کدام منطقه تهران رکورددار صدور پروانه ساختمان است؟

کدام منطقه تهران رکورددار صدور پروانه ساختمان است؟

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

هرساله تعداد زیادی پروانه برای ساخت، تخریب و یا شهرسازی صادر می‌شود. تهران یکی از شهرهای فعال در زمینه ساخت و ساز شهری است. کدام منطقه تهران رکورددار صدور پروانه ساخت است؟

سرویس خواب بالسا

صدور پروانه ساخت در سال 1402

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران اعلام کرده است که در سال 1402 ، 14 هزار و 600 مورد پروانه شهرسازی (ساخت، تخریب و شهرسازی) صادر شده است. در طی سال‌های اخیر صدور پروانه برای مناطق کم برخوردار افزایش داشته است. در سال 1403 بیشترین صدور پروانه مربوط به محور جنوب انقلاب و محلات کم برخوردار خواهد بود. در سه سال گذشته بیشترین آمار صدور پروانه مربوط به منطقه 15 تهران بوده است.

منطقه 15 تهران کجاست؟

منطقه 15 تهران از مناطق جنوب شرقی شهر تهران است که بخشی از محدود آن در حریم شهر قرار گرفته است. در برخی گزارش‌ها عنوان شده‌است؛ منطقه ۱۵ تهران به عنوان یکی از مناطق حاشیه‌ای شهر در زمان‌های گذشته با وجود دروازه‌های متعدد به عنوان یکی از محل‌های اصلی ورود مسافران به شهر تهران بوده‌است. بالاترین شتاب در گسترش و توسعه جمعیت ساکن در این منطقه را می‌توان در سال‌های انقلاب عنوان کرد. جریان رشد در محدوده منطقه ۱۵ با انقلاب و با آزاد شدن بخش عمده محدوده ۲۵ ساله طرح جامع شهر تهران در ۱۳۵۸ به سرعت گسترش یافته ‌است. در فاصله کوتاه پس از آزاد شدن محدوده ۲۵ ساله طرح جامع شهر تهران، تقریباً تمامی سطح خالی منطقه به زیر ساخت و سازهای شهری رفت و تبدیل به بافت پرتراکم شهری شد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه