visibility 11483 today 1394/4/20

خانه باغی خاطره انگیز در یزد

پروژه های برجسته:  در این مطلب مراحل طراحی زیبای خانه باغی در یزد را از زبان طراح می شنویم. این خانه به مساحت 950 متر بخشی از یک خانه باغ خانوادگی قدیمی است. خانه باغی که در منطقه باغ های شهر یزد قرار دارد . اگرچه در گذشته در حاشیه شهر قرار داشته اما هم اکنون داخل شهر واقع شده است.برای طراحی خانه گفت و گو های زیادی با کارفرما داشتیم و در مجموع سه رویکرد اصلی برای طراحی آن در نظر گرفته شد.

 خانه باغی در یزد

 • سال طــراحی: 1386 
 • مــکان: یزد
 •  کـارفــرما: دکتر مهران مرتاض
 • تـــاریخ ثبت: 1392/01/07
 •  مسـاحت: 950
 •  نــوع کاربــری: مسکونی
 • مرحله اجرا: اجرا شده
 •  همـکاران طرح: مصطفی رستمی فرد
 • سازه: احسان نصیری
 • تأسیسات مکانیک: علی اسروخانی

 خانه باغی در یزد

1 . بازگشت خانه به سمت بنای سنتی و باغ قدیمی این مجموعه بود که می توانست احساسی خاطره انگیز برای صاحب خانه فراهم کند ؛ ضمن آنکه پیوستگی روابط درون باغ را حفظ می کند .

 خانه باغی در یزد

2 . جریان آب پیرامون خانه بود که برای حفظ رطوبت فضا در تقابل با خشکی شدید هوا باید استفاده می کردیم . برای این کار با حفر چاه های عمیق و مخزنی بزرگ در باغ این امکان را ایجاد کردیم که آب را در پیرامون خانه به گردش در آوریم و در نهایت این آب به استخر شنا ریخته شود .

 خانه باغی در یزد

3 . موضوع روابط فضاها بود . با کارفرما به این جمع بندی رسیدیم که بخش خصوصی و عمومی خانه را از یکدیگر تفکیک کنیم و آشپزخانه را به عنوان قلب فضاهای خانه در ارتباطی صحیح با هر دو بخش قرار دهیم . خانه یزد در نخستین نگاه خانه ای است با ترکیبی ساده از سنگ که با حداقل تزئینات ساخته شده است .

 خانه باغی در یزد

فرم L شکل خانه امکان تفکیک بخش های عمومی و خصوصی را فراهم آورده است و استخر شنا در قلب این فضا رابطه راحت خانه و حیاط را اجرا می کند . سایه بان چوبی روی مسیر آب نیز ، ورودی خانه را تعریف می کند و پلکان سازه فلزی کمک کرده است تا قدری به سادگی و یکپارچگی مصالح آن لطافت ببخشیم .

 خانه باغی در یزد

باتوجه به الگوی معماری سنتی ، شش بخش اصلی خانه اینگونه تعریف شده اند : مهمان خانه ، بخش خصوصی ، آشپزخانه ، واحد مستقل که تداعی کننده بالاخانه است ، حیاط نارنجستان و حیاط اصلی.

 خانه باغی در یزد

 خانه باغی در یزد

 خانه باغی در یزد

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

 خانه باغی در یزد

مطالب بیشتر: آپارتمان سپید، ویلایی سه واحدی در لواسان
خانه دو پوسته ی لواسان ، طراحی ویلا برای ارتباط با طبیعت
معماری مدرن ویلای شماره ۵۹۹ در سواحل مازندران
معماری متفاوت ویلای مسعودی در شیراز

منبع: اتووود | گردآوری شده در تحریریه چیدانه

نویسنده:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

طراحی باغ سنتی، همین قدر ساده همین قدر ایرانی!

طراحی باغ سنتی، همین قدر ساده همین قدر ایرانی!

آثار معماری یزد، شهر بادگیرها (قسمت اول)

آثار معماری یزد، شهر بادگیرها (قسمت اول)

کسب و کارها پیشنهادی
گالری فرش قلی زاده certificate
گالری فرش قلی زاده

گالری فرش قلی زاده

پامیکس certificate
پامیکس

پامیکس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent