گیاه آپارتمانی حنا، این گیاه نازک نارنجی را بشناسید.

گیاه آپارتمانی حنا، این گیاه نازک نارنجی را بشناسید.

به قلم: سمانه زارعی

در این مطلب از چیدانه قرار است راجع به گیاه آپارتمانی حنا صحبت کنیم. این گل آپارتمانی ظریف و جذاب، گل‌هایی به رنگ؛ سفید، قرمز، صورتی و یا بنفش دارد که زیبایی و شادابی را به دکوراسیون منزل می‌آورد. اگر شما هم  قصد خرید گیاه حنا را دارید و یا می‌خواهید با روش نگهداری و  مراقبت از این گیاه آشنا شوید این مطلب از چیدانه را بخوانید.

دستگیره کابینت

گیاه آپارتمانی حنا، گیاهی زودرنج

گل آپارتمانی حنا، سولماز و یا ایمپیشن با نام علمی (Impatiens Walleriana )، گیاه آپارتمانی زیبایی است که برخی آن را نماد بی صبری و بی حوصلگی می‌دانند. و این نماد از نام لاتین آن یعنی Impatiens به معنی بی‌صبر گرفته شده است.دلیل این نام گذاری به دلیل حساسیت این گیاه است. زیرا با کمترین تماس، گل‌های آن باز شده و کپسول دانه‌های آن پخش می‌شوند.

 

نگهداری از گیاه آپارتمانی حنا

هرچقدر بیشتر با روش نگهداری گیاه آپارتمانی حنا آشنا باشید، گیاهی سرحال‌تر و سرسبزتر خواهید داشت. گیاه حنا که به آن ایمپیشن هم می‌گویند، هم در فضای داخلی و هم در فضای بیرونی قابل کاشت و نگهداری است.  اگر در باغچه کاشت شود با توجه به تغییر شرایط محیطی، نیاز آن به نور، آب و رطوبت متفاوت خواهد بود. شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی حنا عبارت است از:

  • آبیاری: گل حنا، به آبیاری زیاد نیاز دارد. نظم در آبیاری این گیاه اهمیت دارد. بهترین زمان آبیاری گل آپارتمانی حنا زمانی است که سطح رویی خاک خشک شده باشد. با اینکه گیاه حنا به آبیاری زیاد علاقه‌مند است، ولی باید مراقب باشید که خاک غرقاب نشود.
  • خاک: خاک اسیدی با زهکش بالا را ترجیح می‌دهد. ترکیب پیت ماس، خاک باغچه و ورمی کمپوست برای گیاه آپارتمانی حنا مناسب است.
  • نور: گل حنا مانند گیاهان گلدار دیگر، نور زیاد را دوست دارند. فضای نگهداری گیاه آپارتمانی حنا، باید پرنور ولی با نور غیر مستقیم خورشید باشد.
  • دما: دمای بین 16 تا 24 درجه سانتیگراد برای گیاه آپارتمانی حنا مناسب است. در دمای بالاتر از 24 درجه ممکن است آسیب ببیند. گل حنا دمای زیر 12 درجه را می‌تواند تحمل کند اما بهتر است دمای اطراف گیاه بیشتر باشد تا در گلدهی به مشکل نخورد.
  • رطوبت: گیاه آپارتمانی حنا، هوای مرطوب را دوست دارد. اگر رطوبت فضای نگهداری گلدان پایین است از روش‌های؛ استفاده از خزه و کود دامی و یا ایجاد جزیره زیر گلدان استفاده کنید. برای غبارپاشی مراقب باشید که روی گل‌ها آب ریخته نشود.

 

گیاه آپارتمانی حنا در دکوراسیون منزل

بهترین فضا برای نگهداری گیاه حنا در منزل و یا محل کار، قرار دادن گیاه آپارتمانی حنا، پشت پنجره جنوبی است. فقط این نکته را فراموش نکنید که بهتر است نور خورشید مستقیما به گیاه برخورد نکند. اگر به دنبال یک گیاه گلدار و سرحال برای فضای پذیرایی منزل هستید، گیاه آپارتمانی حنا را روی یک پایه و در کنار پنجره نشیمن و یا پذیرایی قرار دهید. همچنین فضای آشپزخانه‌ی پنجره‌دار، در صورت وجود گرما و رطوبت کافی، برای قرارگیری گیاه آپارتمانی حنا بسیار مناسب است.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی گلدار، با این 20 گل به خانه رنگ دهید!

 

گیاه آپارتمانی حنا یا ایمپیشن در بالکن

این گیاه زیبا را می‌توانید برای طراحی بالکن و تراس سبز هم استفاده کنید. مطمئنا وقتی قرار است گیاه حنا، در فضای بیرون از منزل باشد، باید بیشتر به آن دقت کنید تا بتوانید میزان نیاز آبیاری و رطوبت آن دستتان بیاید. یک فلاورباکس با گیاه حنا در تراس بگذارید و یا با استفاده از چند نرده آویز گلدان‌، نرده‌های بالکن را با گل تزئین کنید.

کلام آخر:

در این مطلب راجع به گیاه آپارتمانی حنا و کاربرد آن در دکوراسیون منزل صحبت کردیم. با شناخت نیازهای این گیاه، یک گلدان سرحال و سرزنده خواهید داشت.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه