ساده‌ترین راه‌های پاک کردن لکه رنگ از روی لباس!

ساده‌ترین راه‌های پاک کردن لکه رنگ از روی لباس!

به قلم: فهیمه مصدرالامور

فکر می‌کنم همه‌ی ما دست کم یک بار این را تجربه کرده‌ایم که لباس‌های مورد علاقه‌ی‌مان رنگی شده باشد. حالا یا حواسمان نبوده و به دیوار رنگی تکیه داده‌ایم و یا ناخودآگاه قلموی رنگی را به شلوار جین دوست‌داشتنی‌مان کشیده‌ایم بعدش هم به دنبال راه چاره‌ای برای حل این مشکل گشته‌‌ایم. اما این مطلب به شما کمک می‌کند تا دفعه‌ی بعد اگر این اتفاق دوباره تکرار شد بدانید که برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس باید چه کاری انجام دهید. پس با چیدانه تا انتهای این مطلب جذاب و کاربردی همراه باشید.

گالری مهرابان

 پاک کردن لکه رنگ از روی لباس با آب

شیرآلات کسری

1. برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس، سریع عمل کنید

برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس باید سریع عمل کنید. لکه‌های تازه که هنوز به داخل بافت لباس نفوذ نکرده‌اند راحت‌تر پاک می‌شوند. اگر لکه‌ای رنگ به روی لباس‌تان ریخت و یا پاشید؛ سعی کنید خیلی سریع آن را با کاردک و یا پارچه تمیز دیگر از سطح پارچه بردارید و با آب سرد بشویید .در صورتی که رنگ خیلی به بافت پارچه نفوذ نکرده باشد، و مقدار آن کم باشد لکه پاک می‌شود.

مطلب پیشنهادی:چگونه لکه رنگ مو را از روی لوازم خانگی پاک کنیم؟

 

رنگ ها را بشناسید

2. رنگ‌ها را بشناسید

شما ابتدا باید رنگ‌ها را بشناسید تا بدانید از چه ماده‌ای باید برای تمیز کردن رنگ‌ها از روی لباس استفاده کنید. رنگ‌هایی با پایه‌ی آب به نسبت رنگ‌های پایه‌ی روغنی راحت‌تر تمیز می‌شوند. اما رنگ‌های پایه روغن، مدت زمان بیشتری مرطوب می‌مانند و این فرصت بیشتری به شما برای تمیزکاری می‌دهد. بخشی از آمادگی برای رنگ‌کاری این است که هر وسیله که احساس می‌کنید برای تمیز‌کاری احتیاج دارید را دم دست‌تان بگذارید.

نکته: همیشه لیبل لباس‌ها را بررسی کنید تا بدانید که حلال‌های رنگ به آن‌ها آسیبی نمی‌زند.

 

رنگ های آب پایه

3. رنگ‌های آب پایه

معمولا رنگ‌های آب پایه به وسیله‌ی الکل تمیز می‌شوند. بهترین نوع الکل برای این کار، الکل 91 درصد ایزوپروپیل است. قدم اول برای از بین بردن این کار این است که ابتدا لکه‌ی رنگ را به‌وسیله‌ی مواد شوینده و آب گرم بشویید. اگر لکه تازه باشد، بیشتر اثر لکه با همین کار پاک می‌شود، اما اگر هنوز مقداری از لکه باقی مانده بود؛ بهتر است با یک مسواک آغشته به الکل روی لکه رنگ را پاک کنید. اگر باز هم پاک نشد این کار را مدام تکرار کنید و میزان بیشتری از الکل را مصرف کنید. وقتی که لکه کاملا پاک شد، میزان اضافی الکل را به‌وسیله‌ی یک دستمال مرطوب پاک کنید و بعد آن را خشک کنید.

نکته: اگر الکل ایزوپروپیل در دسترس نبود می‌توانید به جای آن از اَستون استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: تمیز کردن کفپوش لمینت، این روش رو امتحان کردی؟

پاک کردن رنگ های پایه روغنی با بنزین

4. رنگ‌های پایه روغنی

حلال رنگ‌های پایه روغن، معمولا بنزین است. همچنین پاک کردن لکه این رنگ‌ها از روی لباس بسیار سخت‌تر است. برای پاک کردن این نوع لکه‌ها از روی لباس نیاز به دستکش و ماسک فیلتردار خواهید داشت؛ چراکه بنزین ماده‌ای خطرناک است و ممکن است به پوست و ریه‌ی شما آسیب بزند. برای انجام این کار نیاز به محلی با تهویه‌ی قوی و ترجیحا فضای باز خواهید داشت.

یک تکه دستمال حوله‌ای را در زیر لکه قرار دهید تا بنزین را به خود بکشد. مقدار کمی از بنزین را روی لکه مورد نظرتان بریزید تا سطح روی آن را خیس کند. سپس با استفاده از یک تکه پنبه سعی کنید تا لکه‌ی رنگ را از روی لباس پاک کنید. این کار را تا جایی که رنگ کاملا از بین نرفته است ادامه دهید.

مطلب بیشتر: کپک دیوار، چگونه از شرشان خلاص شویم؟

پاک کردن رنگ های روغنی با آب

وقتی لکه رنگ کاملا از بین رفت، می‌توانید لباس را بشویید تا اثرات بنزین هم از روی آن پاک شود. اگر امکان این کار را ندارید، می‌توانید دستمال حوله‌ای تمیزی را زیر آن قسمت گذاشته و این بار به جای بنزین، آب تمیز بریزید و با استفاده از همان حوله هم تا جایی که می‌شود سطح مورد نظرتان را خشک کنید.

 

ساده ترین راه های پاک کردن لکه رنگ از روی لباس!

5.پاک کردن رنگ گواش از روی لباس

گواش یکی از رنگ‌هایی است که افراد و برخی از کودکان از آن برای نقاشی کردن استفاده می‌کنند. این رنگ برپاچه چسب است و در صورتی که روی پارچه خشک نشده باشد به راحتی پاک می‌شود:

  • پاک کردن لکه تازه گواش از روی لباس: اگر لکه گواش تازه باشد و هنوز روی پارچه خشک نشده، پاک کردن آن آسان است. در ابتدا حجم رنگ گواش را از روی پارچه بردارید و سپس پارچه را خیس کنید و صابون را به قسمت رنگی بزنید و بگذارید کمی بماند. بعد با آب سرد پارچه را به آرامی بشویید تا لکه و صابون آن به خوبی پاک شود. اگر لکه بار اول پاک نشد، چند بار این کار را انجام دهید.
  • پاک کردن لکه گواش خشک شده از روی لباس: اگر لکه گواش روی لباس خشک شده است، در ابتدا گواش خشک شده را با استفاده از یک مسواک از روی لباس پاک کنید. سپس پارچه را به مدت 30 دقیقه در محلول صابون خیس کنید. ابتدا قسمت رنگی لباس را به آرامی با شوینده بشویید و بعد کل لباس را بشویید و آب بکشید.
  • استفاده از حالا‌های قوی تر: اگر راهکارهای قبلی برای پاک کردن گواش از روی لباس راهگشا نبود، می‌توانید از حلال‌های قوی‌تر مانند استون و یا بنزین استفاده کنید. مطمئن شوید که حلالی که به کار می‌برید به بافت پارچه آسیب نمی‌زند. حلال را با کمی پنبه روی قسمت رنگی شده به آرامی بکشید. سپس لباس را در محلول آب سرد و صابون بشویید تا حلال از روی پارچه پاک شود. می‌توانید در مرحله بعدی از شوینده معمولی و آب ولرم برای شستن نهایی لباس استفاده کنید.

کلام آخر

رنگ‌آمیزی خانه می‌تواند یک فعالیت خانوادگی بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد، اما شما باید برای هرگونه اتفاق و پیش آمدی در رابطه با این فعالیت آماده باشید و حلال‌ها را به میزان کافی تهیه کنید.

بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه