طراحی داخلی رویایی با استفاده از رنگ آبی و چوب در پروژه “خط آبی”

طراحی داخلی رویایی با استفاده از رنگ آبی و چوب در پروژه “خط آبی”

به قلم: نرگس مهردادیان

به گفته معمار طرح، پروژه خط آبی بخشی از یک مجموعه مسکونی قدیمی در بندر ماهشهر است که مطابق با نیازهای یک زوج، برای زندگی، کار، فراغت و تفریح طراحی و اجرا شده است. این پروژه طراحی داخلی آپارتمان منحصر به فرد توسط دغتر معماری آسو آب و آیینه در سال گذشته انجام شد. خط آبی و کاشی دست‌ساز لعاب‌دار در این پروژه اثری از طیف رنگ‌های اصیل ایرانی را به‌نمایش می‌گذارد.

نوژا دیزاین

در این مطلب به بررسی خصوصیات، معماری، کانسپت، فضاهای منحصربه‌فرد و انعطاف‌پذیری حداکثری در پروژه خط آبی پرداخته خواهد شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاغذدیواری آیدی

طراحی داخلی با استفاده از رنگ آبی و چوب در پروژه خط آبی

خصوصیات اصلی پروژه طراحی داخلی خط آبی

پروژه آپارتمان خط آبی با مساحت کل ساخته‌شده ۳۰۰ مترمربع در استان خوزستان و بندر ماهشهر قرار دارد. این پروژه توسط دغتر معماری آسو آب و آیینه و معمار مسئول محمد امینی طراحی و اجرا شده‌است. تیم طراحی را فاطمه ملکی، سپهر پارسایی، علی اعظمی تشکیل می‌دهند. متریال‌های اصلی به‌کار رفته در این پروژه شامل کاشی دست‌ساز لعاب‌دار، کاشی بتنی، میکروسمنت، چوب کانادایی روکش بلوط و چوب طبیعی است. کار طراحی و اجرای پروژه از خرداد تا اسفند ۱۴۰۲ به‌طول انجامید. از افتخارات این طراحی آپارتمان، می‌توان به فینالیست شدن در دوازدهمین دوره جایزه آرکیتایزر در سال 2024 اشاره کرد.

خصوصیات اصلی پروژه طراحی داخلی خط آبی

معماری داخلی و کانسپت پروژه خط آبی

پروژه آپارتمان خط آبی محلی برای تجربه‌ فضاست. تجربه‌ای که از تنوع، یکپارچگی، نیاز، فعالیت و سبک زندگی ساکنان الهام می‌گیرد. خط آبی در این پروژه اثری از طیف رنگ‌های اصیل ایرانیست که در المان‌های داخلی آپارتمان به‌کار برده شده است. آپارتمان خط آبی مانند کتاب یا فیلمی پر از سکانس‌های فضایی منحصر بفرد و مرتبط بهم است که می‌تواند در طول شبانه‌روز ساکنان را برای استفاده به‌سوی خود دعوت کند.

مطلب پیشنهادی: طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از مبلمان آجری! 

معماری داخلی و کانسپت پروژه خط آبی

فضاهای منحصر به فرد پروژه خط آبی

پاسخ به نیازهای ساکنان در طراحی و اجرای پروژه خط آبی، این آپارتمان را به یک فضای منحصر به فرد تبدیل کرده است. با توجه به نیازهای کارفرما، این آپارتمان به سه بخش زیر تقسیم می‌شود:

1- محلی برای زندگی یا بخش مسکونی شامل آشپزخانه، نشیمن، اتاق‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام

۲- فضایی برای کار و فعالیت‌های حرفه‌ای

۳- فضایی برای تفریح و استراحت شامل جکوزی، سونا و جیم

فضاهای منحصر به فرد پروژه خط آبی

انعطاف‌پذیری حداکثری فضاها در پروژه خط آبی

بنا به درخواست کارفرمای آپارتمان خط آبی، هر سه فضای زندگی، کار و استراحت در آپارتمان خط آبی در عین حال که با هم در ارتباط هستند، در مواقع مورد نیاز تفکیک شده و برای حفظ محرمیت، هر فضا به‌صورت مستقل عمل می‌کند. برای این منظور با استفاده از عناصر و المان‌های متحرک، انعطاف‌پذیری حداکثری در فضاها ایجاد شده است.

انعطاف‌پذیری حداکثری فضاها در پروژه خط آبی

با بستن درب‌های متحرک فضای نشیمن کاملا پوشیده شده و از طریق راهروی ورودی به‌صورت مستقل و بدون هیچ اشرافی به فضای زندگی، به اتاق کار دسترسی وجود دارد. با این کار فضا برای یک جلسه کاری خصوصی آماده خواهد شد.

با بستن درب‌های متحرک فضای نشیمن کاملا پوشیده شده در پروژه خط آبی

در فضای ورزشی در کنار اتاق بدنسازی، سونا و جکوزی، حضور آب در حوضچه‌های خیس کم عمق، فضای لمکده، دیوارهای سبز و پرده‌های آبی، حس طراوت و سرزندگی در فضا جریان می‌یابد. تا بتوان دور از هیاهوی زندگی، دغدغه‌ها و دل مشغولی‌ها لحظاتی پر از آرامش را تجربه کرد.

مطلب پیشنهادی: تصاویری از خانه‌ چشم‌نواز میرزا کوچک خان جنگلی

در فضای ورزشی پروژه خط آبی در کنار اتاق بدنسازی، سونا و جکوزی،

رنگ‌ها و متریال های شاخص در آپارتمان خط آبی

طیف رنگ آبی در پروژه خط آبی مانند یک خط دنباله‌دار پیوسته فضاها را در عین تفکیک کردن با یکدیگر ترکیب می‌کند. همچنین ایجاد کیفیت فضایی متنوع با استفاده از کاشی‌های دست‌ساز و زمینه‌های ساده و خنثی به این فضا رنگ زندگی بخشیده است. یکی از دلایل پیوستگی پوسته‌های چوبی و ترکیب با دیوار‌های کاشی، ارتفاع محدود فضای داخلی است. که با از میان بردن گوشه‌ها و ایجاد پوسته‌ای دنباله‌دار، باعث ایجاد فضایی متفاوت شده و ابعادی فراتر از واقعیت را به بیننده القا می‌کند.

رنگ‌ها و متریال های شاخص در آپارتمان خط آبی

و در آخر

پروژه خط آبی، پروژه‌ای منحصر به فرد است که برای نیازهای یک زوج در بندر ماهشهر استان خوزستان توسط استودیو آسو آب و آیینه طراحی و اجرا شده است. این خانه دارای سه فضای مجزا برای زندگی، کار و تفریح طراحی شده. حداکثر انعطاف‌پذیری بین فضاهای مختلف برقرار شده تا در مواقع مورد نیاز کاملا از هم جدا یا با یکدیگر ترکیب شوند. خط آبی که تقریبا در تمامی پروژه‌دیده می‌شود اثری از طیف رنگ‌های اصیل ایرانی را به نمایش گذاشته است.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های خاص و منحصر به فرد استودیو آسو آب و آیینه مطلب تصاویری از یکی از خاص‌ترین خانه‌های ایران به نام “خانه نزدیک" را از دست ندهید.

پروژه خط آبی، پروژه‌ای منحصر به فرد

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه