Chidaneh.com placeholder image

معماری با الهام از اوریگامی!

به قلم: تحریریه چیدانه

سفر با معماری: اریگامی، یک هنر باستانی ژاپنی، شیوه‌ای خلاقانه از تاکردن کاغذ به منظور خلق اشکال و فرم‌های زیباست. پس از این‌که این کار هنری در اواسط قرن بیستم در خارج از ژاپن هم محبوب شد، وارد هنرهای مدرن شد و تبدیل به منبع الهامی برای بسیاری از هنرمندان در سراسر دنیا شد و به بسیاری از حوزه‌های هنر مانند معماری شکل داد. تلاش برای خلق طرح‌های معمارانه براساس مفاهیم طرح‌های اریگامی دربردارنده گستره‌ای از خانه‌های مسکونی تا هتل‌ها، مراکز تفریحی، ادارات، و غیره است. نکته مهم این است که اریگامی اکنون تبدیل به یکی از گرایش‌های هنری در معماری معاصر شده است.

در این مطلب 15 ساختمان شگفت‌انگیز را به شما معرفی می‌کنیم که در طراحی آن‌ها از هنر اریگامی استفاده شده است.

تابلو فرش ریحان

سالن جشنواره Tiroler Festspiele، اِرل، اتریش

این سالن بتنی سیاه‌رنگِ زاویه‌دار توسط شرکت معماری Delugan Meissl پس از برنده شدن در رقابت برای طراحی این پروژه در سال 2007 طراحی و ساخته شد. ساخت سالن فستیوال جدید به معنی تضاد میان این ساختمان با سالن تئاتر سفیدرنگ منحنی در نزدیکی آن بود. البته فرم و محل قرارگیری این سالن جدید کاملا با منظره پیرامون آن و ساختمان‌های تاریخی کنار آن مرتبط بود.  

موزه هنر تل‌آویو، تل‌آویو، اسرائیل

                                              

این موزه در مرکز مجموعه فرهنگی شهر قرار گرفته است. از یک طرف سایت این ساختمان بسیار فشرده و به شکل مثلث بود و از طرف دیگر این موزه به مجموعه‌ای از گالری‌های بزرگ و مستطیل‌شکل نیاز داشت. راه حل این مسئله این بود: ‌از سطوح هندسی در طراحی ساختمان استفاده شد تا از این طریق زوایای ناهمخوان بین گالری‌ها و زمین ساختمان به هم مرتبط شوند.

این ساختمان توسط شرکت معماری Preston Scott Cohen طراحی شد و برنده جایزه بین‌المللی Herta and Paul شد.    

موزه شکلات نسله، مکزیکو سیتی، مکزیک

مفهومی که توسط شرکت معماری Rojkind برای طراحی این ساختمان مورد استفاده قرار گرفت از یک شکل تاشده جالب یک پرنده با شکل اریگامی آغاز شد که برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده بود. ساختمانی که اکنون دارای فرم بسیار جذاب و خاصی است نتیجه طراحی هوشمندانه و شهودی در مورد مسئله بیانگری یک ساختمان است. نتیجه این فعالیت‌ها به استحکام سازه‌ای است که کل ساختمان روی آن قرار گرفته است.

Panteón Nube، مورسیا، اسپانیا

Panteón Nube که در شهر مورسیا در اسپانیا واقع شده و توسط شرکت معماری Clavel طراحی شده است یک آرامگاه است که دارای یک طرح نامتقارن و یک نور محدودشده است که توسط سنگ‌های عقیق به وجود می‌آید. آرامگاه Panteón Nube در درون یک پوسته قرار گرفته که زمانی که درها باز می‌شوند نمایان می‌شود. با این حال، درهای زیگزاگی این مقبره فقط به شیوه‌ای خاص باز می‌شوند که فقط مالک آن از این شیوه آگاه است. سازندگان این مقبره با این کار خواسته‌اند به رمز و رامز پیرامون مسئله مرگ اشاره کنند.  

خانه Klein Bottle، رای، ویکتوریا، استرالیا

این خانه مقدس که توسط McBride Charles Ryan طراحی شده است بر روی سطح شن و ماسه‌ای ساخته شده است و دقیقا در پشت یک ساحل قرن شانزدهمی در منطقه رای در فاصله دو ساعتی شهر ملبورن قرار گرفته است. این سازه بر اساس اریگامی ساخته شده است و به نظر می‌رسد با توجه به ویژگی‌های زمین آن انتخاب درستی بوده است و نتیجه یک شکل منحصربه‌فرد و تماشایی است. چارچوب‌های استیل، نمای سیمانی، و ورق‌های فلزی ترکیب فوق‌العاده زیبایی به وجود آورده‌اند.

Park Pavilion، کوئنسا، اسپانیا

این ساختمان توسط شرکت Moneo Brock ساخته شده است و در زمینی به مساحت 35 جریب و در محدوده رودهای Júcar و Moscas در شهر تاریخی کوئنسا قرار گرفته است. این ساختمان از پنج‌ضلعی‌هایی ساخته شده که در کنار هم به یک شبکه سازه‌ای شکل می‌دهند. این سازه که مصالح اصلی آن شیشه و استیل است نمایانگر ارتباط میان زیبایی طبیعی منظره پیرامون آن و بافت شهری کنار آن است.

موزه کاروزاوا، ناگانو، ژاپن

شرکت معماری yasuihideo موزه کاروزاوا را در شهر ناگانو در ژاپن طراحی کرده است و در طراحی آن از مفاهیم و اشکال زاویه‌دار اریگامی استفاده کرده است. این سازه یک‌طبقه دارد و در نزدیکی سطح زمین ساخته شده است. سطح چندبخشی این سازه توپوگرافی مختص آن را به وجود آورده است. توپوگرافی که قسمت‌های نوک‌تیز آن یادآور کوه‌های ژاپنی است و پنجره‌های مثلثی آن برای ایجاد توازن با طبیعت سخت نمای تیتانیومی آن کار گذاشته شده‌اند.

Embedded Project، شانگهای، چین

این سازه موقت و تعاملی توسط شرکت HHD_FUN ساخته شده است و براساس مفهوم «سیستم‌های پیچیده» که می‌توان آن‌ها را درجامعه، زندگی، و زیست‌شناسی دید و دریافت کرد طراحی شده است. هنرمندانی که این سازه را ساخته‌اند سعی کرده‌اند از طراحی سنتی فاصله گرفته و با استفاده از الگوریتم کامپیوتری دست به طراحی بزنند. ارتباط منطق الگوریتمی و فرایند اجرای آن در معماری فیزیکی نتایج غیرمنتظره‌ای را به بار آورده است.

مرکز تکنولوژی‌های مرتبط با انرژی‌های پایدار، نینگبو، چین

دانشگاه ناتینگهام دانشکده جدیدی را در شهر نینگبوی چین راه‌اندازی کرده است: مرکز تکنولوژی‌های مرتبط با انرژی‌های پایدار. این ساختمان که توسط شرکت معماری Mario Cucinella ساخته شده به‌گونه‌ای طراحی شده است که تاثیرات زیست‌محیطی آن با ارتقا و افزایش بازدهی انرژی، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ذخیره آب باران، و استفاده دوباره از آب خاکستری به حداقل برسد. این ساختمان به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی معمول نیازی ندارد و این نیاز از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود.

به این ساختمان نام برج دریایی داده‌اند چراکه از تمامی قسمت‌های دانشکده می‌توان آن را دید. نمای بیرونی این ساختمان شیشه‌ای است و شکل کلی آن شبیه فانوس‌های چینی است. این شیشه‌ها در روز مات و در شب شفاف می‌شوند.

خانه اریگامی، بارسلون، اسپانیا

این ساختمان جذاب در بارسلون اسپانیا که به آن نام AA House داده‌اند توسط شرکت OAB ساخته شده است و در طراحی آن از هندسه و طرح‌های ساده اریگامی ژاپنی استفاده شده است. قسمت‌های مختلف این ساختمان بسیار زاویه‌دار ساخته شده‌اند و کل آن به رنگ سفید درآمده است.

کلیسای خادمان لوپ مقدس، هوپیتل دی سنت لوپ، سوئیس

شرکت معماری Local و دانیلو موندانا در سال 2007 قراردادی را با جامعه خادمان لوپ مقدس برای بازسازی کلیسای آن‌ها بستند.

این کلیسا درست بر روی سطح زمین ساخته شد و با منظره اطراف آن هماهنگی دارد. این کلیسا ترکیبی از طراحی سنتی کلیساهای پروتستانی و سطوح عمودی و افقی موجود در اریگامی است که به فضای داخلی و خارجی این ساختمان ریتم داده است.   

Estacao Oriente، لیسبون، پرتغال

ایستگاه Estacao Oriente، یکی از مراکز اصلی حمل و نقل شهر لیسبون و یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های دنیا برای نمایشگاه 98 world ساخته شد.

این ایستگاه توسط معمار اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا که برای طراحی‌های مشهور است که در الگوها و فرم‌های طبیعی به ویژه زندگی پرندگان و زندگی دریایی ریشه دارند طراحی شده است. این ایستگاه نیز مانند کارهای دیگر این معمار به چنین اشکالی شبیه است.

دفتر مرکزی Barclays، پاریس، فرانسه

بخش عمده طراحی این ساختمان الهام‌گرفته از موقعیت نامتعارف زمین آن بود (قرارگرفته در نواری به عرض 20 متر در یک خیابان، و میان دو باغ). این موضوع باعث شد تا معماران شرکت Manuelle Gautrand پروژه‌ای را طراحی کنند که از مزایای چشم‌انداز و نور طبیعی موجود در آن بیش‌ترین بهره را ببرد. به همین دلیل نمای این ساختمان کاملا شیشه‌ای است و قسمت‌های از آن از سنگ مرمر ساخته شده است. در کنار این موضوع کلیت سازه الهام‌گرفته از اشکال اریگامی است و در قالب سنگ‌های مرمر در این سازه مورد استفاده قرار گرفته است. 

خانه هلیوس، لوس‌آنجلس، آمریکا

خانه هلیوس یک پمپ بنزین در شهر لوس‌آنجلس است که پس از ساخت آن در سال 2007 تبدیل به نشان اختصاصی شهر شد. این پمپ بنزین توسط شرکت Office dA در بوستون و شرکت معماری Johnston Marklee در لوس‌آنجلس با هدف طراحی یک پمپ بنزین استاندارد و دوستدار محیط‌‌‌‌‌‌‌‌‌زیست ساخته شد: سقف این سازه، که در برابر جریان شدید هوا مقاوم است و آب‌ باران را جمع‌‌آوری می‌کند، از مثلث‌هایی که از استیل‌های نسوز بازیافتی ساخته شده‌اند شکل گرفته است و دارای 90 پنل خورشیدی است که مصرف انرژی این پمپ بنزین را 16 درصد کاهش می‌دهد.

مرکز درمانی، بیلبائو، اسپانیا

نمای خارجی قابل توجه این مرکز درمانی در بیلبائوی اسپانیا واکنشی است از سوی طراحان شرکت معماری Barreau به آیین‌نامه‌های ساخت‌وساز شهری که طبق آن همه ساختمان‌های چندطبقه در خیابان‌های اصلی باید عقب‌نشینی کنند. نتیجه فرایند طراحی این هیبریدِ زیبا و چشم‌گیر است که نه تنها سازه آن مصرف انرژی پایینی دارد بلکه در این بلوار به شدت به چشم می‌آید. این ساختمان دارای دو ویژگی برجسته نیز هست: سروصدای موجود در خیابان به مقدار کمی وارد ساختمان می‌شود و انرژی آن از طریق پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود.

منبع: freshome | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
leechburton_2596 در تاریخ 08 تیر 1393
خیلی خوب بود! یاده کارهای فرانک گِری و پیتر آیزنمن افتادم!
پوریا در تاریخ 10 تیر 1393
آره کارهای فرانک گهری(گری) بیشتر برداشتی ناخواسته از اکسپرسیونیمه طرح خانه رقصان اون را تو پراگ دیدی بنظر میاد هیچکس بهتر از او نمی تونست این بناراطراحی کنه یا طرح جدیدش توپاریس برای بنیاد لویی ویتون ساخته واقعا خلاقانه است

ثبت دیدگاه