خودت انجامش بده!

خودت انجامش بده!

به قلم: سمانه زارعی
خودت انجامش بده
خودت انجامش بده

احتمالا شما هم ویدئوها و یا تصاویر آموزشی که ساخت یک محصول و یا تعمیر یک وسیله را به ما نشان می‌دهند دیده باشید. مخصوصا در چند سال اخیر که شبکه‌های مجازی گسترش و کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند، این نوع آموزش‌ها بسیار رایج شده و در دسترس اغلب افراد هست. این جریان با اصطلاح DIY شناخته شده است. در این مطلب از چیدانه قرار است با مفهوم پروژه‌های DIY آشنا شویم.

DIY چیست؟

عبارت خودتان انجام دهید یا خودتان بسازید (به انگلیسی DIY، Do it yourself)، به انجام کارهایی گفته می‌شود که فرد خودش در خانه و بدون وجود یک متخصص می‌تواند آن را پیش ببرد. اغلب کارهایی که در هر خانه نیاز به آنها بیشتر حس می‌شود؛ مانند تعمیر وسایل و یا ساخت وسایل پرکاربرد و آسان جزو این DIY ها هستند. همچنین اگر شما نیاز به وسیله‌ای دارید که در هیچ فروشگاهی پیدا نمی‌شود؛ می‌توانید با کمی خلاقیت خودتان آن را بسازید.

بالسا

 

وسایل دست ساز تزئینی و کاربردی
وسایل دست ساز تزئینی و کاربردی

تاریخچه پروژه‌های خودتان بسازید!

خودت انجام بده (DIY) اصطلاحی است که از دهه 1950 میلادی از برخی کشورهای غربی رواج پیدا کرد. اینکه بتوانیم کاری را خودمان انجام دهیم و یا وسیله‌ای را تعمیر کنیم؛ حس خوبی به ما می‌دهد. مخصوصا برای افردی که به خلق کردن و یا تعمیر کردن علاقه زیادی دارند. صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف مواد اولیه و پرورش استعداد افراد؛ باعث استقبال از چنین کارهایی شده است. پروژه‌های خودت بساز از ساختن یک کاردستی کوچک مدرسه، تا ساخت یک وسیله پرکاربرد مانند قفسه چوبی کتابخانه و یا حتی تغییر فضای یک اتاق گسترده است.

نمونه‌‌هایی از DIY

در این بخش تعدادی از کارهای DIY که می‌توانید آنها را امتحان کنید، معرفی می‌کنیم.

نقاشی روی دیوار
نقاشی روی دیوار

نقاشی روی دیوار

یکی از کارهایی که خودتان می‌توانید در خانه آن را اجرا کنید؛ رنگ و یا نقاشی روی دیوار است. برای این کار لازم است با رنگ‌ها آشنا باشید و کمی خلاقیت هنری داشته باشید. دست به کار شوید و طرح و رنگی که دوست دارید را روی دیوار اجرا کنید.

 

تایل بین کابینتی
تایل بین کابینتی

چسباندن تایل بین کابینتی

با اجرای برخی از ایده‌ها مانند تغییر کاشی بین کابینتی، به راحتی دکوراسیون آشپزخانه را عوض کنید. دیوارپوش بین کابینتی چسبی، نصب و اجرای پیچیده‌ای ندارد و بدون وجود یک متخصص و استادکار هم می‌توانید آن را انجام دهید.

 

ساخت یک باغچه
ساخت یک باغچه

یک باغچه چوبی بسازید

باغبانی و تزئین محوطه، یکی از کارهای هیجان انگیزی است که افراد با ذوق از آن لذت می‌برند. با اجرای یک باغچه چوبی، که هم سطح با زمین اجرا می‌شود و یا سطحی بالاتر از زمین دارد حیاط و محوطه خانه را زیباتر کنید.

کلام آخر:

در این مطلب با مفهوم عبارت “خودت انجام بده" آشنا شدیم. چند نمونه از کارهایی که خودتان می‌توانید در خانه انجام بدهید را معرفی کردیم. در مطالب بعدی پروژه‌های DIY بیشتری معرفی خواهیم کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه