هتل‌هایی با معماری سنتی و تاریخی در ایران؛ بوتیک هتل‌ها

هتل‌هایی با معماری سنتی و تاریخی در ایران؛ بوتیک هتل‌ها

به قلم: نرگس مهردادیان

هتل‌هایی با معماری سنتی و تاریخی

نوژا دیزاین

ایران کشوری با تاریخ کهن که از 2500 سال پیش و حتی قبل‌تر از آن نیز متمدن بوده است. در کشورمان شهرهای تاریخی زیادی با بناها و محوطه‌های تاریخی هنوز باقی مانده‌اند. امروز برخی از این بناهای تاریخی تبدیل به ‌هتل‌هایی با معماری سنتی در ایران شده‌اند که به آن‌ها بوتیک هتل نیز گفته می‌شود. این هتل‌ها با وجود معماری تاریخی و دکوراسیون سنتی اما از امکانات روز و مجلل بهترین هتل‌ها بهره می‌برند. چنین هتل‌هایی حس و حال زندگی در گذشته را برای میهمانان تداعی می‌کنند، تا جایی که می‌توان آن‌‌ها را موزه‌هایی زنده دانست.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب با هتل‌هایی با معماری سنتی در شهرهای تاریخی ایران مانند یزد، اصفهان و شیراز آشنا خواهید شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

هتل‌هایی با معماری سنتی، بوتیک هتل

هتل‌های با معماری سنتی، تاریخی در یزد

شهر یزد یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران و اولین شهر خشتی جهان است. بناهای تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که بسیاری از آن‌ها تبدیل به هتل‌های سنتی یا اقامتگاه‌های تاریخی شده‌اند. این هتل‌ها معماری بی‌نظیر شهرهای کویری ایران را با امکانات روز هتلینگ همزمان دارد. در ادامه چند تا از معروف‌ترین هتل‌های با معماری سنتی شهر یزد معرفی می‌شود:

هتل‌های با معماری سنتی، تاریخی در یزد

هتل داد یزد:

بنای هتل داد که نزدیک به 100 سال قدمت دارد، در کنار آتشکده ‌زرتشتیان قرار گرفته. با این که ساختمان هتل قدیمی است اما بازسازی‌های زیادی در آن انجام شده. با اقامت در هتل داد، در عین تجربه دلپذیر زندگی در خانه‌های تاریخی از امکانات راحت و مدرن روز نیز برخوردار خواهید بود.

هتل داد یزد

هتل باغ مشیرالممالک:

هتل مشیر الممالک، اقامتگاهی 4 ستاره و خانه باغی متعلق به دوره قاجار است. ساختمان هتل با معماری سنتی، کاملا بازسازی شده و به تمام امکانات اقامتی برای نیازهای روز مجهز است. فضای هتل دارای باغی با آبراه زیبا و فواره‌های دیدنی است. بنای هتل نیز در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

هتل باغ مشیرالممالک شهر یزد

هتل ملک التجار:

هتل ملک التجار، یکی از خانه‌ها‌ی تاریخی یزد با قدمت 120 سال است. این هتل را می‌توان اولین هتل خشتی جهان دانست. بازسازی هتل در سال ۱۳۹۰ انجام شده و تبدیل به اقامت‌گاهی سنتی با امکانات مدرن و مناسب برای اقامت میهمانانی با نیازهای امروزی شده است.

هتل ملک التجار یزد

هتل مهر یزد:

هتل مهر یزد با ۲۰۰ سال قدمت، اولین هتل تاریخی بزرگ شهر یزد است. این هتل با قرار گرفتن در بافت سنتی شهر، مشرف به مراکز تاریخی یزد بوده و در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده. بنای هتل دارای چندین بادگیر، یک تالار بزرگ، سردابه قدیمی، در و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی است.

هتل مهر یزد

هتل‌هایی با معماری سنتی در شهر اصفهان

شهر اصفهان که به نصف جهان معروف است، در دوره‌های تاریخی مختلف پایتخت سلسله‌های زیادی بوده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دوره صفویه اشاره کرد. کاخ‌های زیبای این دوره در اصفهان بسیار دیدنی هستند، هتل‌های تاریخی نیز دست کمی از کاخ‌‌ها ندارند. می‌توان با اقامت در این هتل‌ها حس زندگی در اصفهان دوران صفویه را تجربه کرد. در ادامه چند هتل‌ سنتی اصفهان معرفی خواهد شد:

هتل‌هایی با معماری سنتی در شهر اصفهان

هتل عباسی اصفهان:

هتل عباسی نه تنها یکی از هتل‌های 5 ستاره با معماری سنتی در اصفهان امروز است، بلکه یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های جهان نیز به شمار می‎رود. بنای هتل عباسی در دوره صفویه و در سال 1128 ساخته شده. این هتل در ابتدا کاروانسرا بود، اما در سال‌های 1336 و 1345 بازسازی و تبدیل به هتل شد.

هتل عباسی اصفهان:

هتل کاخ سرهنگ:

هتل کاخ سرهنگ، عمارتی به جا مانده از دوران صفویه اصفهان و خانه‌ای تاریخی با قدمت ۳۵۰ سال است. این بنا در سال ۱۴۰۰ بازسازی شده و به عنوان هتل با معماری سنتی و تاریخی آغاز به کار کرده است.

هتل کاخ سرهنگ اصفهان

اقامتگاه سنتی قصر منشی:

اقامتگاه قصر منشی، ساختمانی صفوی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این هتل که از سال ۱۳۹۴ به عنوان هتلی با معماری سنتی آغاز به کار کرده، بنایی قدیمی و تاریخی دارد اما در عین حال مجهز به امکانات روز است.

اقامتگاه سنتی قصر منشی اصفهان

هتل سهروردی اصفهان:

هتل سهروردی اصفهان در عمارتی ۴۰۰ ساله واقع شده. ساختمان تاریخی این هتل دارای اتاق‌های سنتی، با تجهیزات مدرن و به روز بوده و با مراکز دیدنی شهر فاصله بسیار کمی دارد.

هتل سهروردی اصفهان

هتل شهسواران:

هتل شهسواران از بوتیک هتل‌های لوکس اصفهان به‌شمار می‌رود. بنای آن ۱۵۰ سال قدمت دارد و در دوره قاجار ساخته شده. از جذابیت‌های این بنا می‎توان به آینه‌کاری، در و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی و گچ‌کاری اشاره کرد.

هتل شهسواران اصفهان

هتل‌هایی با معماری تاریخی در شیراز

شیراز شهر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است که خانه‌های تاریخی زیادی دارد. برخی از این خانه‌ها امروز تبدیل به هتل‌هایی جذاب با معماری تاریخی شده‌اند که هر ساله میهمانان زیادی را به خود جذب می‌کنند. از جمله این ‌هتل‌های تاریخی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اقامتگاه سنتی پنج دری، یکی از بناهای قاجاری شیراز است که از سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرده است.

هتل سنتی داروش، خانه‌ای قاجاری با قدمت ۱۵۰ سال که پس از بازسازی، سال ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد.

اقامتگاه سنتی درباری، در منطقه‌ تاریخی سنگ سیاه، قرار گرفته و هتلی بین المللی است.

هتل سنتی ماه منیر، بنایی با قدمت ۱۰۰ساله که در بافت تاریخی شهر شیراز قرار دارد.

هتل نیایش، هتلی سه ستاره بوده که با پنجره‌های رنگارنگش کاملا شبیه به یک موزه زنده است.

هتل‌هایی با معماری تاریخی در شیراز پنج دری

هتل‌های با معماری سنتی در شهر تهران

هتل‌های تاریخی تهران که در بخش‌های مختلف شهر قرار گرفته‌اند، نشان‌ از قدمت و تاریخ، جدیدترین پایتخت ایران دارند. از میان این هتل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بوتیک هتل نظامیه، عمارتی قاجاری است که در بافت قدیمی شهر و در میدان بهارستان قرار دارد.

هتل پهلوان رزاز، ساختمانی دو طبقه متعلق به دوران قاجار است که طراحی آن بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

هتل شمشک، یکی دیگر از هتل‌های تاریخی تهران است که میزبان علاقمندان به اسکی است.

هتل‌های با معماری سنتی در شهر تهران نظامیه

مزایای اقامت در هتل‌هایی با معماری سنتی تاریخی

تجربه حس و حال زندگی گذشتگان: با اقامت در هتل‌هایی با معماری تاریخی، ما را با حس و حال زندگی در گذشتگان آشنا خواهد کرد. روح تاریخ در این بنا‌ها جریان دارد و با لمس این خانه‌ها یا موزه‌های زنده، می‌توان خود را در گذشته احساس کرد.

آشنایی با فرهنگ و تاریخ هر منطقه: اقامت در هتل‌هایی با معماری سنتی و تجربه زندگی در مکان‌های تاریخی، باعث ایجاد پیوندی عمیق با تاریخ و فرهنگ آن شهر و منطقه خواهد شد.

اقامت در فضایی لوکس و مجلل: با این که هتل‌های تاریخی، ساختمان‌هایی قدیمی دارند، اما به طور غیرقابل باوری لوکس هستند. اغلب این هتل‌ها خانه افراد سرشناس و ثروتمند شهر در گذشته بوده‌اند که معماری و دکوراسیون مجللی دارند. همچنین این هتل‌ها برای سلیقه‌های خاص بازسازی شده‌ و از تمام امکانات مدرن و نیازهای روز برخوردارند.

مزایای اقامت در هتل‌هایی با معماری سنتی تاریخی

و در آخر

در این مطلب با هتل‌هایی با معماری تاریخی و اقامتگاه‌های سنتی شهرهای مختلف ایران آشنا شدید. این هتل‌ها یا این که ساختمانی قدیمی و تاریخی دارند اما بازسازی‌ شده‌اند و اغلب از تمام امکانات روز هتلینگ برخوردارند. شما هم با تجربه اقامت در آن‌ها می‌توانید در تاریخ و گذشته شهرهای ایران و خانه‌هایش زندگی کنید.

برای آشنایی با دیگر معماری‌های بی‌نظیر شهرهای ایران مطلب معماری آرامگاه کمال الملک؛ یکی از زیباترین بناهای آرامگاهی ایران! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه