Chidaneh.com placeholder image

خودتان بسازید: ساخت آباژور در کم‌تر از یک ساعت

به قلم: تحریریه چیدانه

آیا عاشق آباژورهای با پایه مرمر هستید اما به نظرتان گران می‌رسد؟ در این مطلب می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه با هزینه ای بسیار اندک یکی از این آباژورها را خودتان در خانه بسازید. با چند وسیله ساده می‌توانید در کم‌تر از یک ساعت این آباژور را بسازید.

چوب و هنر

وسایل مورد نیاز:

  • 4 قطعه مرمر به ابعاد 10 سامتی‌متر در 30 سانتی‌متر.
  • کیت لامپ ( شامل یک پیچ، سوکت، و مهره)
  • استوانه مسی
  • چسب کاشی
  • تخته سه‌لایی مربع

ابزار:

  • دریل و مته
  • چسب نواری

1. برای بریدن تخته سه‌لایی 3 میلی‌متری و قرار دادن آن در درون پایه لامپ تا سطح رویی و زیرین پایه شکل بگیرد، ابتدا قطعات مرمر را در کنار هم قرار داده تا حالت مکعب مستطیل به خود بگیرند، سپس فضای داخلی این مکعب مستطیل را اندازه گرفته و تخته سه‌لایی را به همان اندازه ببرید. پس از این کار با دریل یک سوراخ 9 میلی‌متری در مرکز هر کدام از این تخته‌ سه‌لایی‌ها ایجاد کنید.

نکته: اگر برای بریدن چوب اره در دسترس ندارید، از یک نجار برای این کار کمک بگیرید.

 

2. برای ساختن سوکت لامپ، پیچ را در درون سوراخ تخته سه‌لایی قرار دهید. سپس استوانه مسی را بر روی پیچ قرار دهید. مهره را از قسمت زیرین تخته سه‌لایی در درون پیچ قرار داده و محکم کنید.

 

3. برای ساختن پایه آباژور، مانند عکس بالا چسب را در حاشیه‌های مرمر قرار دهید. چسب به سرعت عمل می‌کند و پایه مستطیلی سریعا شکل می‌گیرد. اما برای اطمینان از صاف ماندن قطعه‌های مرمر در طول کار آن‌ها را با چسب‌های نواری در کنار هم محکم نگه دارید.

 

4. در ابتدا فقط دو قطعه مرمر را به هم بچسبانید. در این حالت یک از لبه‌ها چهارگوش و لبه دیگر گرد است. لبه گرد را بر روی لبه چهارگوش قرار داده و به هم بچسبانید. در این حالت لبه‌های پایه آباژور شما گرد و مدور خواهند شد.

 

پیش از چسباندن قطعه مرمری سوم، تخته سه‌لایی که از قبل آماده کرده بودید را با استفاده از چسب مانند شکل بالا بچسبانید.

 

6. با استفاده از دریل در قسمت پایین یکی از قطعات مرمری یک سوراخ ایجاد کنید. این‌جا همان جایی است که سیم از آن رد می‌شود. هنگام دریل کردن قطعه را در زیر آب قرار داده تا دریل خنک بماند و از ترک خوردن مرمر جلوگیری شود. هم‌چنین این کار از پخش شدن گرد و غبار جلوگیری می‌کند. هم‌چنین هنگام دریل کردن می‌توانید یک تکه چوب در زیر قطعه مرمری قرار دهید تا سوراخ ایجاد شده کاملا گرد شود و از سطح زیرین محافظت شود.

 

ساخت آباژور در کم‌تر از یک ساعت

7. قطعه مرمری بعدی را بچسبانید و سیم را از درون سوراخ ایجاد شده رد کنید.

 

ساخت آباژور در کم‌تر از یک ساعت

8. سیم را از درون پیچ رد کنید و از دستورالعمل روی جعبه کیت لامپ پیروی کنید. وقتی این کار تمام شد آخرین قطعه مرمری را نیز برای کامل شدن پایه آباژور بچسبانید. یک روز صبر کنید تا چسب کاملا بگیرد و پایه شما محکم شود.

در نهایت اگر دوست داشتید تخته‌ سه‌لایی و استوانه مسی را رنگ کنید.
 

آباژور را روشن کنید و از نور آن لذت ببرید.

 

ساخت آباژور در کم‌تر از یک ساعت

 خطوط ساده این آباژور و سیم‌کشی آن بسیار زیباست.

 

این آباژور بسیار مناسب دفتر کار است.به نظر شما چطوراست؟

منبع:houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
پرستو در تاریخ 18 خرداد 1393
چه آباژر شیکی شد
مهناز در تاریخ 18 خرداد 1393
آبازور قشنگیه ولی کلاهکش را چکار کنیم ؟
[email protected] در تاریخ 18 خرداد 1393
مرسی فردا میسازمش

ثبت دیدگاه