10 روش معجزه‌آسا برای برق انداختن وسایل چوبی!

10 روش معجزه‌آسا برای برق انداختن وسایل چوبی!

به قلم: تحریریه چیدانه

وسایل چوبی منزل به‌خاطر مقاومت و دوامشان و گرما بخشیدن به دکوراسیون داخلی همواره پرطرف‌دار بوده است. اگر شما هم یکی از طرفداران وسایل چوبی منزل هستید و می‌خواهید همیشه آن‌ها را تمیز و درخشان ببینید با این مطلب از چیدانه همراه شوید. در این مطلب روش‌های تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 • مرحله‌ی اول برق انداختن لوازم چوبی
 • مشخص کردن نوع چوب در تمیز کردن وسایل چوبی
 • روغن خانگی برای جلادادن وسایل چوبی
 • برق انداختن وسایل چوبی رنگ شده
 • پاک کردن لکه روی چوب
 • تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی
 • جلای وسایل چوبی پولیش شده
 • نکات برق انداختن وسایل چوبی

برق انداختن وسایل چوبی

مبلمان اداری ارگو

مراحل برق انداختن وسایل چوبی منزل

قبل از برق انداختن وسایل چوبی منزل

قبل از تمیز کردن وسایل چوبی توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ‌پریده شدن چوب منجر می‌شوند، پس مرحله‌ی اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی، نگهداری مناسب آن‌هاست.

مطلب بیشتر: دکوری چوبی منزل، 20 پیشنهاد که نمی‌تونی رد کنی

گردگیری مرحله اول برق انداختن وسایل چوبی

مرحله‌ی اول برق انداختن لوازم چوبی

اولین گام برای برق انداختن لوازم چوبی گردگیری آن‌هاست. از یک پارچه‌ی بدون پرز یا ماهوت پاک‌کن استفاده کرده و گردوغبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه‌های زبر، سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد. پس آن‌ها را فراموش کنید.

مطلب بیشتر: انواع مدل کنسول چوبی، پاسخ به 5 سوال بسیار رایج

نوع چوب برای برق انداختن وسایل چوبی منزل

مشخص کردن نوع چوب در تمیز کردن وسایل چوبی

در مرحله‌ی بعدی تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی؛ نوع چوب خود و برای تمیز کردن لوازم چوبی روش مناسب را پیدا کنید. به‌طورمثال چوب‌های گردو را هر روز دستمال نرم بکشید تا گردوخاک نگیرند. اگر لکه‌های سفیدی روی چوب دیدید، با مقدار کمی خمیردندان آن‌ها را پاک کنید.

مطلب بیشتر: ظروف چوبی آشپزخانه را مثل روز اول نو کنید!

برق انداختن وسایل چوبی با روغن

روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی

می‌توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید. برای تهیه‌ی این روغن، روغن برزک و عصاره‌ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به چوب بمالید و به سادگی برق انداختن وسایل چوبی‌تان را خودتان انجام دهید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می‌کند و اگر سال‌ها استفاده کنید، اثاثیه‌ی چوبی‌تان همیشه تازه می‌مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می‌دارند.

برق انداختن وسایل چوبی رنگ شده با دستمال خشک

برق انداختن لوازم چوبی رنگ شده

برای برق انداختن وسایل چوبی رنگ شده، سر جاروبرقی برس وصل کرده و چوب‌های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به‌جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید.

پاک کردن لکه روی چوب با اسفنج

پاک کردن لکه روی چوب

برای پاک کردن لکه روی چوب به‌راحتی می‌توانید به کمک یک اسفنج مرطوب از شر آن‌ها خلاص شوید. قبل از پاک کردن لکه روی چوب اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی بیرون بریزد، چون اگر چوب خیس شود باد می‌کند یا لکه‌دار می‌شود.

تمیز کردن کاغذ برای برق انداختن وسایل چوبی

تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ‌وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به‌جان آن نیفتید، چراکه با این عمل به وسایل چوبی شما آسیب وارد می‌کند. در چنین مواقعی می‌توانید از روغن‌های مایع کمک بگیرید. به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه‌ای صبر کنید. سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن‌قدر تکرار کنید تا کاغذ به‌کلی از چوب کنده شود.

مطلب بیشتر: انواع محصولات چوبی، از تختخواب تا شلف و باکس دیواری ام‌دی‌اف 

برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده

برای برق انداختن اکسسوری‌های چوبی پولیش شده از محلول‌‌های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های چوب را می‌پوشاند. فقط کافیست سالی 2 بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول راحت‌تر از پارافین است اما باید بیشتر این کار را تکرار کنید. مثلاً سالی 3 یا 4 بار. از همه راحت‌تر، پولیش‌های اسپری است، اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به صورت توده جمع شود.

مطلب بیشتر: وسایل چوبی تزیینی، یکی از این مدل‌ها ارزانی خانه تو!

نکات برق انداختن وسایل چوبی منزل

نکات برق انداختن وسایل چوبی

 • تمیز کردن و جلادادن وسایل چوبی خاص مثل چوب‌های خیزران، بامبو و بید؛ نیاز به رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. چند وقت یکبار به این چوب‌ها آب اسپری کنید تا حالت بگیرند. به‌غیر از نی بوریا که رطوبت زیاد باعث خراب شدنش می‌شود.
 • هنگام پولیش‌کاری و برق انداختن لوازم چوبی دستکش پارچه‌ای دست‌تان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
 • برای ساخت روغن خانگی جهت برق انداختن وسایل چوبی دقت کنید که عصاره‌ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می‌کند پس در فضای باز و دور از آتش و سیگار استفاده کنید. همچنین هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره‌ی صمغ از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا به پوست‌تان نخورد.
 • برای برطرف کردن برچسب‌ها و عکس برگردان‌های کهنه و قدیمی می‌توان از سرکه استفاده کرد. به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه‌ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه‌ای آن را پاک کنید.
 • تزیینات عاج روی چوب را می‌توان با کمک چوب‌پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده‌ی ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده‌اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه‌ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

کلام آخر

در این مطلب روش‌های تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی را با هم مرور کردیم. شما از چه راه‌هایی برای برق انداختن لوازم چوبی خود استفاده می‌کنید؟

بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه