Chidaneh.com placeholder image

معماری سنتی در قاب جواهرات دست ساز ایرانی

به قلم: تحریریه چیدانه

خلاقیت در خانه: طرح و نقش‌های اصیل ایرانی همیشه بهترین منبع الهام برای هنرمندان بوده‌اند؛ منبعی که لبریز است از حس خوب اصالت و زیبایی. این طرح و نقش‌ها غیر قابل انکارند، نمی‌شود به‌راحتی از کنارشان عبور کرد و نمی‌شود نادیده‌شان گرفت؛ به همین دلیل است که این روزها بسیاری از هنرمندان خوش‌ذوق ایرانی این طرح و نقش‌ها را در کارها و دست‌سازه‌های‌شان استفاده می‌کنند. این هنرمندان باعث می‌شوند هنر اصیل ایرانی در بند بند زندگی‌های‌مان رخنه کند و کوچک‌ترین اجزایی که در طول روز با آنها سر و کار داریم، رنگ و بوی اصالت بگیرند. همراه‌مان باشید تا دو هنرمندی که این کار را انجام می‌دهند را بیشتر بشناسیم.

جواهرات دست ساز با معماری سنتی ایران

سرویس خواب بالسا

جواهرات جانان؛ همنشینی اصیل سنگ و فلز

جواهرات ساخته شده توسط “گروه جواهرات جانان" عجیب زیبایی طرح‌های ایرانی را به رخ می‌کشند؛ جواهراتی از جنس نقره‌های قلمزنی شده که درخشش سنگ‌های عقیق و زمرد زیبایی آن را تکمیل می‌کند.

معماری ایرانی در زیورآلات ایرانی

طرح و نقش‌های ایرانی در بند بند وجود این جواهرات دیده می‌شود و همین باعث شده تا نتوان به‌راحتی از آنها دل کند.

زیورآلات ایرانی با الهام از معماری سنتی

جواهراتی که توسط گروه جانان طراحی می‌شود تنها به دستبند، گوشواره و گردنبند ختم نمی‌شود. در میان کارهای زیبای این گروه شانه‌های سر و نشانگرهای کتابی پیدا می‌شود که در زیبایی کم از این جواهرات ندارند. باید در جزء به جزء این کارها دقیق شوید تا عمق روح و هنری که در دل‌شان دارند را پیدا کنید. ظرافت اجرای این طرح و نقش‌ها شما را به وجد می‌آورد و هرگاه تکه‌ای از آنها را به سر و دست خود بیاویزید، احساس خواهید کرد تکه‌ای از یک بنای ارزشمند و تکه‌ای از یک کاشی کاری نفیس را با خود همراه دارید.

معماری ایرانی در قاب جواهرات ایرانی

زیورآلات دست‌ساز سین، کاشی‌های ایرانی در قاب گردن‌آویز‌ها

نقش و طرح کاشی‌های ایرانی هرجایی که قرار بگیرند شور و غوغا بر پا می‌کنند. این طرح و نقش‌ها گاه انگشتری می‌شوند بر دور انگشتان و گاه در نقش گردن‌آویزی اصیل ظاهر می‌شوند.

گردنبند دست ساز با الهام از معماری ایرانی

در جواهرات طراحی شده توسط “گروه سین"، فرم‌ها و طرح‌ها به زیبایی هرچه تمام‌تر به بازی گرفته شده‌اند؛ بازی‌ای که چشم‌ها را خیره و نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند. رنگ‌های گرم این طرح‌ها شما را مجذوب خود می‌کنند.

طراحی زیورآلات ایرانی

اگر قصد دارید تکه‌ای از کاشی‌کاری‌های ایرانی را با خود همه جا به همراه ببرید، باید یکی از زیور‌آلات این گروه را امتحان کنید. طرح‌ها و رنگ‌های متعدد شما را سردرگم می‌کند، طیف وسیعی از رنگ‌های آبی‌فیروزه‌ای و لاجوردی شما را به دنیای گنبد‌های عظیم می‌برد و طیف رنگ‌های قرمز زیبایی فرش‌های ایرانی را برای‌تان یادآور می‌شود.

گردنبند دست ساز ایرانی

گاهی در طراحی این زیور‌آلات از متریال‌های ساده‌ای مانند سنگ‌های تراش‌خورده نیز استفاده شده است که رنگ‌های این سنگ‌ها نیز زیبایی این طرح و نقش‌های برگرفته از معماری ایرانی را کامل می‌کند.

اگر شما هم در خانه یا کارگاه کوچک خود کار خلاقانه ای انجام می دهید که برای مخاطبان چیدانه جذاب است، می توانید با پیوستن به اهالی فن چیدانه، محصولات خود را در بخش کالاها به نمایش بگذارید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: شمیم آقازاده

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه