visibility 61514 today 1394/6/11

خانه ای چرخان در خیابان دروس تهران!

پروژه های برجستههمراه با چیدانه ایده های طراحی خانه متحرک و خلاقانه شریفی ها را از زبان طراحان آن بخوانید: کارفرما که جوانی موفق و تحصیلکرده است،خانه ای بزرگ می خواست که ویژه و شاخص باشد. شاید بیشتر نمونه های نئو کلاسیک مد نظرش بود و به ما هم پیشنهاد هایی نظیر ستون هایی متقارن در ایوان ورودی، تزئینات رومی و نظایر این ها را می داد. 

 خانه شریفی ها

ویژگی های منحصر به فرد پروژه را از زبان علیرضا تغابنی طراح برجسته این پروژه می خوانیم: "با ایده ی انعطاف پذیری شروع کردیم و به این فکر کردیم که ساختمان ها نماهای متغیری داشته باشند. سعی کردیم با ادامه ی پروژه های گذشته مان، با تغییر بازشو ها، به نتیجه برسیم. ایده ساختمانی که هم درونگرا باشد و هم برونگرا، همچنین مطالعه ی اقلیم تابستانی شمال تهران (معتدل) و اقلیم زمستانی آن (سرد)،ما را به سمت و سوی آن سوق داد که چگونه می شود در زمستان حجمی بسته ،بدون تراس با پنجره هایی کوچک داشته باشیم و در تابستان حجمی شفاف و باز با تراسهایی عمیق و وسیع و پنجره هایی بزرگ. طرح مکعب گردان، با تغییری همواره در حجم و فضای خانه نوعی معماری غیر قطعی به وجود می آورد که هم به خواسته های ما در زمستان وتابستان جواب مناسبی می داد و هم کارفرما را از خواسته کلاسیک اش منصرف کرد."

از دیگر نمونه کارهای علیرضا تغابنی: معماری ویلای کوهسار با منحنی های بی نظیر

مشخصات پروژه خانه شریفی ها

 • سال طـــــراحی: 1388
 • مـکان : تهران،دروس
 • کـارفــرما: خانواده شریفی
 • تاریخ ثبت : 1391/08/02
 •  مسـاحت : 1630
 • طراح: علیرضا تغابنی
 • همـکاران طرح : روح الله رسولی، فریده آقا محمدی، مجتبی مرادی.
 • ترسیمات کارگاهی فاز دو: دفتر معماری باحور(حمید محمدی،امیر طالشی).
 • مشاور ارشد فاز دو : شهناز گوهر بخش
 • محاسب سازه: سهراب فلاحی
 • محاسب تاسیسات مکانیکی: محمد حسن برومند
 • محاسب تاسیسات الکتریکی: احمد ترکمانی
 • blog post

  نمای بیرونی خانه شریفی ها

خانه شریفی‌ها، که طراح اصلی آن دکتر علیرضا تغابنی است، در تهران و محله دروس ساخته شده و سال گذشته به بهره برداری رسیده است. برای اطلاعات بیشتر این بنا از حرف های طراحان آن، می توانید به پروفایل اهالی فن دفتر طراحی next با مدیریت علیرضا تغابنی در وب سایت چیدانه مراجعه کنید. خانه چرخان شریفی ها را در ویدئو زیر می توانید ببینید.

blog post

خانه چرخان شریفی ها

موقعیت خانه چرخان شریفی ها:

 خانه چرخان در منطقه 3 تهران که یکی از قدیمی ترین مناطق شهر تهران و دارای پیشینه تاریخی است،  محله دروس طراحی شده است. دسترسی های این منطقه در مرز جنوبی بلوار شهرزاد و در مرز شمالی آن کمی بالاتر از خیابان دولت (شهیدکلاهدوز) می‌باشد و از شرق به خیابان پاسداران و از غرب به خیابان کی نژاد که مرز بین قلهک و دروس است، منتهی می‌باشد.
 مشخصات کلی طرح:

 خانه شریفی ها

معماری بنا :
امروزه معماری جهان سمت وسویی متفاوت پیدا کرده است. اکثر طرح های ارائه شده توسط معماران امروز دارای حجم هایی مبتکرانه و خلاق با دور اندیشی و آینده نگری متناسب با نیازهای خاص انسان پیشرفته امروز می باشد. شاید این طرح ها در حد ایده بوده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده باشند ولی دور از انتظار نیست که در آینده ای نه چندان دور شهر و خانه هایی که در آن زندگی می کنیم شکل و شمایل و شاید سبکی کاملا متفاوت از آنچه که دیدیم و یا حتی فکر می کنیم پیدا خواهد کرد.

blog post

خانه شریفی ها،معماری مدرن در تهران


 خانه شریفی ها با طرح و ایده خاص که بر محور اقلیم و نیاز کاربر شکل گرفته از جمله طراحی های بی نظیر نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهانی است. در بحث معماری٬ طراحی پلان آزاد ( نوعی طراحی در پلان که با توجه به نیاز کاربر یا گذر زمان بتوان در آن تغییر ایجاد کرد) از دوران مدرن وارد معماری شد. در معماری این خانه نیز از پلان آزاد بهره گرفته شده  که البته استفاده از ان باعث شاخص شدن طراحی شده است.

 خانه شریفی ها

طبق گفته علیرضا تغابنی ایده معمار در طراحی٬ برگرفته از اقلیم منطقه ای منجر به ساخت خانه ای شد که با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی شکل گرفته است.شمال شهر تهران در تابستان دارای اقلیم معتدل و در زمستان دارای اقلیم سرد نیز می باشد معمار با در نظر گرفتن این تنوع اقلیم در فصول مختلف سال تصمیم به طراحی حجمی انعطاف پذیر گرفت.
 در این نوع طراحی٬ اشکال بازشوها از پنجره های مربع و مستطیل شکل به احجام مکعبی قابل چرخش تغییر یافت.ضمن اینکه خود این احجام دارای فضاهای داخلی تعریف شده٬ بازشو و تراس نیز می باشند و صرف نما سازی را نخواهند داشت.

 خانه شریفی ها

این احجام مکعبی با زاویه چرخش 180 درجه در فصل زمستان دارای حجمی بسته با پنجره های کوچک و باریک و بدون تراس و با زاویه چرخش 90 درجه در فصل تابستان دارای حجمی باز با تراس هایی عمیق و وسیع و پنجره های فراخ می باشد.

 تحلیل پلان ها :
به دلیل اینکه ملک شخصی می باشد و مالکیت کل به صاحب خانه تعلق دارد طراحی پلان ها به صورتی می باشد که از طبقات 2- تا طبقه چهارم متناسب با امکانات و نیازهای کاربر کاملا شخصی می باشد.

طبقه2-  شامل: استخر٬ سونا٬ جکوزی و تاسیسات
طبقه 1- شامل: سالن ورزشی و سالن بیلیارد٬همکف شامل: پارکینگ٬سوئیت٬طبقات یکم تا چهارم نیز شامل: سالن نشیمن٬ آشپزخانه٬ و اتاق خواب های در طبقات آخر٬ اتاق کار٬ فضایی برای بازی کودکان و ... همچنین طبقه آخر شامل استخر و بام سبز نیز می باشد. به دلیل مالکیت شخصی تمام طبقات از طریق پله و آسانسور به یکدیگر ارتباط دارند. و همچنین وید (دید) در راه پله به طبقات پایین تر نیز وجود دارد.

blog post

خانه شریفی ها

فناوری نوین و تکنولوژی به کار رفته در بنا:
این نوع طراحی علاوه بر انعطاف پذیری با توجه به اقلیم منطقه ای دارای امتیاز دیگری همچون نمای متغیر و متنوع در فصول مختلف سال و در نتیجه آن آسایش و راحتی کاربر می باشد. طراحی این بنا نیازمند علم مهندسی در شاخه معماری٬ تاسیسات٬ سازه می باشد و کاملا قابل اجرا می باشد.

blog post

نشیمن خانه چرخان شریفی ها

معماری داخلی بنا:
معماری داخلی بنا نیز به سبک مدرن می باشد.استفاده از وید (دید طبقات بالاتر به فضاهای داخلی در طبقات پایین تر بنا ) در طراحی و رنگ غالب سفید خود به فراخی و گستردگی فضاهای داخلی در دید بصری کاربر می افزاید.

blog post

طراحی داخلی خانه شریفی ها

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

مطالب بیشتر: ویدئو: شاهکار معماری مدرن در خانه چرخان شریفی ها
ویلایی معلق در لواسان تهران
رستوران نمک در ایران
خانه فیروزمندان در لار، ساختمانی مطابق با فرهنگ ایرانی

گرد آوری شده در تحریریه چیدانه

نویسنده:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
زیبایی نمای ساختمان، 10 نرده بالکن و حفاظ تراس مدرن

زیبایی نمای ساختمان، 10 نرده بالکن و حفاظ تراس مدرن

پروژه های علیرضا تغابنی، معمار برجسته ایرانی

پروژه های علیرضا تغابنی، معمار برجسته ایرانی

شاهکار معماری مدرن در خانه چرخان شریفی ها!

شاهکار معماری مدرن در خانه چرخان شریفی ها!

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان و اکسسوری ایمان دکور certificate
مبلمان و اکسسوری ایمان دکور

مبلمان و اکسسوری ایمان دکور

انبوه سازان مدرن ایمن پارت certificate
انبوه سازان مدرن ایمن پارت

انبوه سازان مدرن ایمن پارت

گروه معماری ژین certificate
گروه معماری ژین

گروه معماری ژین

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent