خانه دلنشین نیما یوشیج، از یوش تا تهران!

خانه دلنشین نیما یوشیج، از یوش تا تهران!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

نیما یوشیج یا علی اسفندیاری از شاعران معروفی است که به نام پدر شعر نو ایران شناخته شده است. دوران کودکی نیما در دهکده یوش در استان مازندران گذشت و پس از آن به تهران آمد. در این مطلب تصاویری از خانه نیما یوشیج در یوش و تهران را ببینید

کاغذدیواری آیدی

خانه نیما یوشیج کجاست؟

نیما یوشیج در سال 1276 در روستای یوش در شهرستان نور مازندران به دنیا آمد. خانه کودکی او در این روستا قرار دارد. همچنین خانه دیگری در تهران به نام خانه نیما یوشیج معروف است محل اقامت او و همسر و فرزندش بود. نیما روزهای اوج شاعری‌اش را در این خانه گذرانده است.

خانه کودکی نیما یوشیج

این خانه مربوط به دوره قاجار است و محل زندگی پدر و نیاکان نیما بوده است. این خانه در سال ۱۲۰۷ هجری قمری توسط ناظم الایاله در محله لالوی یوش ساخته شد. این بنا دارای ۳ ورودی، شاه‌نشین و اتاق‌های زیادی است. خانه نیما یوشیچ با داشتن آجرکاری و گچ‌کاری‌های زیبا از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران به شمار می‌آید. مقبره نیما یوشیج و خواهرش هم در این خانه قرار دارد.

مطلب پیشنهادی: خانه موزه های تهران، مهمان این 7 خانه شوید.

 

خانه نیما یوشیج در تهران

خانه نیما در تهران جزو خانه‌های قدیمی تهران است که در محله دزاشیب تهران قرار دارد. این خانه مربوط به دوره پهلوی است. بخش زیادی از زندگی نیما و خانواده‌اش در این خانه گذشته است. پس از مرگ نیما و همسرش، پسر او (شراگیم) این خانه را می‌فروشد. این خانه خانه ۵ اتاق دارد: ۴ اتاق تودرتو و اتاقی جدا از سایر اتاق‌ها که گفته می‌شود اتاق نیما بوده‌است. ایوان ورودی ساختمان ۸ ستون آبی‌رنگ با سطح مقطع دایره‌ای‌شکل دارد. مساحت زیربنای آن ۱۶۰ متر مربع و مساحت کل زمین ۶۸۰ متر مربع است. سقف بنا شیروانی است و در حیاط آن درختانی قدیمی دیده می‌شود. این خانه امروزه یکی از خانه موزه‌های تهران است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه