Chidaneh.com placeholder image

طراحی رستوران چوجی، معماری چوب و فلز در تهران!

به قلم: تحریریه چیدانه

پروژه های برجسته: رستوران چوجی در یکی از مناطق پر تردد شهر تهران قرار دارد. طراحی رستوران با سنگ تراورتن کرم، سرامیک کرم، پنجره های قوسی و گاه ساده به سبک کلاسیک بی هویت امروز ایران پوشانده شده بود. خواسته کارفرما برای رستورانی با هدف ارایه غذاهای ارگانیک طرحی بود که بتواند بیانگر اهداف و ماموریت رستوران باشد و قابلیت تکثیر در شعبه های بعدی را داشته باشد. که استودیو آدمون توانست به خوبی نیاز کارفرما را فراهم و رتبه اول جایزه معماری داخلی ایران، در بخش تجاری، فصلنامه معماری و ساختمان، 1395 و همچنین رتبه سوم جایزه معمار در بخش بازسازی، مجله معمار، 1395 را از آن خود کنند. با چیدانه همراه باشید تا با هم پای صحبت معماران پروژه بنشینیم و  جزییات طراحی این بنای شاخص را از زبان خودشان بشونیم با ما همراه باشید. 

استودیو آدمون
طراحی داخلی رستوران
استودیو آدمون

سرویس خواب بالسا

مشخصات عمومی پروژه طراحی داخلی رستوران چوجی

 • نام پروژه: رستوران چوجی 
 • موقعیت: سهروردی،تهران، ایران
 • شرکت مشاوره: استودیو آدمون
 • معماران مسئول: شبیر موسوی، امیر رضا فاضل، مهدی کلاهی
 • تیم طراحی: مسعود الماسى، زهره باغجرى، نیوشا قاسم، رامتین حق نظر، مرجان رفیقى، بیتا لطیفى، روشنک فتحى
 • تاریخ: 1395
 • مساحت ساخته شده: 200 مترمربع
 • نوع: بازسازی، طراحی داخلی، رستوران
 • اجرا: استودیو آدمون
 • مدیر اجرایی: مهدی موسوی
 • عکاسان: پرهام تقی اف، مهدی کلاهی
 • کارفرما: اسماعیل حیدری
 • متریال: چوب، فلز
 • جوایز: رتبه اول جایزه معماری داخلی ایران، در بخش تجاری، فصلنامه معماری و ساختمان، 1395
          رتبه سوم جایزه معمار در بخش بازسازی، مجله معمار، 1395

استودیو آدمون
دکوراسیون چوبی رستوران
استودیو آدمون

طراحی رستوران چوجی و خاستگاه طراحی آن

رستوران چوجی در یکی از مناطق پر تردد شهر تهران قرار دارد. فضای داخلی رستوران با سنگ تراورتن کرم، سرامیک کرم، پنجره های قوسی و گاه ساده به سبک کلاسیک بی هویت امروز ایران پوشانده شده بود. خواسته کارفرما برای رستورانی با هدف ارایه غذاهای ارگانیک طرحی بود که بتواند بیانگر اهداف و ماموریت رستوران باشد و قابلیت تکثیر در شعبه های بعدی را داشته باشد. از طرفی فضایی که برای رستوران در نظر گرفته شده بود به صورت اجاره و برای مدتی محدود بود و به هیچ عنوان فضای مناسبی برای یک رستوران به نظر نمی رسید.

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

استودیو آدمون
طراحی داخلی رستوران
استودیو آدمون

با توجه به افزایش سرمایه در شهر تهران، اغلب پروژه های داخلی از تخریب بنای موجود و جایگزین کردن آن با طرحی جدید حاصل می گردد که اثرات مخربی در محیط زیست در سال های اخیر ایجاد کرده است. به حداقل رساندن اثرات منفی حاصل از تخریب، انتخاب متریال برای بازگشت به چرخه زندگی و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه و منابع را موضوع اصلی در طراحی داخلی رستوران قرار دادیم. صرف نظر از کم ارزشی بنای موجود از لحاظ معماری، حفظ جداره ها، رها کردن سطوح دیوارها و پوشاندن آن با جداره ای شفاف برای ایجاد ارتباط بین فضای جدید و قدیم مورد توجه قرار گرفت و با فاصله گرفتن از جداره اولیه، جداره ای جدید در فضا ایجاد گشت که ضمن ایجاد هویتی جدید سبب شکل گیری تفکیک فضا بر اساس نیازهای متفاوت مجموعه گردید.

استودیو آدمون
طراحی داخلی رستوران
استودیو آدمون

طبیعت دوستی در طراحی رستوران چوجی

برای هرچه کمتر آسیب رساندن به چرخۀ زندگی هویت جداره های الحاقی را بر اساس نظریه بازگشت ماده از یک شکل قابل استفاده و تبدیل به شکل دیگر قرار دادیم. می خواستیم رستوران با طبیعت دوستی کند و از طبیعت وامدار گردد. چوب و آهن را به عنوان عناصر اصلی در شکل گیری جداره ها به کار بردیم، ارتباط با درختان در فضاهای جمعی حالا در مسیرهای رستوران روح تازه ای گرفته بود. 

استودیو آدمون
دکوراسیون چوبی رستوران
استودیو آدمون

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

رویکرد دیگری که در این مسیر، پراهمیت می نمود امکان بازگشت بنا به وضعیت اولیه به منظور جلوگیری از هدر رفتن سرمایه و منابع طبیعی بود. انتقال طرح و سرمایه از مکانی به مکان دیگر با حداقل آسیب، روش مناسبی برای پاسخ به این مسئله بود. زیرا سرمایه، طرح و جزئیات از هم مجزا نیستند. در طراحی تمام جزئیات قابلیت انتقال، باز و بسته شدن اجزاء مورد توجه قرارگرفت که خود باعث خلق ریز مدول های پیوسته در فضا در تمامیت و اجزاء گردید تا آنجا که با وجود طراحی جزئیات بسیار، یکپارچگی فضا کمترین آسیب را دید. امکان انتقال بعد از مدت زمان رهن از فضای تیز گوشه موجود به فضاهای متنوع و حتی غیر منتظم بعد را فراهم کرد تا در طول مسیر رشد طراحی رستوران، فضا پیوسته با تغییری آگاهانه ماندگاری خود را فراهم کند.

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

مطالعات تیم طراحی در مورد انتظارات کاربران (مشتریان و کارمندان) و هم چنین شناخت نقاط ضعف و قوت رستوران های موجود ، سبب شکل گیری ایده تفکیک فضاها بر اساس نیازهای متفاوت در عین حفظ یکپارچگی کل مجموعه شد. لذا در قسمت ورودی، فضایی عمومی برای ارتباطات اجتماعی، انتظار، سفارش و تقسیم مسیرهای حرکت ایجاد گشت. راهروها به وسیله ی دیواره چوبی و تغییر متریال در سقف شاخص گردید . فضای خانوادگی و پرجمعیت در طبقه پایین با سقف بلندتر و شفافیت بیشتر قرار گرفت و نیم طبقه بالا با سقف کوتاه تر، نور، دید و شفافیت کمتر و در نتیجه محرمیت بیشتر به کاربری فضای خصوصی، کم جمعیت و دوستانه اختصاص یافت.

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

طراحی رستوران چوجی و نقطه عطف آن

وجود فضایی بلند در قسمت ورودی رستوران به عنوان مبدأ اصلی حرکت دارای بیشترین پتانسیل برای ایجاد ارتباط بصری در پروژه مورد توجه قرار گرفت. به نحوی که امتداد ارتباط دید ناظر و کشش آن به داخل فضا بتواند کنجکاوی ناظر را برانگیزد و با شکستن سکون فضا، پویایی و تحرک را به ارمغان آورد .بنابراین چگونگی گسترش این ارتباط در مقاطع پروژه مورد ارزیابی قرار گرفت و با کاستن و افزودن به فضای مکعب مانند ورودی امکان پیشروی و امتداد بصری در طول حرکت ناظر را فراهم کرد.

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

سپس برای ایجاد حس دعوت به طبقه فوقانی، طرحی همسان با سقف ورودی برای نیم طبقه بالا در نظر گرفته شد تا فضا از یکپارچگی بیشتر در عین حال تنوع فضائی بالاتر برخوردار گردد.  از آن جایی که بحث محرمیت در تقابل همیشگی با الگوی پلان باز در معماری مدرن قرار می گیرد، رسیدن به جوابی که پاسخگوی نیازهای فرهنگی جامعه امروز ایران که در حال گذر از فرهنگ سنتی خود به فرهنگ مدرن جهانی می باشد جزو مسائل مهم طراحی رستوران چوجی قرار گرفت.

استودیو آدمون
چوب در طراحی صنعتی
استودیو آدمون

ایرانیان از دیرباز در فضاهایی زندگی کرده اندکه حریم خصوصی و عمومی را مجزا نموده و امکان دسترسی به فضای اندرونی را محدود کرده اند. لذا در ناخودآگاه خود خاطره ای از گذشته را به یاد دارند که تمایل آنان برای استفاده از فضاهایی با آرامش فضاهای گذشته را بر می انگیزد. بنابراین آنچه در طراحی این رستوران مورد توجه قرار گرفت ایجاد دیواره ای برای تفکیک فضاهای خصوصی، خانوادگی یا دوستانه بود که بدون خرد کردن فضا و در عین حال با حفظ حریم شخصی ایجاد شده باشند و مسیرهای حرکت بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی و با فاصله از آن قرار داشته باشند.

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

استودیو آدمون
رستوران چوجی
استودیو آدمون

طراحی رستوران چوجی،بررسی پلان و مقاطع 

با دیدن بخشی از پلان طراحی رستوران چوجی و مقاطع  آن با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل استودیو آدمون می توانید تصویری کامل تر از بخش های مختلف این رستوران شاخص در تهران داشته باشید. 

 

ویدئو طراحی رستوران چوجی

تیم محتوای چیدانه برای لمس بهتر طراحی رستوران چوجی ویدئوی کوتاهی آماده کرده است که می توانید  با مشاهده آن با بخش های بیشتری از طراحی این پروژه آشنا شوید. 

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید. اهالی فن چیدانه مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه ی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: استودیو آدمون | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
arash_38328 در تاریخ 26 دی 1395
کامل ترین وبسایت اطلاعات شهری معرفی کافیشاپ و رستوران به همراه منو و قیمت، داروخانه، بیمارستان،سوپر مارکت، مسیرهای حمل و نقل عمومی،سینما،شرکت و .... جهت مشاهده ، لینک زیر را در گوگل سرچ کنید : http://kojaberim.info/

ثبت دیدگاه