حفظ زمین و محیط‌‌زیست با همین چند کار ساده!

حفظ زمین و محیط‌‌زیست با همین چند کار ساده!

به قلم: سمانه زارعی

ممکن است وجود انبوهی از زباله‌هایی که در جنگل یا دریا دیده می‌شوند؛ دود غلیظی که در شهرها وجود دارد و یا پلاستیک‌هایی که در طبیعت رها شده‌اند، ما را از این تفکر که می‌توانیم در حفظ محیط‌زیست تلاش کنیم، ناامید کند. ولی نباید فراموش کنیم که حتی تصمیمات بزرگ یک جامعه توسط انسانها گرفته می‌شود، انسانهایی که در همین دنیا به دنیا می‌آیند و رشد و پرورش می‌یابند. در این مطلب کارهای کوچک و ساده‌ای که می‌تواند به حفظ زمین کمک کند را بیان کرده‌ایم. شما هم می‌توانید موثر باشید.

chidaneh ad banner

 

کمتر مصرف کنید
کمتر مصرف کنید

1. کمتر خرید کنید.

اولین قدم برای کمک به محیط‌زیست و زمین، این است که کمتر مصرف کنیم. نه اینکه نیازهای خود را تامین نکنیم! کافی‌ است کالاهایی که ضروری نیستند و نیازی به آنها ندارید را خرید نکنید. یکی از اصلی‌ترین عوامل آلوده‌کننده و مخرب طبیعت و زمین؛ تولید هرچه بیشتر محصولات متنوع برای مصرف انسانها است.

2. ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید.

ظروف یکبار مصرف را از زندگی خود حذف و یا به حداقل برسانید. این ظروف علاوه بر اینکه به محیط‌زیست آسیب می‌زنند؛ برای سلامت انسان هم مضر هستند. اولین قدم برای داشتن خانه بدون زباله حذف ظروف یکبار مصرف است.

3. کیسه پارچه‌ای به جای پلاستیک

احتمالا در اخبار شنیده باشید که ذرات پلاستیک حتی در خون انسان هم دیده شده است! و این موضوع یعنی، پلاستیک‌ها همه‌جا وجود دارند. برای خرید از پلاستیک‌هایی که در خانه وجود دارند استفاده کنید و یا اینکه چند کیسه پارچه‌ای در کیف یا ماشین قرار دهید و برای خرید از آنها استفاده کنید.

 

خرید مواد غذایی به میزان لازم
خرید مواد غذایی به میزان لازم

4. به مقدار لازم مواد غذایی بخرید

برای خرید مواد غذایی و میوه به نیاز خود توجه کنید. لازم نیست برای دو هفته میوه بخرید و در یخچال انبار کنید. زیرا در زمان طولانی مقداری از آن پوسیده می‌شود و باید دور ریخته شود. در نتیجه بهتر است؛ هر چند روز یکبار و به مقدار کم خرید کنید تا دورریز نداشته باشید. تا جایی که امکان دارد مواد غذایی فله بخرید.

مطلب پیشنهادی: کاهش پسماند غذا، 12 روش کم کردن هزینه‌های زندگی!

5. وسایل خود را تعمیر کنید.

به جای اینکه وسیله‌ی خراب شده را سریعا از چرخه استفاده خارج کنید و بیرون بیندازید، آن را تعمیر کنید و دوباره استفاده کنید. اگر وسیله‌‌ سالمی در خانه دارید که نیازی به آن ندارید؛ آن را به کسی بدهید که استفاده کند.

 

بازیافت و آموزش به کودکان
بازیافت و آموزش به کودکان

6. بازیافت کنید.

زباله‌های خود را تفکیک کنید. با چند بار انجام دادن این کار، عادت خواهید کرد. بهتر است کاغذ، فلز و شیشه از همدیگر جدا باشند. می‌توانید پس از تفکیک آنها را به مراکز پسماند شهر خود بدهید. مخصوصا در مورد وسایل الکترونیکی و باتری‌ها که انداختن آنها در سطل زباله خطرناک است، این کار ضروری است.

مطلب پیشنهادی: تفکیک زباله خانگی؛ بهترین کار تولید زباله کمتر است!

7. دوچرخه سواری کنید.

به جای اینکه برای رفتن به مکان‌ها نزدیک ماشین روشن کنید، از دوچرخه استفاده کنید. در این صورت علاوه بر کمک به تمیز شدن هوا و ورزش کردن، از نظر اقتصادی هم برایتان به صرفه خواهد بود.

کلام آخر:

به جز مواردی که در این مطلب بیان شدند؛ کارهایی مانند تولید کمپوست، درست کردن خشکاله، استفاده از تمیز کننده‌های طبیعی، آموزش به کودکان و دوستان و.. می‌تواند به حفظ زمین کمک کند. کافی است از خودمان شروع کنیم. باید به این باور برسیم که ما در مقابل محیط‌زیست و زمین مسئول هستیم. همه‌ی زندگی ما وابسته به زمین است. کارهای کوچکی وجود دارند که نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی ندارند ولی با انجام این کارها علاوه بر اینکه می‌توانیم به محیط‌زیست کمک کنیم، حس خوبی از اینکه آسیب کمتری به زمین وارد کرده‌ایم بدست می‌آوریم.

 

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه