visibility 5884 today 1395/10/27

طراحی آپارتمان دوبلکس، تجربه ای نو در خانه مدرن قزوین!

پروژه های برجسته: طراحی آپارتمان شماره ۴ از دفتر معماری هرم پروژه‌ای ا‌ست که کارفرما در آن خواستار سه واحد مستقل بود که یک واحد آن به صورت دوبلکس تعریف شود، خواسته‌ای که تبدیل به چالش اصلی پروژه شد و ما را بر آن داشت تا از این پتانسیل در طراحی جدار بیرونی نیز استفاده کنیم؛ مانیفستی که ارتباط درون و بیرون پروژه را با یکدیگر هماهنگ کند و بتوان بر اساس نیازهای کاربر و با توجه به زمینه شهری، با آن برخورد کرد. چیدانه امروز با مرتضی علی‌نیا مقدم معمار آپارتمان شماره 4 همراه شده است تا تا با هم به گوشه و کنار این پروژه منحصر به فرد در قزوین سری بزنیم و با جزییات طراحی آن بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

blog post

آپارتمان شماره 4

مشخصات عمومی پروژه طراحی آپارتمان مسکونی 4

 • نام پروژه: آپارتمان شماره ۴
 • موقعیت: قزوین، ایران
 • دفتر معماری: دفتر معماری هرم
 • معمار: مرتضی علی‌نیا مقدم
 • همکار طراحی: الیکا زارعی
 • کارفرما: دکتر حاج سیدجوادی

blog post

آپارتمان شماره 4

 • تاریخ: ۱۳۹۵
 • مساحت: ۹۳۰ مترمربع
 • وضعیت: ساخته‌شده
 • بودجه:1میلباردو 100 میلیون تومان .
 • مدل‌سازی و رندر: محمدرضا عبداللهی
 • عکاس: مجتبی سعیدی، مجید سعیدی
 • ویدئو: تیم محتوای وبسایت چیدانه
 • جوایز: رتبه دوم جایزه معمار استان قزوین در سال 1393
            فینالیست جایزه بزرگ معمار در بخش آپارتمان های مسکونی در سال 1395

blog post

آپارتمان شماره 4

آغاز طراحی آپارتمان شماره 4 چگونه بود؟

از زبان معمار: جدار بیرونی بنا قسمتی از پروژه است که بیشترین ارتباط را با شهر برقرار و مانند چشم پروژه عمل می‌کند. این در حالی‌ است که در سالیان اخیر، متاسفانه شاهد آن هستیم که نما فقط به عنوان عاملی برای تامین نور در نظر گرفته شده و بدون توجه به عملکردهای داخلی پروژه و همچنین کیفیت‌های فضایی مورد نیاز برای پروژه شکل می‌گیرد. جدار خارجی ساختمان دارای ارتباطی دوگانه با پروژه و شهر است؛ از طرفی، باید هماهنگ با عملکرد داخلی پروژه شکل بگیرد و از سوی دیگر، باید ارتباط خود را با شهر و زمینه موجود پیدا کند.

blog post

آپارتمان شماره 4

چالش اصلی طراحی آپارتمان شماره 4 چه بود؟

طراحی آپارتمان مسکونی شماره ۴، پروژه‌ای ا‌ست که کارفرما خواستار سه واحد مستقل بود که یک واحد آن به صورت دوبلکس تعریف شود، خواسته‌ای که تبدیل به چالش اصلی پروژه شد و ما را بر آن داشت تا از این پتانسیل در طراحی جدار بیرونی نیز استفاده کنیم؛ مانیفستی که ارتباط درون و بیرون پروژه را با یکدیگر هماهنگ کند و بتوان بر اساس نیازهای کاربر و با توجه به زمینه شهری، با آن برخورد کرد. در این پروژه سعی شده است تا چالشی به عنوان نما که پیش روی طراحان وجود دارد، از زاویه‌ای دیگر دیده شود و با توجه به کیفیت‌های فضایی مورد نیاز پروژه و هماهنگ با عملکردهای داخلی آن شکل بگیرد تا آسایش محیطی و روانی برای کاربر داشته باشد و از طرف دیگر، پروژه خود را به عنوان شاخص شهری مطرح کند

blog post

آپارتمان شماره 4

پروژه در چهار طبقه مسکونی، در سه واحد مجزا که طبقات سه و چهار به صورت دوبلکس بود، طراحی شد. مساله اصلی که در طراحی جدار بیرونی مطرح شد، هماهنگی نما با اتفاقات درونی بنا و نمایان‌کردن آنها در جدار بیرونی، با توجه به کیفیت‌های فضایی موجود در پلان پروژه بود، بدین‌صورت که فضاهایی که در جلوی بنا و رو به شهر قرار گرفتند، از لحاظ کیفیت فضایی (نحوه ورود نور، تناسبات بازشو، متریال و …) در شکل‌گیری جدار بیرونی تاثیرگذار باشند.

blog post

آپارتمان شماره 4

متریال مورد استفاده در طراحی آپارتمان شماره 4 چه بود؟

در طراحی آپارتمان مسکونی شماره 4 ،مکعبی که با دیتیلی از آهن اکسپوز شکل گرفت، این امکان را به ما داد که واحد دوبلکس را به صورت یکپارچه و هماهنگ با پلان طراحی کنیم. شکل‌گیری لوورهای چوبی نیز بر اساس عملکردهای پلان و میزان نور مورد نیاز آن فضا و مساله محرمیت شکل گرفت. هر یک از این اتفاقات، بر اساس اتفاقات درونی بنا، تاثیر خود را بر جدار بیرونی گذاشته و باعث شدند نما در کنار اینکه ارتباط خود را با شهر و زمینه موجود حفظ می‌کند، هماهنگ با پلان و اتفاقات داخلی بنا و براساس آسایش روانی کاربران شکل بگیرد. هماهنگی درون و بیرون پروژه، چالشی بود که در پروژه مطرح شد و تلاش شد تا به این نیاز پاسخ داده شود، مساله‌ای که در تمامی پروژه‌های ساختمانی مطرح است و شاید اندک توجهی به آن می‌شود؛ این پروژه بیانیه‌ای بود برای توجه به مفهوم سکونت و کیفیت زندگی در آن.

blog post

آپارتمان شماره 4

blog post

آپارتمان شماره 4

blog post

آپارتمان شماره 4

بررسی دیاگرام های آپارتمان مسکونی شماره 4

با دیدن بخشی از دیاگرام های طراحی آپارتمان مسکونی شماره 4 با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل گروه معماری هرم می توانید تصویری کامل تر از بخش های مختلف این آپارتمان شاخص در قزوین داشته باشید. 

 

ویدئو آپارتمان مسکونی شماره 4

تیم محتوای چیدانه برای لمس بهتر طراحی آپارتمان مسکونی شماره 4  ویدئوی کوتاهی آماده کرده است که می توانید با  مشاهده آن با بخش های بیشتری از طراحی این پروژه آشنا شوید. 

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید. اهالی فن چیدانه مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه ی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: دفتر معماری هرم | تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ویلای دوبلکس شیک با نمای چوبی در لواسان تهران!

ویلای دوبلکس شیک با نمای چوبی در لواسان تهران!

طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز

طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز

آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز!

آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز!

کسب و کارها پیشنهادی
تولیدی ساعت ارس certificate
تولیدی ساعت ارس

تولیدی ساعت ارس

دکوراسیون بن کیو certificate
دکوراسیون بن کیو

دکوراسیون بن کیو

شرکت فرش یلدای کویر کاشان certificate
شرکت فرش یلدای کویر کاشان

شرکت فرش یلدای کویر کاشان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent