها معمولا برای نشان دادن حجم فعالیت‌های روزمره‌شان نشانه‌های خاصی دارند. یکی زونکن‌ها را روی هم سوار می‌کند و کنار دستش می‌گذارد و آن یکی روی صفحه مانیتور روبه‌رویش برچسب رنگی با نوشته‌های یادآوری می‌چسباند. شاید برای خود شخص این ساماندهی عجیب کارها با چسباندن استیکرها مناسب باشد اما برای ارباب‌رجوع و حتی رئیس اداره این مساله اصلا نشانه خوبی به حساب نمی‌آید. برچسب‌های رنگی روی در و دیوار یعنی شما آدمی هستید که زیاد از عهده مدیریت کارها برنمی‌آیید؛ البته برچسب‌ها لزوما نشان‌دهنده بی‌نظمی شما نیست چراکه اگر آدم بی‌نظمی بودید، هیچ‌وقت از آنها استفاده نمی‌کردید. اما از آنجا که در طراحی‌های اتاق کار امروزی بیشترین مساله روی بازخورد و واکنش‌ها معطوف می‌شود، ممکن است چسباندن این برچسب‌ها کمی ناخوشایند به نظر برسد. شاید بهتر باشد این برچسب‌ها را در صفحه مانیتورتان – با برنامه استیکر ویندوز- داشته باشید تا روی در و دیوار اتاق کار!

4- یک ساعت مدرن روی میز کار داشته باشید!

 روی میز کار حتما یک ساعت و تقویم رومیزی قرار دهید؛ آن هم در شکل و شمایلی به روز و مدرن و نه از مدل‌های قدیمی و درب و داغانی که از ته انباری خانه پیدا کرده‌اید یا از وسایل کنار گذاشته منزل. داشتن یک ساعت رومیزی یا حتی دیواری مناسب در اتاق کار با شکل و شمایلی که بیشتر خودنمایی کند، می‌تواند یکی از راهکارهای القای درجه موفقیت شما به دیگران باشد. داشتن تقویم یا ساعت نشان می‌دهد که شما به وقت و زمان ارزش زیادی می‌دهید اما یادتان باشد هیچ چیزی نمی‌تواند در یک اداره به اندازه یک ساعت از کار افتاده یا تقویمی که آخرین برگ آن مال سه ماه پیش است به ارباب‌رجوع احساس ناامنی دهد.

5- یک عکس خانوادگی در دفتر کار تان داشته باشید!

در فضای محل کارتان حتما از یک قاب عکس کوچک با تصویری از خودتان یا خانواده‌تان استفاده کنید. خیلی از ما از گذاشتن تصویر خانواده‌مان در جلوی چشم دیگران ترس داریم. ما فقط این کار را در فیلم‌های خارجی دیده‌ایم؛ تصویری از مادر و پدری خندان در کنار فرزندان‌شان اما هیچ وقت به این فکر نکرده‌ایم که داشتن یک تصویر از خانواده خوشحال برای خوب شدن حال کارمند داستان ما نیست. آنها تصویر فامیل را روی میز می‌گذارند تا با چیدمان خاص عکس‌ها به ارباب‌رجوع حس راحتی و امنیت دهند. خودتان قضاوت کنید. دیدن تصویر خانواده یک آدم جدی سر کار واقعا یخ رابطه شما را باز نمی‌کند؟ این فقط یک طرف ماجراست. طراحان داخلی معتقدند داشتن یک تصویر خانوادگی خوشحال روی میز کار یا حتی روی دیوار به بیننده از حال و هوای شما خبر می‌دهد؛ اینکه شما یک رئیس مهربان هستید یا مرد خانواده و. . . همه از این عکس‌ها برداشت می‌شود؛ البته یادتان باشد فقط یک عکس و یک قاب. اداره را به آلبوم خانوادگی‌تان تبدیل نکنید!

6- ظرف شکلات همخوان با اتاق کار انتخاب کنید!

 روی میز کار حتما یک کاسه پر از شکلات داشته باشید یا همیشه روی میزتان ظرفی حتی کوچک از شیرینی قرار دهید؛ البته تازگی‌ها خیلی‌ها روی میز کنفرانس محل کارشان یک آشپزخانه واقعی راه می‌اندازند؛ بساط قهوه، شیر، شکر و بیسکویت‌های رنگ به رنگ و حتی لیوان‌های ردیف چیده شده و پارچ آب. شاید همه اینها برای یک پذیرایی مناسب باشد و دلخواه اما واقعیت این است که ارباب‌رجوع به اتاق پذیرایی نیامده بلکه به اتاق کار پا گذاشته پس پذیرایی از مهمان را به مسوول این کار بسپارید و در نهایت فقط به داشتن یک ظرف شکلات همخوان با رنگ اتاق و دکوراسیون اکتفا کنید. داشتن ظرف شکلات هم فقط برای القای یک پیام است، نه پذیرایی؛ اینکه شما آدم برونگرایی هستید.

7- در اتاق کار کمی بی‌نظمی هم بد نیست!

 در طراحی اتاق کار مهم‌ترین مساله پرهیز از بی‌نظمی و شلختگی است. درواقع همه سعی و تلاش طراحان روی این است که میز کار یا فضای اتاق به نحوی چیده شود که هیچ‌گونه آشفتگی در نظر ارباب‌رجوع به چشم نیاید. برای همین لازم است لوازمی که بیشترین استفاده روزانه را دارند در نزدیک‌ترین فاصله به کاربر باشند و لوازمی که معمولا با هم استفاده می‌شوند در کنار یکدیگر قرار گیرند تا استفاده از آنها راحت‌تر باشد اما مساله فقط اینها نیست. گاهی خیلی از ما برای پرهیز از شلوغی همه اسباب و لوازم مورد نیاز را داخل کشوهای میز می‌گذاریم به این خیال که میز خالی زیباتر و منظم‌تر است در حالی که داشتن یک میز خالی خیلی بدتر از یک میز شلوغ است. همیشه سعی کنید روی میز کار المان‌هایی برای خودتان داشته باشد؛ المان‌هایی که نشان‌دهنده سلیقه شما در دکور میز یا اتاق‌تان است؛ مثل لیوان خودکارهای رنگی یا چراغ مطالعه‌ای خاص. روی دیوارهای اتاق هم باید این مساله رعایت شود. دیوارهای خالی اتاق کار را با تابلوهای خاص پر کنید. نه شلوغ مانند یک آتلیه و نه خالی مانند یک سالن برهوت!

8- رنگ دفتر کار را متناسب با کارتان انتخاب کنید!

از تاثیر رنگ‌های در دفتر کار غافل نشوید. رنگ‌های می‌توانند منعکس‌کننده واقعیت شغلی شما باشند؛ مثلا اگر فعالیت تجاری دارید، رنگ‌های خنثی و ملایم مثل رنگ زرد کم‌رنگ یا کرم متمایل به سفید یا آبی روشن مناسب محل کارتان است یا اگر کار شما نیاز به خلاقیت داشته باشد مثل یک موسسه تبلیغاتی می‌توانید از رنگ‌هایی مثل رنگ نارنجی و رنگ‌های سبز و آبی تیره استفاده کنید. به‌طور کلی استفاده از رنگ‌های گرم مانند زرد و نارنجی با رنگ‌های روشن مثل طیف‌های ملایمی از سبز، هم به بالا بردن سطح انرژی فضا و افزایش کارایی افراد کمک می‌کند و هم مانع کسالت آنها در ساعات پایانی روز می‌شود. یادتان باشد رنگ‌ها الزاما برای استفاده روی دیوار نیستند. مبلمانی با تنوع رنگی یا اکسسوری موجود در اتاق یا روی میز کار، هرکدام می‌توانند با رنگی خاص شادابی خاص را بدهند. مهم این است که رنگ‌ها با طیف هماهنگ انتخاب شده باشند.

مجله منزل
مجله منزل شماره 85 :مرداد ماه ۱۳۹۴
مجله منزل

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی چنین دکوراسیون های زیبا و دوست داشتنی لذت ببرید.

منبع: مجله منزل | مترجم: ماندانا بخشایش

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه