هنینگ لارسن؛ معماری با آثار هنری درخور در سطح دنیا

هنینگ لارسن؛ معماری با آثار هنری درخور در سطح دنیا

آثار هنینگ لارسن

نوژا دیزاین

هنینگ لارسن معماری بین‌المللی بود که در کنار کارهای ارزشمندی که داشته است، بیشتر برای دو سازه خود، ساختمان وازرت امور خارجه در ریاض عربستان و اپرا هاوس کپنهاگ دانمارک مشهور بود.

فیلم نت

هنینگ لارسن معمار دانمارکی

او در 20 آگوست سال 1925 در آپسوند دانمارک متولد شد و در 87 سالگی در 22 ژوئن سال 2013 جهان ما را ترک کرد. هنینگ لارسن یکی از معماران برجسته‌ای است که تقریبا بیشتر خانه‌های اپرا در سطح دنیا را طراحی کرده است.

مرکز تئاتر در استرالیا

لارسن تحصیلات خود را در آکادمی هنرهای زیبای سلطنتی دانمارک گذراند و برای ادامه تحصیل مدرسه معماری لندن و موسسه صنعتی ماساچوست در امریکا را انتخاب کرد. در نهایت نیز در کنار معماری، در مقام پروفسور در دانشگاه هنرهای زیبای سلطنتی دانمارک مشغول به تحصیل شد.

طراحی بنای کمپانی ولوو Volvo

لارسن شرکت معماری با نام خود را در سال 1959 در کپنهاگ دانمارک تاسیس کرد تا بتواند از آن طریق در سطح جهان پروژه‌های متعددی را مدیریت و طراحی کند. او جوایز متعددی از جمله Praemium Imperiale، جایزه‌ بین‌المللی هنری از طرف خاندان سلطنتی ژاپن، را نیز دریافت کرده است.

علت شهرت هنینگ لارسن در چه چیزی نهفته بود؟

هنینگ لارسن

هنینگ لارسن در بازی با نور شهرتی جهانی داشت و به همین جهت، او را در جامعه معماری، استاد نور خطاب می‌کردند. لارسن معتقد بود با خلق آثاری ماندگار تعریف جدیدی برای زیبایی به وجود خواهد آورد.

طراحی کنسرت هال هارپا

گفته می‌شود که لارسن به این دلیل که دوران رشد خود را در جاتلند غربی گذرانده است، مسحور نور بوده است. نحوه تابش نور بر کلیسای روستا، تابش نور از نورگیر یک خانه روستایی و بازتاب آن بر آجرهای یک خانه همگی او را مجذوب نور کرده بود. به همین جهت، تاثیر و جایگاه نور در آثارش او را به «استاد نور» تبدیل کرده است.

بیشتر بدانید: آثار فاخر نورمن فاستر؛ پیشرو در معماری مدرنیسم انگلستان

تحلیلی بر مجتمع The wave از آثار بی بدیل هنینگ لارسن

مجتمع The wave اثر هنینگ لارسن

مجتمع زیبا و پر مفهوم موج یا The wave در شهر وژله دانمارک یکی از آثار منحصربه‌فرد هنینگ لارسن است که نمای مجسمه مانند و برگرفته از اثر طبیعی چون امواج دریا نقطه عطف جدیدی را برای این شهر و البته دانمارک رقم زده است. فضایی که این مجتمع در آن بنا شده است و چشم‌اندازی که دارد، خود تاکیدی بر زیبایی و در واقع مفهوم موج دار این بنا است.

نمای جانبی ساختمان موج در شهر وژله دانمارک

طراحی ساختمان The wave برنده جایزه پرافتخار the prestigious Civic Trust Award شده است و در واقع، نمادی از به روز بودن معماران دانمارکی با ترندهای جهانی و در عین حال، حفظ هویت دانمارکی آن‌ها است.

نمای داخلی مجتمع موج

مصالح استفاده شده در این مجتمع و نحوه ساختار آن به گونه‌ای است که در شب‌ها به فرم کوهی نورانی به نظر می‌رسد و در روزها، شکل مواج سفید این بنا روی دریا به شکل بسیار زیبایی انعکاس پیدا می‌کند. به این صورت که چشم انداز و شکل خود را با توجه به تغییرات آب‌وهوا و تغییر ساعات روز تغییر می‌دهد.

آبدره منبع الهام مجتمع The wave اثر هنینگ لارسن

ایده مواج بودن بنا با توجه به ویژگی‌های طبیعی این شهر به ذهن هنینگ لارسن رسید. او با الهام از آبدره که آبراهه باریک و ژرفی است که از اقیانوس وارد خشکی می‌شود که در تصویر بالا نشان داده شده، پل، شکل شهر و تپه‌های آن مجتمع The Wave را طراحی و ساخت.

نمای مجتمع موج در شب

امضای هنینگ لارسن بر پای این کار دقیقا ارتباط بین مجتمع و دریا و چشم انداز شهر است که اثری فوق‌العاده زیبا در آن محیط ساخته است.

بیشتر بدانید: آثار متفاوت فرانک گری، معمار کانادایی-امریکایی

سالن اپرا Hangzhou Yuhang opera در چین اثر هنینگ لارسن

یکی دیگر آثار هنری به جا مانده از هنینگ لارسن، معمار دانمارکی، ساختمان Hangzhou Yuhang opera است. این بنا در مساحتی به ابعاد 82546 متر مربع در شهر Hangzhou Shi کشور چین اجرا شده است.

سالن اپرای هانگژو چین

این بنا بین شهر شلوغ هانگژو و سواحل آرام دریاچه شرقی واقع شده است که به کمک خطوطی که در بنا استفاده شده، نمای مشخصی را در راستای خط افق ایجاد می‌کند. چشم انداز و انعکاس بنا در آب به نحوی است که گویا بالاترین نقطه ساختمان شیشه‌ای در عمیق‌ترین قسمت دریاچه فرو رفته است که این انعکاس خود زیبایی بیشتری به بنا می‌دهد.

سالن اپرا هانگژو چین

ساختمان بنا همچون فرهنگی تازه در رگ‌های هانگژو چین جریان پیدا کرده است و به این منطقه به شدت در حال رشد حال و هوای تازه‌ای بخشیده است. بنا با همکاری موسسه‌‌های طراحی معماری و مهندسی دیگری به مرحله اجرا رسیده است.

بیشتر بدانید: آثار ماورایی Li Xiang؛ طراح و معمار جوان چینی

تحلیلی بر بنای سالن اپرا Hangzhou Yuhang opera اثر هنینگ لارسن

ساختمان بنا مجهز به سالنی چند منظوره با 1400 صندلی با سالن نمایش Black box Theater با 500 صندلی و مرکز برگزاری نمایشگاه‌ها و امکانات پشتیبانی است.

نمای داخلی سالن اصلی اپرا هانگژو چین

دریاچه شرقی برای طراحی بنا یک نقطه حیاتی و مهم به شمار می‌رفت. از یک طرف گستره‌ای از آب که در مرکز پارک قرار گرفته بود و از طرف دیگر پس زمینه درخشان و بازتاب اپرا در دریاچه که زیبایی منحصربه‌فردی به بنا و محوطه اطراف آن می‌داد و در واقع به لحاظ جغرافیایی نقطه تقابل فرهنگ حومه بود.

نمای سالن اپرااز دریاچه شرقی

بخشی از پارک در همسایگی ایستگاه راه آهن سریع‌السیری است که در رشد شهر یوهانگ نقش حیاتی داشته است و وجود این بنا سبب جذب توریست بیشتر و متعاقبا درآمد بیشتر برای شهر شده است.

سالن اپرا و نمایشگاه یوهانگ

ساختمان اپرا تقریبا شیب دار است و بر دریاچه و محوطه اطراف خود تسلط دارد که به لحاظ لندفرم، شبیه به بناهای باستانی است کشف شده در منطقه یوهانگ است. دو بخش شیب دار و متقاطع ساختمان اپرا بر فراز میدان عمومی قرار گرفته‌اند.

نمای سالن اپرا هانگژو در شب

سقف بنا با شیب ملایم به زمین متصل شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند از آن بالا بروند و از منظره پیش رو لذت ببرند. هر دو سازه با نمای گرافیکی که دارند مانند یک دریاچه یخ زده ترک خورده هستند. ورودی‌های مختلف ساختمان در مسیری اطراف سالن به هم می‌رسند. به‌طوری‌که، بازدیدکنندگان به منظره دریاچه و همچنین، فضای داخلی اشراف خواهند داشت.

راهرو اصلی سالن تئاتر هانگژو اثر هنینگ لارسن

بالکن‌ها و راه پله‌های داخلی نمای بیشتری به فضای داخل سالن اپرا می‌دهد. سالن اپرا نیز از دو بخش تشکیل شده است. یکی سالن اصلی است که قابلیت برگزاری اجراهای مختلف را با 1400 صندلی برعهده دارد که با تکنینک ویژه آکوستیک و طراحی صحنه بسیار جذاب تزیین شده است. سالن بلک باکس نیز این گنجایش را دارد تا 10000 نفر را در خود جا دهد.

کلام آخر

خوب دیدن و برداشت درست از طبیعت، اجسام، انسان‌ها و بخش‌های مختلفی که در دنیا وجود دارد می‌تواند عامل موفقیت افراد مختلف شود. چه طراح یک بوئینگ باشد، چه یک معمار می‌توانید با الهام از طبیعت آثار منحصربه‌فردی را خلق کنید که حتی بعد از مرگ نام شما را به دوش می‌کشند. هنینگ لارسن معماری خوش ذوق و خوش سلیقه بود که با نگاه درست به طبیعت و استافده از مواهب طبیعی محیطی آثاری از خود به جای بگذارد که هر کدام ویژگی خاص و زیبایی داشته باشد و محیط خود را به گونه‌ای ویژه تحت تاثیر قرار دهد و باعث افزایش توریست به آن شهر نیز شود.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه