گیاه آپارتمانی ابلق؛ من این گل‌های دورنگ را انتخاب می‌کنم

گیاه آپارتمانی ابلق؛ من این گل‌های دورنگ را انتخاب می‌کنم

به قلم: سمانه زارعی

برای اینکه همه‌ی گیاهان منزلتان سبز نباشند و تنوعی به آنها بدهید؛ می‌توانید از گیاهان با رنگ‌های متنوع استفاده کنید. در مطالب قبلی راجع به گیاهان آپارتمانی با برگ‌های سبز و قرمز صحبت کردیم. یک ایده دیگر تهیه گیاهان ابلق است. در این مطلب به معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی ابلق می‌پردازیم.

 

مبلمان اداری ارگو

گیاهان آپارتمانی ابلق چه گیاهانی هستند؟

واژه ابلق به معنی دورنگ بودن است. گیاه آپارتمانی ابلق گیاهانی هستند که برگ و یا ساقه آنها دو رنگ است. که در گیاهان آپارتمانی بیشتر دورنگ بودن برگ‌ها مورد نظر است. انواع مختلفی از گیاهان ابلق وجود دارد که برخی از آنها با تغییر شدت نور تغییر می‌کنند. ممکن است در نور کم کاملا به رنگ سبز در بیایند و برخی دیگر ثابت هستند. ابلق بودن می‌تواند به صورت لکه روی برگ‌ها، حاشیه‌هایی با رنگ روشن و یا راه راه‌هایی به رنگ‌هایی غیر از سبز روی برگ‌ها وجود داشته باشند.

 

دلیل ابلق شدن برگ گیاهان

شاید برایتان جالب باشد که چرا بعضی برگ‌ها ابلق هستند. ابلق شدن برگ در سه حالت ایجاد می‌شود:

  • عدم وجود بافت تولید کننده کلروفیل در بخش‌هایی از ساختار برگ
  • قرار گرفتن لایه‌ای از هوا، زیر اپیدرم و انعکاس رنگ نقره‌ای یا سفید مانند پیله‌آ
  • پوشانده شدن رنگدانه سبز توسط رنگدانه‌ها دیگر مانند حسن یوسف

 

انواع گیاهان ابلق

در ادامه با تعدادی از گیاهان آپارتمانی ابلق آشنا شوید:

1. پتوس ابلق

پتوس را به دو شکل سبز و ابلق دیده‌ایم. نوع ابلق آن بسیار جذاب است و رگه‌هایی زرد رنگ روی برگ‌ها دیده می‌شود. گیاهی با نگهداری بسیار آسان که می‌توانید به راحتی در فضاهای داخل ساختمان آن را نگه‌داری کنید. پتوس ابلق سرعت رشد بالایی دارد. هم می‌توانید گلدان پتوس ابلق را به صورت آویز قرار دهید و هم می‌توانید شاخه‌هایش را به صورت یک گیاه رونده روی قیم و یا دیوار هدایت کنید.

مطلب پیشنهادی: تزئین پتوس روی دیواربا این 30 ایده چشمگیر

 

2. گندمی

گندمی یا عنکبوتی، رنگ سبزش هم جذابیت دارد. حالا گندمی ابلق باشد؛ با رگه‌های زرد رنگ روی برگ‌هایش وقتی از گلدان آویزان می‌شوند؛ بیشتر دلبری می‌کند. یکی دیگر از گیاهان با نگهداری آسان است. یک پایه‌ی شیک تهیه کنید و آن را در فضای نشیمن و یا پذیرایی روی پایه قرار دهید. جلوه‌ی بسیار خاصی برایتان ایجاد می‌کند.

 

3. شفلرا

گیاهی بسیار زیبا که به راحتی می‌توانید در خانه از آن مراقبت کنید. شفلرا وقتی بزرگ می‌شود، بسیار زیباتر و جذاب است. برگ‌های چتری شکل آن وقتی به صورت ابلق هستند جذابیت بیشتری دارند. 8 برگ به هر دمبرگ آن متصل شده است.

 

4. سانسوریا

سانسوریا ابلق یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم است که به شکل برگ‌های کشیده و شمشیری در داخل خاک قرار می‌گیرند و از طریق همان برگ‌ها می‌توانید از آن قلمه بگیرید. رنگ زرد به صورت رگه‌هایی روی پس زمینه سبز خودنمایی می‌کند. سانسوریا ابلق یک انتخاب عالی برای دکوراسیون مدرن است.

 

5. بنجامین

برگ‌های بنجامین ابلق به رنگ سبز روشن به همراه رنگ سفید و یا کرمی است. به همین دلیل به اسم بنجامین سفید هم معروف است. بنجامین ابلق نسبت به سایر گونه‌های بنجامین به نور بیشتری نیاز دارد.

 

6. برگ بیدی

برگ بیدی به شکل‌های مختلف سبز، ابلق و بنفش در فروشگاه‌ها وجود دارند. برگ بیدی ابلق هم با برگ‌هایی به رنگ‌ سبز با رگه‌های زرد یا سفید وجود دارد و هم گونه‌هایی که رگه‌هایی بنفش رنگ در آنها دیده می‌شود.

 

7. برگ قاشقی ابلق

برگ‌های گرد و براقش با لکه‌های زرد روی آن بسیار زیبا هستند. انتخاب یک گلدان متناسب و زیبا با این گیاه، آن را برای قرار دادن در اتاق نشیمن و یا پذیرایی مناسب می‌کند. برگ قاشقی یکی از پرفروش‌ترین گل‌های آپارتمانی است.

کلام آخر:

در این مطلب با تعدادی از گیاهان با برگ‌های ابلق آشنا شدیم. گیاهان آپارتمانی دیگر مانند؛ مانسترا ابلق، مارانتا ابلق، زامیفولیا ابلق، آگلونما ابلق، سینگونیوم ابلق و.. هم در این گروه قرار می‌گیرند. در نگهداری گیاهان ابلق؛ تامین میزان نور مورد نیاز گیاه در حفظ ظاهر آنها بسیار اهمیت دارد.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه